Reliéf hradu, porušeného stavbou lesní cesty, situovaného na méně obvyklém místě, na hřebeni mezi dvěma plochými vrcholy kopce.
Hlavní obrázek místa
Příkop na východní straně
© Roman Řezáč 11/2006
Porušený reliéf hradu se nachází na táhlém a širokém projmutém hřebenu mezi dvěma plochými vrcholy, z nichž vyšší se nazývá Zelená hora. Místo se nachází asi 1,5 km západně od Budíškovic. Vede k němu neznačená lesní cesta od obory v Budíškovicích, po té na náhorní planině je třeba odbočit do lesa směrem vlevo. Vzhledem ke stavu reliéfu, který je porušený zřízením lesní cesty, je pro neznalého návštěvníka lehké projít místem, aniž by si všiml, že právě prošel bývalým hradem Krumvaldem. Je to díky porostu stromů, zeleni v letních měsících, ale i díky jeho situování na projmutém hřebeni a ne na kopci, který by jistě většina turistů hrad hledala.
Roman Řezáč, 2.1. 2008
popis

Stavebník hradu využil sníženinu mezi dvěma vrcholy, orientace přibližně sever-jih, která se uprostřed zužuje a přerušením příkopy z obou stran vydělil plochu hradního jádra o rozměrech 40 x 33 m. Podobně je situován například hrad Mitrov. Stejně tak došlo k vytvoření příkopů po jeho bocích. Svah hřebenu na západní straně byl přece jen o něco mírnější, tak k vytvoření příkopu došlo prostým vyhloubením a použitím získaného materiálu k vytvoření vnějšího valu. Na východní straně, kde je svah nejprudší, příkop vznikl patrně jen nasypáním vnějšího valu, protože sklon svahu hloubení příkopu ani nedovoloval. Šířka příkopu se na obou stranách od koruny valu k hraně jádra pohybuje od 15 – 20 m. Na západní straně se hloubka příkopu pohybuje okolo 4 m oproti koruně valu a oproti hraně jádra od 5 – 8 m. Na východní straně, byl příkop nasypáním valu vytvořen o něco níž pod jádrem. Hloubka příkopu oproti koruně valu je zde nižší, asi 1 – 2 m,…  číst dále

Roman Řezáč, 2.1. 2008

historie

První zmínka o hradu je ve spojení se jmény Smila a Wolframa z Gruenwaldu. Dále se jmenují Beneš a Ondřej a poslední zmínkou je papežské potvrzení daru patronátu kostela v Budči z roku 1399, která je však opožděná, neboť k darování došlo o mnoho let dříve. V této době byl hrad nejspíš už opuštěný a jeho trvání tedy nebylo příliš dlouhé.

Roman Řezáč (podle M.Plaček 2001), 2.1. 2008

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Budíškovice

Místa v okolí

 Budíškovice
 Bílkov
 Borek
 Horní Slatina
 Červený Hrádek
 špitál
 Budeč
 Budeč
 Dačice
 Dačice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Dačice
 Knínice
 Černíč
 Kostelní Vydří
 Vimperk
 kaple sv. Magdaleny
 hrobka rodu Dalbergů
 židovský hřbitov
 Radkov
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Krasonice
 Kapistránská lípa
 židovské ghetto
 kostel sv. Vavřince
 Jemnice
 Myslůvka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Staré Hobzí
 kostel sv. Václava
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Zdeňkov
 Janovské Údolí
 Panenská
 Čížov
 Dyjice
 Cizkrajov
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Oponešice
 Oslednice
 Budkov
 kostel sv. Lamberta
 kostel sv. Martina
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Nové Hobzí
 městské opevnění
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Lannerův dům
 mariánský sloup
 radnice
 Mutišov
 Telč
 Řečice
 Šášovice
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Želetava
 Štítky
 Písečné
 Želetava
 boží muka
 Bačkovice
 židovský hřbitov
 Český Rudolec
 Slavětín
 židovský hřbitov
 Sedlatice
 kostel sv. Jáchyma
 Krokovice
 městské opevnění
 Jemnická brána
 Dačická brána
 radnice
 panský dvůr
 historické podzemí
 Slavonice – MPR
 Police
 kaple sv. Kříže
 kovárna
 Hornice
 kostel sv. Jiljí
 Dašovice
 kostel sv. Václava
 Štamberk
 Maříž
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
Základní informace místa
ID místa: 5890
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama