Renesanční kostel dal postavit v l. 1607-1610 kníže Karel z Münsterbergu, pův. jako luteránský kostel Nejsvětější Trojice. Zasvěcení kostela bylo změněno patrně při opravě r. 1672 na Nanebevzetí Panny Marie. Kostel opravován po požárech v l. 1744 a 1799. Ve 40. letech 20. stol. byl empírově upraven.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 09/2017
Na hlavním oltáři z první poloviny 19. století, jehož autorem je sochař Cyril Kutzer, stojí socha Madonny od Jiřího Antonína Heinze. K výzdobě patří také dvě barokní plátna, autorem menšího z nich je Johan Christoph Handke. Kostelní zvon odlil v roce 1584 Hans Pauer. V roce 1750 byla mezi opěráky presbytáře vystavěna grotta a do ní sousoší Kristus na hoře Olivetské. Výtvarně zdobené jsou lavice, které pochází z roku 1778.
Roman Řezáč, 27.1. 2005
historie

Renesanční kostel dal postavit v l. 1607-1610 kníže Karel z Münsterbergu jako luteránský kostel Nejsvětější Trojice. Kostel byl opravován r. 1672 a tehdy snad bylo změněno zasvěcení na současné Nanebevzetí Panny Marie. Kostel byl opravován po požárech v l. 1744 a 1799. Ve 40. letech 20. stol. byl stavebně upraven ve stylu pozdního empíru. Kamenný zvon z r. 1584 pochází z kostela zaniklé obce Jestřebí. V interiéru je grotta (výklenek se zdobenou omítkou) s Kristem v Getsemanské zahradě z r. 1750, kamenná křtitelnice je z konce 17. stol. Většina vnitřního zařízení kostela pochází z 18. a 19. stol.

17.3. 2012

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Moravský Beroun

Místa v okolí

 Moravský Beroun
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Nové Valteřice
 Bělá
 kaple sv. Alfonse
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Kateřiny
 dvoupatrový most
 kaple sv. Jeronýma
 větrný mlýn
 sousoší Kalvárie
 kamenný most
 Huzová
 Lafayettův dům
 kašna
 kostel sv. Jiljí
 Stará Voda
 Tepenec
 Zelená budka
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Šternberk
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 Velký Roudný
 Vildštejn
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kaple sv. Antonína
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 fara
 radnice
 kamenný most
 vodní mlýn
 Hluboký
 kostel sv. Josefa
 Šternek
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Velká Střelná
 Slezská Harta
 Medlice
 kostel sv. Augustina
 Velká Střelná
 kostel sv. Kateřiny
 Sovinec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Floriána
 Strálek
 kostel sv. Michala
 kaple Panny Marie
 Moravská Loděnice
 městské hradby
 Rýmařov
Základní informace místa
ID místa: 2829
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama