Kde hrad stával, nelze přesně zjistit. Asi prvním držitelem byl v letech 1283–86 Vilém z Miličína. Hrad nejspíše zanikl za husitských válek a správa panství byla přenesena před polovinou 15. století na hrad Choustník.
Hlavní obrázek místa
Zde měl stávat hrad Miličín - dnešní čp. 166, 209 a 210
© IvoR 2018
František Stříbrský: Miličínský hrad - připravovaná kniha Paměti města Miličína - citace: "Nehledě ke zbytkům náspů, po bývalém hradu dnes nic nezbývá a zpráv z minulosti je o něm velmi poskrovnu. Ale přece se zachoval starý záznam, který, byť kuse a nepřímo, dosvědčuje spojitost zbylých náspů s někdejším hradem. V urbáři rožmberském z r. 1379 (dle zjištění vydavatelova pozdějším písmem) při popisu Miličína, že tu přibylo „sub fossato" šest nových domečků s platem po 8 groších ročně. — Slovo „fossatum" v latině značí opevnění příkopem a náspem vršeným na vnější straně příkopu; „sub fossato" značí proto pod příkopem a náspem,, čili pod ohradou. Která ohrada však se tu mínila? Město nikdy ohrazeno nebylo. Výraz „sub fossato" nelze tedy vztahovati na ně, nýbrž toliko na hrad. Ony domečky byly tedy vystavěny v městě pod ohradou hradu čili při severním obvodu města asi v místech nynější ulice Kaplířovy, která s náměstí od radnice vzhůru k Starému zámku vede. V této ulici také v prvých desetiletích 19. stol. na bývalé panské (zámecké) půdě vznikly domy č. 166, 210, 209. Když pak ještě dnes jsou šance u Starého zámku, nelze hledati bývalý hrad nikde jinde, nežli tady."
Rozehnal Ivo - zdroj - www.ceskasibir.cz, 20.10. 2022
historie

Kde hrad stával, nelze najisto zjistit. Jeho prvním známým držitelem a zároveň držitelem městečka byl v l. 1283–1286 Vilém z Miličína, spojenec Záviše z Falkenštejna. Po něm následovali Heřman (†1325) a Heřman mladší (padl v bitvě u Kresčaku r. 1346), který odkázal svůj majetek Petru z Rožmberka. Podle rožmberského rubáře z r. 1374 patřily k miličínskému hradu s hrazeným předhradím městečko téhož jména a vsi Záhorčice, Oldřichov, Reksyně, Žibkov, Dolní a Horní Borek, Jiřetínek (zaniklá), Barčov, Ječutice (dnešní Ješetice), Baňov (zaniklá), Zechov a Třetužel. Na hradě bydlel purkrabí, který spravoval tuto nejsevernější rožmberskou državu, k níž patřilo i 6 dvorů. Miličínský hrad nejspíše zanikl za husitských válek a správa panství byla přenesena před polovinou 15. století na pevnější rožmberský hrad Choustník.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003

Další texty historie

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Miličín

Místa v okolí

 Miličín
 Buchov
 Smilkov
 Kouty
 Neustupov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 Nemyšl
 Boží hrob
 Votice
 Votice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 sousoší Panny Marie
 Nové Mitrovice
 Vrchotice
 Vlčkovice
 Libenice
 Kovářka
 dvůr Borotín
 Borotín
 Beztahov
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Martinice
 kostel sv. Jeronýma
 Odlochovice
 Uhřice
 Jetřichovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Měšetice
 Jankov
 kostel sv. Havla
 Křešice
 kostel sv. Mikuláše
 Ratměřice
 Liderovice
 kostel Všech svatých
 Olbramovice
 socha sv. Václava
 Lidkovice
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Dobrohošť
 Zvěstov
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 Šelmberk
 Bolechovice
 Vrchotovy Janovice
 Lovčice
 kaple
 Chlístovské menhiry
 Hrádek u Lovčic
 Kamberk
 Jistebnice
 kostel sv. Václava
 Jistebnice
 Libouň
 Balkova Lhota
 Jistebnice
 Vojkov
 Zvěřinec
 Radvanov
 Obětní kámen
 Radvanov
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 židovský hřbitov
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Zátiší
 kostel sv. Prokopa
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 kaple Panny Marie
 pivovar
 Nadějkov
 Polánka
 Nedrahovice
 Býkovická skála
 Nespery
 Štětkovice
 Dub
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Červený Hrádek
 Suchdol
 Vítův mlýn
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kostel sv. Václava
 Drahoušek
Základní informace místa
ID místa: 506
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama