Kostel Navštívení Panny Marie je poprvé zmíněn roku 1346, kdy sloužil sklářům z okolí. V této době byl pravděpodobně dřevěný. Z kamene byl postaven až po třicetileté válce. Obdélná jednolodní stavba má pětiboký závěr s osově umístěnou sakristií. V současné době bez využití.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 08/2012
Kostel se nachází na západním okraji obce, vlevo od silnice pod svahem. Obec má nejen silniční, ale i železniční spojení z Mostu. V meziválečném období vedla železnice do sousedního Saska, ale dnes na německé straně chybí několik desítek metrů kolejí. Je zde také silniční hraniční přechod do SRN.
Prudký Martin, 16.8. 2012
popis

Kostel Navštívení Panny Marie je obdélná, jednolodní budova, zakončená na východní straně pětibokým presbytářem, na nějž navazuje čtvercová sakristie. Hranolová věž se tyčí nad hlavním průčelím na západní straně a je ukončena cibulí. Loď má plochý strop, přičemž presbytář je zaklenut křížovou klenbou. Kostel není využíván k bohoslužbám, přesto je vcelku v dobrém stavu.

Prudký Martin, 16.8. 2012

historie

Jméno obce má možná prastarý, praevropský, dodnes ne zcela jasný význam nebo může být složeninou starohornoněmeckého výrazu "milti"" (bohatý, hojný, štědrý) a členu – awa (voda). Znamenalo by tedy vodní tok nepostrádající vodu. Podobné názvy se zachovaly na území východního Německa ve tvaru Mulde. Moldava byla osídlena již od mladší doby kamenné a první písemná zmínka pochází z roku 1392 v souvislosti se sklářskou výrobou. Jedná se o účetní doklady za prodej dřeva. V této době patřila pánům z Rýzmburka, což dokládá mimo jiné i prodej sklářské hutě Boršem z Rýzmburka Vilému z Míšně, doložený k 4. únoru 1398. Kostel je poprvé zmíněn roku 1346 v účtech míšeňské kapituly. Pravděpodobně byl tehdy postaven ze dřeva. Zděný svatostánek byl postaven až v době protireformace, roku 1687, na místě dřevěného kostela, kdy je zde doložen katolický farář. V pobělohorské době je v okolí doložena protestantská recidiva, protože…  číst dále

Prudký Martin podle Uměleckých památek Čech - E. Poche, 16.8. 2012

Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Moldava

Místa v okolí

 Fláje
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Georgensdorf
 Vlčí hora
 Loučná
 železniční most
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Košťany
 kostel sv. Kateřiny
 Černý rybník
 kaple sv. Huberta
 Salesiova výšina
 Kolektivní dům
 kaple sv. Anny
 Střelnice
 hřbitovní kaple
 Rieckenova vila
 důl Pavel I.
 socha Herkula
 Sirné lázně
 stará radnice
 Pilařský rybník
 nová radnice
 Litvínov
 Bílý sloup
 Einmannbunker
 kostel sv. Valentina
 Lauenstein
 kaple
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Duchcov
 boží muka
 kaple sv. Wolfganga
 kaple sv. Barbory
 Jeřabina
 důl Pluto II.
 pomník Hanse Kudlicha
 radnice
 nádražní budova
 Krupka – MPZ
 Krupka
 Duchcovský viadukt
 divadlo
 Teplice
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 Seumeho kaple
 synagoga
 Zabrušany
 Janov
 milník
 Škvárovník
 židovský hřbitov
 Letná
 kostel sv. Alžběty
 vrchnostenský dvůr
 Hadí lázně
 kamenný most
 Tuchlov
 Křemýž
 Lniště
 Dřevařský rybník
Základní informace místa
ID místa: 10936
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama