Svobodný dvůr stával v místech dnešního Nového Vrbna. Založen ve 14. stol. v souvislosti s těžbou stříbra. Od r. 1412 patřil k proboštství v Březové. R. 1726 na jeho místě zakládá Josef František hrabě z Vrbna ves Nové Vrbno.
Hlavní obrázek místa
Stodola
Zdivo původního dvora zavzaté do zdiva stodoly
© Luděk Pitter 07/2006
Z Větřkovic do Vítkova většina motoristů asi zvolí kratší cestu po silnici II/462, cyklisté mohou jet po místních komunikacích jižní cestou přes Nový dvůr v jehož místech se nacházel svobodný dvůr Goldzyef od Goldseiff (Golden - seifen = „místo, kde se rýžovalo zlato"), vznikl pravděpodobně ve 14. století, v době kdy se zde těžilo stříbro. Počátky dolování jsou však v této oblasti zaznamenány již o století dříve. Terénní náznaky po dávné těžbě jsou ojediněle patrné ve směru na Kunčice až k Fulneku, jeho části Jerlochovice.
L.P., 12.10. 2006
popis

Do dnešních dnů se dochovaly jen skromné zbytky původního kamenného zdiva zastavěného do nově stavěných budov patrně po roce 1727. Dochovala se i kamenná částečně zasypaná studna o průměru 3 m a sklípek s klenbou pod hájovnou. Současný areál i dnes dispozičně odpovídá dochovaným plánkům z počátku 19. stol. Celkově však vzhled budov již příliš svou historii nepřipomíná.

L.P. (Tichánek J., Šerý Z., Šlechtická sídla na Novojičínsku, 2003), 12.10. 2006

historie

Roku 1726 zakládá Josef František hrabě z Vrbna ves Nové Vrbno na pozemcích bývalého svobodného dvora Goldzyef. Historie tohoto místa začíná však již ve 13. století v souvislosti s těžbou stříbra v této oblasti. Roku 1412 se stává majetkem březovského proboštství a roku 1475 byl jako pustý vložen Janu z Žerotína do olomouckých desek. Od roku 1563 je v majetku fulneckého panství a na místě byl zřízen vrchnostenský dvůr. Proč a kdy byl Goldzeyf odtržen od fulneckého panství a znovu k němu připojen nevíme, dvůr zřejmě zanikl počátkem třicetileté války. Roku 1726 na jeho místě zakládá Josef František hrabě z Vrbna ves Nové Vrbno. Z části původního dvora vznikla myslivna a i dnes, kdy bývalý dvůr Goldzeyf patří majitelům fulneckého zámku slouží pracovníkům lesní správy.

L.P. (Tichánek J., Šerý Z., Šlechtická sídla na Novojičínsku, 2003), 12.10. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Vítkov
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vikštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 Roderichova kaple
 Františkův Dvůr
 Dubová
 Klokočov
 Švédská skála
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Markéty
 Lukavec
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Děrné
 Wesselsky mlýn
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 Fulnek
 Spálov
 Bravinné
 Weisshuhnův kanál
 Melč
 kostel sv. Trojice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Mikuláše
 Odry
 Dorňákův kopec
 katovna
 městské hradby
 kostel sv. Vavřince
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
 Jakubčovické šance
 Kružberk
 Šance
 Kujavy
 Pohořílky
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Slatina
 kostel sv. Floriána
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Výškovice
 Dolní Životice
 kaple sv. Barbory
 Dolní Životice
 radnice
 Kanihůra
 kostel sv. Mikuláše
 Bílovec
 Kerhartice
 úřednický dům
 kostel sv. Martina
 Pustějov
 Vildštejn
 Partutovice
 Pustá Polom
 Raduň
 Jakartovice-Deštné
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 kostel sv. Michala
 Přerovec
 obecní kaple
Kontaktní informace
Nové Vrbno 158
Větřkovice
749 01 Vítkov 1
V majetku:
rodiny Špačkovy
majitelů fulneckého zámku
Základní informace místa
ID místa: 4701
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama