Kaple byla vybudována v souvislosti s poutěmi, které v Knínicích po r. 1654 založili jezuité. Památkově chráněná stavba je první ze souboru 10 barokních kapliček poutního okruhu. V nice obraz "Pán Ježíš na hoře Olivetské" z r. 2015.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Dominantami a kulturními památkami západomoravské obce Kmínice je kostel Povýšení sv. Kříže a dvě budovy bývalé jezuitské koleje. Další památkově chráněnou stavbou je první kaplička poutního okruhu Apoštolská (Knínická) desítka dlouhého asi 6 kilometrů s celkem deseti kapličkami. První kaplička se nachází hned za hranicemi obce při pravé krajnici silnice vedoucí na Krasonice. Po dalších dvou zastaveních vzdálených od sebe asi 900 m dojdete až ke Kyprovu mlýnu. Od 4. zastavení se poutní cesta stáčí opět směrem ke Knínicím. Dominantně umístěná kaplička 7. zastavení stojí na Babkově kopci (517 m n. m.) a symbolizuje Golgotu.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.farnost-telc.cz/sites/default/files/u6/vestniky_od_2017/fv9_20.pdf a další, 19.7. 2021
popis

Barokní kaplička čtvercového půdorysu je prolomená hlubokou segmentově zaklenutou nikou, v níž je kopie obrazu Pán Ježíš na hoře Olivetské z r. 2015 od Ladislava Nováka z Knínic. Čelní trojúhelníkový ořímsovaný štít nese bohatě profilovaná římsa. Stavba je shodná s ostatními stavbami poutního okruhu.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 23.7. 2021

historie

Apoštolská desítka se stala v okolí velmi známou již v 17. století a do Knínic se konaly slavné poutě. V roce 1694 byla pro potřeby poutníků vydána i knížka „Deca SS. Stationus. Desítka Apoštolská aneb deset Muk Božích, přehořké Pána a Spasitele našeho Krista Ježíše Umučení vyobrazujících Ku Počestnosti desítileté mezi Indianskými Národy konané práce skrze Svatého Františka Xaveria S. J. okolo Kýnice v Moravě k náboženskému rozjímání vyzdvižených“. Dokladem zašlé slávy knínických poutí jsou odpustky pro knínické (kýnické) poutníky, vydané papežem Klementem XI., Benediktem XIV. a a Klimentem XIII. V jednotlivých kapličkách jsou od roku 2015 kopie obrazů křížové cesty, které namaloval Ladislav Novák z Knínic.

Luděk Vláčil - zdroj: inforačační cedule, 23.7. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Knínice

Místa v okolí

 Knínice
 boží muka
 Budeč
 Budeč
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Horní Slatina
 kaple
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 kaple sv. Magdaleny
 Zdeňkov
 Červený Hrádek
 Šášovice
 Budíškovice
 Budkov
 kostel sv. Martina
 Želetava
 Oponešice
 kaple
 kaple sv. Kříže
 Želetava
 Krumvald, Grünwald
 Čížov
 Štítky
 Kapistránská lípa
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Jemnice
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Bílkov
 boží muka
 Sedlatice
 Dašovice
 Mařenka
 Lesonice
 Borek
 Jakubov
 Radkov
 Dašovský mlýn
 Černíč
 Litohoř
 kostel sv. Václava
 Dyjice
 Vimperk
 Hornice
 špitál
 Dačice
 Dačice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Radotice
 mariánský sloup
 Dačice
 Myslůvka
 Štěměchy
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
 Kostelní Vydří
 Čáslavice
 Holý mlýn
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Oslednice
 hrobka rodu Dalbergů
 Bačkovice
 kostel sv. Václava
 Police
 Panenská
 kostel sv. Anny
 Nové Syrovice
 městské opevnění
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 Staré Hobzí
 mariánský sloup
 radnice
 Lannerův dům
 kaple sv. Anny
 Krnčice
 Telč
 fara
 kostel sv. Jiljí
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 Chvalkovice
 Sádek
 Janovské Údolí
 Nové Hobzí
 Heraltice
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Čechočovice
 Písečné
 židovský hřbitov
 Krahulov
 Krokovice
Základní informace místa
ID místa: 15810
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama