Renesanční panský dům Rožmberků byl r. 1696 Küenburgy přestavěn na barokní zámek. Sídlem vrchnosti do r. 1732, po požárech r. 1749 a 1834 zčásti přestavěn, zčásti zbořen. Dnes nevýrazná patrová budova bez slohových znaků.
Hlavní obrázek místa
Miličín-letecký pohled
© Creative Commons 08/2007
R. 1474 zastavili Rožmberkové miličínské panství bratrům Děpoldu, Václavu a Ladislavu Popelům z Lobkovic na Chlumci. Ti se pak dělili r. 1490 o majetek tak, že Děpold získal Miličín. Před r. 1541 rožmberská poručenská správa Miličín vyplatila a opět jej připojila k Choustníku. K občasnému pobývání při cestách do Prahy byl v Miličně, pravděpodobně za Viléma z Rožmberka, vystavěn panský dům, který při požáru města v r. 1644 vyhořel. R. 1593 prodal Petr Vok z Rožmberka miličínské panství Michalu Janovskému z Lisova a na Pacově. Michalovi bratři Mikuláš a Jan prodali r. 1600 Miličín Evě Kaplířové ze Slavkova. V r. 1620 obsadil městečko císařský generál Baltazar Marradas. Po Bílé hoře bylo panství Evinu manželu Kašparu Kaplířovi ze Sulevic zabaveno, on sám odsouzen jako jeden z direktorů odbojných stavů a 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze popraven. Manželka Kašparova syna Albrechta, Magdaléna, se marně domáhala vrácení majetku, který Eva Kaplířová odkázala svým vnukům Kašparovi a Oldřichovi již r. 1615. Miličínské panství s panským sídlem a pivovarem bylo nakonec prodáno r. 1630 císařskému důstojníku španělského původu, Martinu de Hoeff-Huertovi. Po smrti Huertovy dědičky Marie Anny daroval král Ferdinand III. r. 1653 miličínské panství hraběti Františku Eusebiu Pöttingovi. Jeho dědic Jan Šebestián Petting je prodal r. 1681 pasovskému a solnohradskému kanovníkovi, hraběti Františku Ferdinandu Kuenburgovi. Za tohoto majitele nebo za jeho dědice Maxmiliána z téhož rodu bylo dřívější panské obydlí přestavěno v r. 1696 na jednopatrový barokní zámek. Po výstavbě rodinného sídla v Mladé Vožici v polovině 18. století pozbyl zámek v Miličně, zpustošený požáry v letech 1749 a 1834, význam, zčásti byl zbořen a zčásti přestavěn. Zbytkem zámku je patrová budova v čele hospodářského dvora bez výrazných slohových znaků na…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku (r. 1986) (doplněno redakcí), 22.1. 2010

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Miličín

Místa v okolí

 Miličín
 Buchov
 Smilkov
 Kouty
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Votice
 Boží hrob
 Votice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 sousoší Panny Marie
 Vlčkovice
 Kovářka
 Nové Mitrovice
 Vrchotice
 Libenice
 dvůr Borotín
 Beztahov
 Borotín
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Martinice
 kostel sv. Jeronýma
 Odlochovice
 Uhřice
 Jetřichovice
 Jankov
 Husův sbor
 Chotoviny
 Měšetice
 kostel sv. Havla
 Křešice
 Ratměřice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Olbramovice
 Liderovice
 socha sv. Václava
 Lidkovice
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Zvěstov
 panský pivovar
 Dobrohošť
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 Šelmberk
 Vrchotovy Janovice
 Bolechovice
 Lovčice
 kaple
 Chlístovské menhiry
 Hrádek u Lovčic
 Kamberk
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Jistebnice
 Jistebnice
 Vojkov
 Balkova Lhota
 Jistebnice
 Zvěřinec
 Obětní kámen
 Radvanov
 Radvanov
 Ratibořské Hory
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Ohrazenice
 Zátiší
 židovský hřbitov
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Prokopa
 pivovar
 Býkovická skála
 kaple Panny Marie
 Polánka
 Nadějkov
 Nespery
 Nedrahovice
 Štětkovice
 Dub
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Červený Hrádek
 Suchdol
 Vítův mlýn
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Drahoušek
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 8724
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama