Gotický kostel sv. Matěje prvně připomínán r. 1356 jako farní. Barokně upraven v 18. stol. za Henigarů, kteří též r. 1796 připojili k závěru kostela pozdně barokní pohřební kapli sv. Kříže. Věž o výšce 36 m přistavěna r. 1859, věžní hodiny z r. 1911. Exteriér opraven v letech 1999-2001.
Hlavní obrázek místa
Horšice - kostel sv. Matěje
© Jiří Špaček, 9/2016
Obec Horšice má dnes asi 300 obyvatel a je doložena již r. 1245 jako sídlo Adama z Horšic, který tu pravděpodobně měl tvrz s vodním příkopem a je považován za zakladatele místního kostela sv. Matěje. Leží na silnici III. třídy asi 1 km od Újezdu na silnici II/230, spojující Přeštice a Nepomuk. Železnice ani turistické značky v obci nejsou. Kostel sv. Matěje se nachází na hřbitově v centru obce naproti pravděpodobnému místu někdejší tvrze.
17.10. 2016
historie

Gotický kostel sv. Matěje v Horšicích je připomínán r. 1356 jako farní. Z této doby pochází loď s gotickým profilovaným vstupním portálem s obličejovými reliéfy po stranách a polopostavou ve cviklu, plochý tympanon portálu nesou konzolky s vytesanými postavami andělů, okna jsou hrotitá s odstraněnými kružbami. Soudobý pětiboký závěr kostela s opěráky je prosvětlen lomenými okny v kamenném gotickém ostění s kružbami. Věž o výšce 36 m s gotizujícími okny byla ke štítovému průčelí přistavěna až r. 1859 a nahradila tak starší dřevěnou zvonici stojící v rohu hřbitova. Z této doby pochází i krov a strop v lodi. Interiér lodi kostela je plochostropý, pouze kruchta je podklenuta segmentovým pasem. Vítězný oblouk je goticky prožlabený, presbytář se dvěma poli křížově žebrové gotické klenby má zachovány reliéfní hlavice přípor s maskarony. Vstup do novodobě přestavěné sakristie při jižní straně…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a webové stránky obce), 18.10. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela s vyznačením gotického zdiva
© Jiří Fajt a Nina Bažantová: Gotika v západních Čechách (1230-1530), Národní galerie v Praze, Praha 1995
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Horšice

Místa v okolí

 Újezd
 Skála
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Příchovice
 Řenče
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Lužany
 Kožich
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Hluboká
 Skočice
 Červené Poříčí
 Dolní Lukavice
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiljí
 Petrovice
 Chocenice
 Chocenice
 fara
 kostel sv. Václava
 radnice
 kaple sv. Anny
 Netunice
 Předslav
 Švihov
 Roupov
 Měcholupy
 Žinkovy
 Potenštejn
 Nebílovy
 Kokšín
 Němčice
 Prádlo
 Vlčtejn
 synagoga
 Poustevna
 Hradiště
 Chlumčany
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Ježovy
 Přestavlky
 Džbánek
 Újezd u Štěpánovic
 Halter Valley
 kostel sv. Martina
 Pokonice
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Štěpánovice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Komošín
 Dolany
 Křenice
 Zelená Hora
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Žákava
 dům U České lípy
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Zelenohorská pošta
 Ptenín
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Kratice
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Lovčice
 Křížový vrch
 synagoga
 Drslavice
 Kozel
 mlýn Lopata
 Tupadly
 Lopata
 Tupadelské skály
 Neslívy
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Javor
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Přeštice
Hlávkova 30
334 01 Přeštice
Tel: 377 982 332
karel.plavec@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13153
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama