Svobodný dvůr stával v místech dnešního Nového Vrbna. Založen ve 14. stol. v souvislosti s těžbou stříbra. Od r. 1412 patřil k proboštství v Březové. R. 1726 na jeho místě zakládá Josef František hrabě z Vrbna ves Nové Vrbno.
Hlavní obrázek místa
Stodola
Zdivo původního dvora zavzaté do zdiva stodoly
© Luděk Pitter 07/2006
Z Větřkovic do Vítkova většina motoristů asi zvolí kratší cestu po silnici II/462, cyklisté mohou jet po místních komunikacích jižní cestou přes Nový dvůr v jehož místech se nacházel svobodný dvůr Goldzyef od Goldseiff (Golden - seifen = „místo, kde se rýžovalo zlato"), vznikl pravděpodobně ve 14. století, v době kdy se zde těžilo stříbro. Počátky dolování jsou však v této oblasti zaznamenány již o století dříve. Terénní náznaky po dávné těžbě jsou ojediněle patrné ve směru na Kunčice až k Fulneku, jeho části Jerlochovice.
L.P., 12.10. 2006
popis

Do dnešních dnů se dochovaly jen skromné zbytky původního kamenného zdiva zastavěného do nově stavěných budov patrně po roce 1727. Dochovala se i kamenná částečně zasypaná studna o průměru 3 m a sklípek s klenbou pod hájovnou. Současný areál i dnes dispozičně odpovídá dochovaným plánkům z počátku 19. stol. Celkově však vzhled budov již příliš svou historii nepřipomíná.

L.P. (Tichánek J., Šerý Z., Šlechtická sídla na Novojičínsku, 2003), 12.10. 2006

historie

Roku 1726 zakládá Josef František hrabě z Vrbna ves Nové Vrbno na pozemcích bývalého svobodného dvora Goldzyef. Historie tohoto místa začíná však již ve 13. století v souvislosti s těžbou stříbra v této oblasti. Roku 1412 se stává majetkem březovského proboštství a roku 1475 byl jako pustý vložen Janu z Žerotína do olomouckých desek. Od roku 1563 je v majetku fulneckého panství a na místě byl zřízen vrchnostenský dvůr. Proč a kdy byl Goldzeyf odtržen od fulneckého panství a znovu k němu připojen nevíme, dvůr zřejmě zanikl počátkem třicetileté války. Roku 1726 na jeho místě zakládá Josef František hrabě z Vrbna ves Nové Vrbno. Z části původního dvora vznikla myslivna a i dnes, kdy bývalý dvůr Goldzeyf patří majitelům fulneckého zámku slouží pracovníkům lesní správy.

L.P. (Tichánek J., Šerý Z., Šlechtická sídla na Novojičínsku, 2003), 12.10. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Vítkov
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vikštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 Roderichova kaple
 Františkův Dvůr
 Dubová
 Klokočov
 Švédská skála
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Markéty
 Lukavec
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Děrné
 Wesselsky mlýn
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 Fulnek
 Spálov
 Bravinné
 Weisshuhnův kanál
 Melč
 kostel sv. Trojice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Mikuláše
 Odry
 Dorňákův kopec
 katovna
 městské hradby
 kostel sv. Vavřince
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
 Jakubčovické šance
 Kružberk
 Šance
 Kujavy
 Pohořílky
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Slatina
 kostel sv. Floriána
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Výškovice
 Dolní Životice
 kaple sv. Barbory
 Dolní Životice
 radnice
 Kanihůra
 kostel sv. Mikuláše
 Bílovec
 Kerhartice
 úřednický dům
 kostel sv. Martina
 Pustějov
 Vildštejn
 Partutovice
 Pustá Polom
 Raduň
 Jakartovice-Deštné
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 kostel sv. Michala
 Přerovec
 obecní kaple
Kontaktní informace
Nové Vrbno 158
Větřkovice
749 01 Vítkov 1
V majetku:
rodiny Špačkovy
majitelů fulneckého zámku
Základní informace místa
ID místa: 4701
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama