Hřbitov z roku 1680. Zachovalo se na něm cca 300 náhrobků barokního a klasicistního typu, nejstarší je z roku 1796. V části hřbitova jsou starší hroby překryty mladšími a náhrobky jsou zasazeny do ohradní zdi. Poslední pohřeb roku 1969. V obřadní síni expozice o dějinách Židů v Pacově a okolí.
Hlavní obrázek místa
židovský hřbitov Pacov
© Milan Caha 04/2010
O klíče je možné požádat v Turistickém informačním centru na zámku. Poslední vstup je možný 120 minut před zavírací dobou informačního centra. Tel.: 565 455 100
17.1. 2012
historie

Hřbitov o rozloze 1592 metrů čtverečních pochází z konce 17. století, z roku 1680. Zachovalo se na něm cca 300 náhrobků barokního a klasicistního typu, nejstarší je z roku 1796. V severovýchodní části hřbitova jsou starší hroby překryty novějšími, starší náhrobky byly zasazeny do hřbitovní zdi. Poslední pohřeb se zde konal roku 1969. Na konci 20. století byl hřbitov restaurován, o něco později byla opravena i obřadní síň s hebrejskými nápisy v interiéru. V ní bylo v roce 2005 zřízeno malé muzeum s expozicí o dějinách Židů v Pacově a okolí.

Milan Caha (zdroj: B.Rozkošná, P. Jakubec, Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004), 17.1. 2012

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Pacov

Místa v okolí

 Pacov
 kostel sv. Václava
 děkanství
 socha sv. Václava
 kaple sv. Anny
 synagoga
 panský pivovar
 Šohajův dům
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 kaplička
 Bedřichov
 Proseč u Pošné
 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Václava
 Nový Dvůr
 Pechburg
 Kámen
 Hacpurek
 Březina
 Konipas
 boží muka
 špýchar
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 návesní kaple
 Vodice
 židovský hřbitov
 Hořepník
 Čížkov
 Vyklantice
 Sudkův Důl
 Oblajovice
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Václava
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Proseč-Obořiště
 Údolský hrádek
 synagoga
 fara
 židovský hřbitov
 Černovice
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Višněvice
 Višněvice
 Červená Řečice
 boží muka
 kostel Božího Těla
 Radvanov
 kaple
 Kočičí hrádek
 Radvanov
 kaple
 Elbančice
 Chýnovská jeskyně
 Bílý Kámen
 kaple sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Onšov
 kostel sv. Martina
 Růžkovy Lhotice
 Hroby
 Zátiší
 kaple sv. Floriana
 Ústrašín
 Šelmberk
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 boží muka
 Želiv
 Drechselova vila
 kostel sv. Martina
 solnice
 špýchar
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kaplička U Kněžny
 židovský hřbitov
 mlýn
 kamenná kašna
 kaple Panny Marie
 Chýnov
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 boží muka
 Božejov
 Načeradec - zámek
 synagoga
 Načeradec
 židovský hřbitov
 Bílkův dům
 Radenín
 kostel sv. Markéty
 Libkova Voda
 návesní kaple
 Kamberk
 kaple
 Vojslavický most
Základní informace místa
ID místa: 10665
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama