Na místě původního dřevěného kostela v letech 1834–1838 vystavěn kostel nový, kamenný, od r. 1898 farní. R. 1902 přistavěna nová sakristie a r. 1919 pořízeny nové varhany. Opravy kostela probíhaly v letech 1931, 1964 a po roce 2005.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Větřkovicích
Pohled ma kostel od jihu.
© Pavel Vítek 06/2011
Obec Větřkovice se nachází 3 km východně od Vítkova a 22 km jižně od Opavy. Kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází na mírném návrší zhruba uprostřed obce, nad křižovatkou silnic, obcí procházejícími. Se svou věží je kostel nepřehlédnutelnou dominantou obce.
Pavel Vítek, 5.3. 2012
historie

První písemná zpráva o obci pochází z r. 1298. Na místě nynějšího kostela stával dřevěný kostel. O něm je první zpráva z roku 1471. Na tomto kostele se od jeho výstavby téměř nic nezměnilo a počátkem 19. století byl již velice zchátralý a hrozil spadnutím. Byl proto stržen a na jeho místě v letech 1834–1838 vyrostl nový zděný kostel. Od r. 1898 byl kostel povýšen na farní. Roku 1902 ke kostelu přistavěna nová sakristie. V roce 1919 byly do kostela pořízeny nové varhany. Píšťaly ze starých varhan byly zrekvírovány za 1. sv. války. Opravy kostela probíhaly v letech 1931, 1964 a po roce 2005. V kostele najdeme pseudobarokní kazatelnu zhotovenou v 19. století. Oltářní obraz od A. Zapletala pochází z roku 1937. V průčelí kostela hranolovitá věž, jejímž podvěžím je veden hlavní vchod do kostela.

Pavel Vítek, 5.3. 2012

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Větřkovice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Vítkov
 Vikštejn
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Roderichova kaple
 Vrchy
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 Lukavec
 Klokočov
 Weisshuhnův kanál
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Melč
 Švédská skála
 Bravinné
 kostel sv. Anny
 Děrné
 loretánská kaple
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Bratrský sbor
 zvonice
 Fulnek
 Hradec nad Moravicí
 Wesselsky mlýn
 Dorňákův kopec
 Jánské Koupele
 Jakubčovické šance
 Šance
 Hanuše
 kostel sv. Jakuba
 Spálov
 Hradní vrch
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Trojice
 Davidův mlýn
 Slatina
 Slatina
 Pohořílky
 Kružberk
 Výškovice
 Kujavy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 katovna
 Odry
 městské hradby
 Dolní Životice
 Olšová
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Životice
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 kaple sv. Barbory
 fara
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 Bílovec
 Kanihůra
 Litultovice
 Veselská rozhledna
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 Raduň
 Pustá Polom
 Pustějov
 Choltice
 Mladecko
 Jakartovice-Deštné
 kostel Panny Marie
 Medlice
 Přerovec
 obecní kaple
 Suché Lazce
 kostel sv. Michala
 Jakartovice
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Hukovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Větřkovice
747 43 Větřkovice 73
Tel: 556 307 049
farnost.brezova@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 10736
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.3.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama