Renesanční panský dům Rožmberků byl r. 1696 Küenburgy přestavěn na barokní zámek. Sídlem vrchnosti do r. 1732, po požárech r. 1749 a 1834 zčásti přestavěn, zčásti zbořen. Dnes nevýrazná patrová budova bez slohových znaků.
Hlavní obrázek místa
Miličín-letecký pohled
© Creative Commons 08/2007
R. 1474 zastavili Rožmberkové miličínské panství bratrům Děpoldu, Václavu a Ladislavu Popelům z Lobkovic na Chlumci. Ti se pak dělili r. 1490 o majetek tak, že Děpold získal Miličín. Před r. 1541 rožmberská poručenská správa Miličín vyplatila a opět jej připojila k Choustníku. K občasnému pobývání při cestách do Prahy byl v Miličně, pravděpodobně za Viléma z Rožmberka, vystavěn panský dům, který při požáru města v r. 1644 vyhořel. R. 1593 prodal Petr Vok z Rožmberka miličínské panství Michalu Janovskému z Lisova a na Pacově. Michalovi bratři Mikuláš a Jan prodali r. 1600 Miličín Evě Kaplířové ze Slavkova. V r. 1620 obsadil městečko císařský generál Baltazar Marradas. Po Bílé hoře bylo panství Evinu manželu Kašparu Kaplířovi ze Sulevic zabaveno, on sám odsouzen jako jeden z direktorů odbojných stavů a 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze popraven. Manželka Kašparova syna Albrechta, Magdaléna, se marně domáhala vrácení majetku, který Eva Kaplířová odkázala svým vnukům Kašparovi a Oldřichovi již r. 1615. Miličínské panství s panským sídlem a pivovarem bylo nakonec prodáno r. 1630 císařskému důstojníku španělského původu, Martinu de Hoeff-Huertovi. Po smrti Huertovy dědičky Marie Anny daroval král Ferdinand III. r. 1653 miličínské panství hraběti Františku Eusebiu Pöttingovi. Jeho dědic Jan Šebestián Petting je prodal r. 1681 pasovskému a solnohradskému kanovníkovi, hraběti Františku Ferdinandu Kuenburgovi. Za tohoto majitele nebo za jeho dědice Maxmiliána z téhož rodu bylo dřívější panské obydlí přestavěno v r. 1696 na jednopatrový barokní zámek. Po výstavbě rodinného sídla v Mladé Vožici v polovině 18. století pozbyl zámek v Miličně, zpustošený požáry v letech 1749 a 1834, význam, zčásti byl zbořen a zčásti přestavěn. Zbytkem zámku je patrová budova v čele hospodářského dvora bez výrazných slohových znaků na…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku (r. 1986) (doplněno redakcí), 22.1. 2010
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Miličín

Místa v okolí

 Miličín
 Buchov
 Smilkov
 Kouty
 Neustupov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Staré Mitrovice
 Kovářka
 Votice
 Boží hrob
 Votice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Vlčkovice
 sousoší Panny Marie
 dvůr Borotín
 Borotín
 Libenice
 Nové Mitrovice
 Vrchotice
 Beztahov
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Odlochovice
 Prčice
 Martinice
 kostel sv. Jeronýma
 Husův sbor
 Chotoviny
 Jankov
 Uhřice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 Jetřichovice
 Ratměřice
 Měšetice
 Křešice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Liderovice
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 Zvěstov
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Šelmberk
 Lidkovice
 Dobrohošť
 kostel sv. Martina
 kaple
 Vrchotovy Janovice
 Kamberk
 Bolechovice
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Lovčice
 Chlístovské menhiry
 Radvanov
 Hrádek u Lovčic
 Radvanov
 Balkova Lhota
 Jistebnice
 Jistebnice
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Ratibořské Hory
 Jistebnice
 Ohrazenice
 Vojkov
 Zátiší
 Zvěřinec
 Obětní kámen
 kostel sv. Prokopa
 pivovar
 kostel sv. Jakuba
 Polánka
 Popovice
 Býkovická skála
 židovský hřbitov
 Nespery
 Dub
 Nadějkov
 Štětkovice
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 Velký Blaník
 synagoga
 Olešná
 Vítův mlýn
 Suchdol
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 8724
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama