Kde hrad stával, nelze přesně zjistit. Asi prvním držitelem byl v letech 1283–86 Vilém z Miličína. Hrad nejspíše zanikl za husitských válek a správa panství byla přenesena před polovinou 15. století na hrad Choustník.
Hlavní obrázek místa
Situace hradu Miličín
Tomáš Durdík, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Nakladatelství Libri, Praha 1999
Kde hrad stával, nelze najisto zjistit. Jeho prvním známým držitelem a zároveň držitelem městečka byl v l. 1283–1286 Vilém z Miličína, spojenec Záviše z Falkenštejna. Po něm následovali Heřman (†1325) a Heřman mladší (padl v bitvě u Kresčaku r. 1346), který odkázal svůj majetek Petru z Rožmberka. Podle rožmberského rubáře z r. 1374 patřily k miličínskému hradu s hrazeným předhradím městečko téhož jména a vsi Záhorčice, Oldřichov, Reksyně, Žibkov, Dolní a Horní Borek, Jiřetínek (zaniklá), Barčov, Ječutice (dnešní Ješetice), Baňov (zaniklá), Zechov a Třetužel. Na hradě bydlel purkrabí, který spravoval tuto nejsevernější rožmberskou državu, k níž patřilo i 6 dvorů. Miličínský hrad nejspíše zanikl za husitských válek a správa panství byla přenesena před polovinou 15. století na pevnější rožmberský hrad Choustník.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003
historie

Cesta Kašpara Kaplíře vedla z Miličína až na popravčí špalek

V 16. století se z miličínského hradu stalo prosté panské obytné sídlo, které používali na zastávkách svých častých cest do Prahy Rožmberkové. V r. 1600 přichází na Miličín Eva Radimská ze Slavkova se svým manželem Kašparem Kaplířem ze Sulevic, nejstarším z 27 českých pánů popravených v r. 1621 na Staroměstském náměstí v Praze. Onoho osudného 21. června 1621 předstoupil před kata Jana Mydláře jako třetí v pořadí, ve svých 86 letech se choval velmi statečně a jeho poslední slova – "Pane Ježíši, v ruce Tvé poroučím ducha svého" – ukončil popravčí meč. Syn Kašpara Kaplíře a Evy Radimské Albrecht zemřel již před r. 1614, a tak vdova paní Eva Radimská odkázala Miličín a ostatní statky svým vnukům Kašparovi Zdeňkovi a Oldřichovi. Konfiskační komise však přesto všechny statky zabavila a v r. 1630 jej získal jeden z nejdravějších pobělohorských kořistníků Martin de Hoeff-Huerta. Oldřich Kaplíř emigroval a bojoval…  číst dále

S použitím článku historika prachatického muzea, p. F. Kubů, Jaroslav Špiroch, 29.6. 2014

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Miličín

Místa v okolí

 Buchov
 Smilkov
 Kouty
 Neustupov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 Nemyšl
 Boží hrob
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Vlčkovice
 Vrchotice
 Nové Mitrovice
 Kovářka
 Borotín
 dvůr Borotín
 Beztahov
 židovský hřbitov
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Prčice
 Martinice
 kostel sv. Jeronýma
 Odlochovice
 Jetřichovice
 Chotoviny
 Husův sbor
 Jankov
 Měšetice
 Křešice
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 kostel sv. Mikuláše
 Liderovice
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Mladá Vožice
 solnice
 kostel sv. Martina
 Lidkovice
 Mladá Vožice
 Zvěstov
 Dobrohošť
 panský pivovar
 kostel sv. Martina
 Šelmberk
 Vrchotovy Janovice
 Bolechovice
 Lovčice
 Chlístovské menhiry
 kaple
 Hrádek u Lovčic
 Kamberk
 Libouň
 Jistebnice
 kostel sv. Václava
 Jistebnice
 Balkova Lhota
 Jistebnice
 Vojkov
 Zvěřinec
 Obětní kámen
 Radvanov
 Radvanov
 židovský hřbitov
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Zátiší
 kostel sv. Prokopa
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Nadějkov
 pivovar
 kaple Panny Marie
 Nedrahovice
 Polánka
 Býkovická skála
 Nespery
 Dub
 Štětkovice
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Červený Hrádek
 Suchdol
 Vítův mlýn
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kostel sv. Václava
 Drahoušek
Základní informace místa
ID místa: 506
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama