Kde hrad stával, nelze přesně zjistit. Asi prvním držitelem byl v letech 1283–86 Vilém z Miličína. Hrad nejspíše zanikl za husitských válek a správa panství byla přenesena před polovinou 15. století na hrad Choustník.
Hlavní obrázek místa
Situace hradu Miličín
Tomáš Durdík, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Nakladatelství Libri, Praha 1999
Kde hrad stával, nelze najisto zjistit. Jeho prvním známým držitelem a zároveň držitelem městečka byl v l. 1283–1286 Vilém z Miličína, spojenec Záviše z Falkenštejna. Po něm následovali Heřman (†1325) a Heřman mladší (padl v bitvě u Kresčaku r. 1346), který odkázal svůj majetek Petru z Rožmberka. Podle rožmberského rubáře z r. 1374 patřily k miličínskému hradu s hrazeným předhradím městečko téhož jména a vsi Záhorčice, Oldřichov, Reksyně, Žibkov, Dolní a Horní Borek, Jiřetínek (zaniklá), Barčov, Ječutice (dnešní Ješetice), Baňov (zaniklá), Zechov a Třetužel. Na hradě bydlel purkrabí, který spravoval tuto nejsevernější rožmberskou državu, k níž patřilo i 6 dvorů. Miličínský hrad nejspíše zanikl za husitských válek a správa panství byla přenesena před polovinou 15. století na pevnější rožmberský hrad Choustník.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003
historie

Cesta Kašpara Kaplíře vedla z Miličína až na popravčí špalek

V 16. století se z miličínského hradu stalo prosté panské obytné sídlo, které používali na zastávkách svých častých cest do Prahy Rožmberkové. V r. 1600 přichází na Miličín Eva Radimská ze Slavkova se svým manželem Kašparem Kaplířem ze Sulevic, nejstarším z 27 českých pánů popravených v r. 1621 na Staroměstském náměstí v Praze. Onoho osudného 21. června 1621 předstoupil před kata Jana Mydláře jako třetí v pořadí, ve svých 86 letech se choval velmi statečně a jeho poslední slova – "Pane Ježíši, v ruce Tvé poroučím ducha svého" – ukončil popravčí meč. Syn Kašpara Kaplíře a Evy Radimské Albrecht zemřel již před r. 1614, a tak vdova paní Eva Radimská odkázala Miličín a ostatní statky svým vnukům Kašparovi Zdeňkovi a Oldřichovi. Konfiskační komise však přesto všechny statky zabavila a v r. 1630 jej získal jeden z nejdravějších pobělohorských kořistníků Martin de Hoeff-Huerta. Oldřich Kaplíř emigroval a bojoval…  číst dále

S použitím článku historika prachatického muzea, p. F. Kubů, Jaroslav Špiroch, 29.6. 2014

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Miličín

Místa v okolí

 Buchov
 Smilkov
 Kouty
 Neustupov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 Nemyšl
 Boží hrob
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Vlčkovice
 Vrchotice
 Nové Mitrovice
 Kovářka
 Borotín
 dvůr Borotín
 Beztahov
 židovský hřbitov
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Prčice
 Martinice
 kostel sv. Jeronýma
 Odlochovice
 Jetřichovice
 Chotoviny
 Husův sbor
 Jankov
 Měšetice
 Křešice
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 kostel sv. Mikuláše
 Liderovice
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Mladá Vožice
 solnice
 kostel sv. Martina
 Lidkovice
 Mladá Vožice
 Zvěstov
 Dobrohošť
 panský pivovar
 kostel sv. Martina
 Šelmberk
 Vrchotovy Janovice
 Bolechovice
 Lovčice
 Chlístovské menhiry
 kaple
 Hrádek u Lovčic
 Kamberk
 Libouň
 Jistebnice
 kostel sv. Václava
 Jistebnice
 Balkova Lhota
 Jistebnice
 Vojkov
 Zvěřinec
 Obětní kámen
 Radvanov
 Radvanov
 židovský hřbitov
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Zátiší
 kostel sv. Prokopa
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Nadějkov
 pivovar
 kaple Panny Marie
 Nedrahovice
 Polánka
 Býkovická skála
 Nespery
 Dub
 Štětkovice
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Červený Hrádek
 Suchdol
 Vítův mlýn
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kostel sv. Václava
 Drahoušek
Základní informace místa
ID místa: 506
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama