Reliéf hradu, porušeného stavbou lesní cesty, situovaného na méně obvyklém místě, na hřebeni mezi dvěma plochými vrcholy kopce.
Hlavní obrázek místa
Příkop na východní straně
© Roman Řezáč 11/2006
Porušený reliéf hradu se nachází na táhlém a širokém projmutém hřebenu mezi dvěma plochými vrcholy, z nichž vyšší se nazývá Zelená hora. Místo se nachází asi 1,5 km západně od Budíškovic. Vede k němu neznačená lesní cesta od obory v Budíškovicích, po té na náhorní planině je třeba odbočit do lesa směrem vlevo. Vzhledem ke stavu reliéfu, který je porušený zřízením lesní cesty, je pro neznalého návštěvníka lehké projít místem, aniž by si všiml, že právě prošel bývalým hradem Krumvaldem. Je to díky porostu stromů, zeleni v letních měsících, ale i díky jeho situování na projmutém hřebeni a ne na kopci, který by jistě většina turistů hrad hledala.
Roman Řezáč, 2.1. 2008
popis

Stavebník hradu využil sníženinu mezi dvěma vrcholy, orientace přibližně sever-jih, která se uprostřed zužuje a přerušením příkopy z obou stran vydělil plochu hradního jádra o rozměrech 40 x 33 m. Podobně je situován například hrad Mitrov. Stejně tak došlo k vytvoření příkopů po jeho bocích. Svah hřebenu na západní straně byl přece jen o něco mírnější, tak k vytvoření příkopu došlo prostým vyhloubením a použitím získaného materiálu k vytvoření vnějšího valu. Na východní straně, kde je svah nejprudší, příkop vznikl patrně jen nasypáním vnějšího valu, protože sklon svahu hloubení příkopu ani nedovoloval. Šířka příkopu se na obou stranách od koruny valu k hraně jádra pohybuje od 15 – 20 m. Na západní straně se hloubka příkopu pohybuje okolo 4 m oproti koruně valu a oproti hraně jádra od 5 – 8 m. Na východní straně, byl příkop nasypáním valu vytvořen o něco níž pod jádrem. Hloubka příkopu oproti koruně valu je zde nižší, asi 1 – 2 m,…  číst dále

Roman Řezáč, 2.1. 2008

historie

První zmínka o hradu je ve spojení se jmény Smila a Wolframa z Gruenwaldu. Dále se jmenují Beneš a Ondřej a poslední zmínkou je papežské potvrzení daru patronátu kostela v Budči z roku 1399, která je však opožděná, neboť k darování došlo o mnoho let dříve. V této době byl hrad nejspíš už opuštěný a jeho trvání tedy nebylo příliš dlouhé.

Roman Řezáč (podle M.Plaček 2001), 2.1. 2008

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Budíškovice

Místa v okolí

 Budíškovice
 Bílkov
 Borek
 Horní Slatina
 kaple
 Červený Hrádek
 špitál
 Budeč
 Budeč
 Dačice
 Dačice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Hradiště
 kaple
 mariánský sloup
 Dačice
 Knínice
 Černíč
 Kostelní Vydří
 Vimperk
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Kříže
 hrobka rodu Dalbergů
 židovský hřbitov
 Radkov
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Krasonice
 Kapistránská lípa
 židovské ghetto
 kostel sv. Vavřince
 Jemnice
 Myslůvka
 židovský hřbitov
 Kyprův mlýn
 boží muka
 Staré Hobzí
 Maškův mlýn
 kostel sv. Václava
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Zdeňkov
 Janovské Údolí
 Panenská
 Čížov
 Dyjice
 Cizkrajov
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Oponešice
 Budkov
 kostel sv. Lamberta
 Oslednice
 kostel sv. Martina
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Nové Hobzí
 boží muka
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Lannerův dům
 mariánský sloup
 radnice
 Chvalkovice
 Mutišov
 Telč
 Řečice
 Radotice
 Šášovice
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Želetava
 Štítky
 Želetava
 boží muka
 Písečné
 židovský hřbitov
 Bačkovice
 Slavětín
 Český Rudolec
 židovský hřbitov
 Sedlatice
 kostel sv. Jáchyma
 Krokovice
 radnice
 panský dvůr
 městské opevnění
 Jemnická brána
 Dačická brána
 historické podzemí
 Slavonice – MPR
 Police
 kaple sv. Kříže
 kovárna
 Hornice
 kostel sv. Jiljí
 Šiškův mlýn
 Dašovice
 Mařenka
 kostel sv. Václava
 Štamberk
 Maříž
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
Základní informace místa
ID místa: 5890
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama