Kostel svatého Stanislava v Hynčině je barokní jednolodní plochostropá stavba bez architektonického detailu z roku 1722.
Hlavní obrázek místa
Kostel svatého Stanislava (Hynčina)
© František Kinař 05/2017
Obec Hynčina se nachází v okrese Šumperk, kraj Olomoucký. Z kulturních památek je nejvýznamnější farní kostel sv. Stanislava, který byl postaven na místě dřevěného kostela v roce 1722. Kostel ožívá jednou za měsíc, kdy se koná mše svatá. Ze silnice vede ke kostelu malá, neprošlapaná cesta.
21.5. 2017
popis

Kostel sv. Stanislava je orientovaná jednolodní plochostropá stavba bez architektonického detailu s nepatrně odsazeným, rovně ukončeným kněžištěm s uťatými rohy. Na severní straně přiléhá ke kněžišti čtyřboká, valeně zaklenutá sakristie. K obdélné lodi na západě přiléhá hranolovitá věž. Hladké fasády jsou prolomeny okny s půlkruhovým záklenkem. Hlavní vstup do kostela je podvěžím, boční je umístěn v jižní stěně lodi. V západní části lodi je dřevěná hudební kruchta. Součástí zařízení kostela jsou dřevořezby dvou adorujících andělů (snad ze zrušeného oltáře) ze 2. čtvrtiny 18. století a kropenka datovaná rokem 1617 s kanelovanou nohou a mísovitou nádobou. Zvon ve věži (s reliéfem lví hlavy a nápisovým vlysem) ulil roku 1599 Jan Benešovský.

František Kinař - zdroj: Otevřená encyklopedie Wikipedie - http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Stanislava_(Hynčina), 25.8. 2014

historie

Hynčina byla poměrně brzy farní vsí, kostel stával původně na kopci zvaném Kirchberg. Po příchodu nových osadníků z Bavorska byl v 16. století postaven nový, zprvu dřevěný kostelík, zasvěcený svatému Stanislavovi. Tato stavba byla roku 1722 nahrazena kamenným kostelem, v roce 1785 tu byla zřízena lokálie a v roce 1843 fara. Věž kostela byla upravena v letech 1851-1854.

čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 21.5. 2017

pověsti

O Hynčině vypráví pověst, že tato ves vděčí za své jméno jednomu osadníkovi jménem Heinz. Tuto legendu však nelze historicky doložit, takže zůstává opravdu jen legendou. Pravděpodobnější je domněnka, že stará Hynčina byla založena asi za Jindřicha II. z rodu Berky z Dubé, olomouckého biskupa, který zemřel roku 1333. Název obce Hynčina byl odvozen od jména zakladatele: Jindřich, německy Heinrich nebo Heinz.

čerpáno z http://hyncina.zabrezsko.cz, 21.5. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Hynčina

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 rychta
 Nemilka
 Nemile
 kaple sv. Václava
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Mikuláše
 Tatenice
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 morový sloup
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 Skalička
 boží muka
 Mírov
 kaple Panny Marie
 porodní tábor
 Reichlova chata
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Rocha
 kaple Panny Marie
 nadhledna Háječek
 Štíty
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 Líšnice (Leštnice)
 kostel Všech svatých
 Podolí
 kaple sv. Šebestiána
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Leonarda
 Údolní mlýn
 Stará radnice
 Švédské šance
 Radkov
 Štíty
 Šilperk
 rychta
 Střítež
 Králova Hora
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 kašna Hygie
 lapidárium
 Kalvárie
 městské opevnění
 Mohelnice
 Pekařský dům
 křížová cesta
 mariánský sloup
 Zámeček
 schody mrtvých
 povodňové desky
 kostel sv. Stanislava
 lázně Bludov
 morový sloup
 radnice
 Moravská Třebová
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 městské opevnění
 Dubicko
 Krčma
 dům Piáno
 kostel sv. Anny
 sousoší Piety
 děkanství
 sochy svatých
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 radnice
 kaple sv. Prokopa
 kaple M. Jana Husa
 kaple sv. Linharta
 kaple sv. Marka
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Lechovice
 Brníčko
 kaple sv. Rodiny
 kostel sv. Rocha
 Žádlovice
 Vraní Hora
 Ruda nad Moravou
 Mladějov
 Husův sbor
 Rudoltice
 Bludov
 Výprachtice
 Udánky
 kostel sv. Linharta
 synagoga
 radnice
 Bludoveček
 pieta
 kostel sv. Prokopa
 Obersko
 kostel sv. Anny
 koželužna
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 vodní panský mlýn
 židovský hřbitov
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Jiří
 Moravičany
 Stavenice
 kaple sv. Josefa
 Dlouhá Loučka
 evangelický kostel
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 smírčí kříž
 kostel sv. Josefa
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Boršov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Josefa
 Červená Lhota
 kaple
 Gorazdův dům
 Řimice
Základní informace místa
ID místa: 11843
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama