Kde hrad stával, nelze přesně zjistit. Asi prvním držitelem byl v letech 1283–86 Vilém z Miličína. Hrad nejspíše zanikl za husitských válek a správa panství byla přenesena před polovinou 15. století na hrad Choustník.
Hlavní obrázek místa
Zde měl stávat hrad Miličín - dnešní čp. 166, 209 a 210
© IvoR 2018
František Stříbrský: Miličínský hrad - připravovaná kniha Paměti města Miličína - citace: "Nehledě ke zbytkům náspů, po bývalém hradu dnes nic nezbývá a zpráv z minulosti je o něm velmi poskrovnu. Ale přece se zachoval starý záznam, který, byť kuse a nepřímo, dosvědčuje spojitost zbylých náspů s někdejším hradem. V urbáři rožmberském z r. 1379 (dle zjištění vydavatelova pozdějším písmem) při popisu Miličína, že tu přibylo „sub fossato" šest nových domečků s platem po 8 groších ročně. — Slovo „fossatum" v latině značí opevnění příkopem a náspem vršeným na vnější straně příkopu; „sub fossato" značí proto pod příkopem a náspem,, čili pod ohradou. Která ohrada však se tu mínila? Město nikdy ohrazeno nebylo. Výraz „sub fossato" nelze tedy vztahovati na ně, nýbrž toliko na hrad. Ony domečky byly tedy vystavěny v městě pod ohradou hradu čili při severním obvodu města asi v místech nynější ulice Kaplířovy, která s náměstí od radnice vzhůru k Starému zámku vede. V této ulici také v prvých desetiletích 19. stol. na bývalé panské (zámecké) půdě vznikly domy č. 166, 210, 209. Když pak ještě dnes jsou šance u Starého zámku, nelze hledati bývalý hrad nikde jinde, nežli tady."
Rozehnal Ivo - zdroj - www.ceskasibir.cz, 20.10. 2022
historie

Kde hrad stával, nelze najisto zjistit. Jeho prvním známým držitelem a zároveň držitelem městečka byl v l. 1283–1286 Vilém z Miličína, spojenec Záviše z Falkenštejna. Po něm následovali Heřman (†1325) a Heřman mladší (padl v bitvě u Kresčaku r. 1346), který odkázal svůj majetek Petru z Rožmberka. Podle rožmberského rubáře z r. 1374 patřily k miličínskému hradu s hrazeným předhradím městečko téhož jména a vsi Záhorčice, Oldřichov, Reksyně, Žibkov, Dolní a Horní Borek, Jiřetínek (zaniklá), Barčov, Ječutice (dnešní Ješetice), Baňov (zaniklá), Zechov a Třetužel. Na hradě bydlel purkrabí, který spravoval tuto nejsevernější rožmberskou državu, k níž patřilo i 6 dvorů. Miličínský hrad nejspíše zanikl za husitských válek a správa panství byla přenesena před polovinou 15. století na pevnější rožmberský hrad Choustník.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003

Další texty historie

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Miličín

Místa v okolí

 Miličín
 Buchov
 Smilkov
 Kouty
 Neustupov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 Nemyšl
 Boží hrob
 Votice
 Votice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 sousoší Panny Marie
 Nové Mitrovice
 Vrchotice
 Vlčkovice
 Libenice
 Kovářka
 dvůr Borotín
 Borotín
 Beztahov
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Martinice
 kostel sv. Jeronýma
 Odlochovice
 Uhřice
 Jetřichovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Měšetice
 Jankov
 kostel sv. Havla
 Křešice
 kostel sv. Mikuláše
 Ratměřice
 Liderovice
 kostel Všech svatých
 Olbramovice
 socha sv. Václava
 Lidkovice
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Dobrohošť
 Zvěstov
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 Šelmberk
 Bolechovice
 Vrchotovy Janovice
 Lovčice
 kaple
 Chlístovské menhiry
 Hrádek u Lovčic
 Kamberk
 Jistebnice
 kostel sv. Václava
 Jistebnice
 Libouň
 Balkova Lhota
 Jistebnice
 Vojkov
 Zvěřinec
 Radvanov
 Obětní kámen
 Radvanov
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 židovský hřbitov
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Zátiší
 kostel sv. Prokopa
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 kaple Panny Marie
 pivovar
 Nadějkov
 Polánka
 Nedrahovice
 Býkovická skála
 Nespery
 Štětkovice
 Dub
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Červený Hrádek
 Suchdol
 Vítův mlýn
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kostel sv. Václava
 Drahoušek
Základní informace místa
ID místa: 506
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama