Reliéf hradu, porušeného stavbou lesní cesty, situovaného na méně obvyklém místě, na hřebeni mezi dvěma plochými vrcholy kopce.
Hlavní obrázek místa
Příkop na východní straně
© Roman Řezáč 11/2006
Porušený reliéf hradu se nachází na táhlém a širokém projmutém hřebenu mezi dvěma plochými vrcholy, z nichž vyšší se nazývá Zelená hora. Místo se nachází asi 1,5 km západně od Budíškovic. Vede k němu neznačená lesní cesta od obory v Budíškovicích, po té na náhorní planině je třeba odbočit do lesa směrem vlevo. Vzhledem ke stavu reliéfu, který je porušený zřízením lesní cesty, je pro neznalého návštěvníka lehké projít místem, aniž by si všiml, že právě prošel bývalým hradem Krumvaldem. Je to díky porostu stromů, zeleni v letních měsících, ale i díky jeho situování na projmutém hřebeni a ne na kopci, který by jistě většina turistů hrad hledala.
Roman Řezáč, 2.1. 2008
popis

Stavebník hradu využil sníženinu mezi dvěma vrcholy, orientace přibližně sever-jih, která se uprostřed zužuje a přerušením příkopy z obou stran vydělil plochu hradního jádra o rozměrech 40 x 33 m. Podobně je situován například hrad Mitrov. Stejně tak došlo k vytvoření příkopů po jeho bocích. Svah hřebenu na západní straně byl přece jen o něco mírnější, tak k vytvoření příkopu došlo prostým vyhloubením a použitím získaného materiálu k vytvoření vnějšího valu. Na východní straně, kde je svah nejprudší, příkop vznikl patrně jen nasypáním vnějšího valu, protože sklon svahu hloubení příkopu ani nedovoloval. Šířka příkopu se na obou stranách od koruny valu k hraně jádra pohybuje od 15 – 20 m. Na západní straně se hloubka příkopu pohybuje okolo 4 m oproti koruně valu a oproti hraně jádra od 5 – 8 m. Na východní straně, byl příkop nasypáním valu vytvořen o něco níž pod jádrem. Hloubka příkopu oproti koruně valu je zde nižší, asi 1 – 2 m,…  číst dále

Roman Řezáč, 2.1. 2008

historie

První zmínka o hradu je ve spojení se jmény Smila a Wolframa z Gruenwaldu. Dále se jmenují Beneš a Ondřej a poslední zmínkou je papežské potvrzení daru patronátu kostela v Budči z roku 1399, která je však opožděná, neboť k darování došlo o mnoho let dříve. V této době byl hrad nejspíš už opuštěný a jeho trvání tedy nebylo příliš dlouhé.

Roman Řezáč (podle M.Plaček 2001), 2.1. 2008

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Budíškovice

Místa v okolí

 Budíškovice
 Bílkov
 Borek
 Horní Slatina
 kaple
 Červený Hrádek
 špitál
 Budeč
 Budeč
 Dačice
 Dačice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 Hradiště
 kaple
 mariánský sloup
 Černíč
 Knínice
 Kostelní Vydří
 Vimperk
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Kříže
 hrobka rodu Dalbergů
 židovský hřbitov
 Radkov
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Krasonice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Jemnice
 Kapistránská lípa
 židovské ghetto
 Myslůvka
 židovský hřbitov
 Kyprův mlýn
 Staré Hobzí
 boží muka
 Maškův mlýn
 kostel sv. Václava
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Zdeňkov
 Janovské Údolí
 Čížov
 Panenská
 Dyjice
 Cizkrajov
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Oponešice
 Oslednice
 Budkov
 kostel sv. Lamberta
 kostel sv. Martina
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Nové Hobzí
 kostel Všech svatých
 boží muka
 městské opevnění
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Lannerův dům
 mariánský sloup
 radnice
 Mutišov
 Telč
 Chvalkovice
 Řečice
 Radotice
 Šášovice
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Želetava
 Štítky
 Želetava
 boží muka
 Písečné
 židovský hřbitov
 Bačkovice
 Český Rudolec
 Slavětín
 židovský hřbitov
 Sedlatice
 kostel sv. Jáchyma
 Krokovice
 Jemnická brána
 Dačická brána
 radnice
 panský dvůr
 městské opevnění
 historické podzemí
 Slavonice – MPR
 Police
 kaple sv. Kříže
 kovárna
 Hornice
 kostel sv. Jiljí
 Šiškův mlýn
 Dašovice
 Mařenka
 kostel sv. Václava
 Štamberk
 Maříž
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
Základní informace místa
ID místa: 5890
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama