Tzv. Čertova hráz dlouhá 32,2 m byla postavena v r. 1802 k zadržování vody. Její ruiny jsou připomínkou historie plavení dřeva po Svratce do Brna v období napoleonských válek. Systém byl využíván do r. 1850.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017
Na přelomu 18. a 19. století v důsledku zhoršující se bezpečnostní situace byly pro vojenské účely zabaveny koně a povozy do té doby zajišťující dodávky dřeva do Brna z městských lesů. Proto musela být využita alternativní doprava po vodě. V roce 1802 zřídila správa kuřimského panství na potoce protékajícím od Pejškova v polesí Lažánky kamennou hráz k zadržování vody. Hráz byla dlouhá 17 sáhů (32,2 m) a široká u paty až 5 sáhů (9,5 m). K plavení dřeva bylo zapotřebí zadržet dostatek vody, která se po nashromáždění vypustila a dříví mohlo být dopraveno do řeky Svratky a po ní do Brna. K zachycení dřeva byla před městskými hradbami zřízena takzvaná náplavna. V roce 1804 byla zhotovena podrobná mapa celé plavební trasy. Plavební kanál od hráze po Svratku měřil 1328 metrů a délka plavení po Svratce činila 24 584 metrů. Tento systém plavení byl organizačně náročný, ale levný. Proto byl také využíván až do roku 1850. Jediným pozůstatkem po plavení dříví jsou ruiny hráze, pro niž se vžil název Čertova hráz. Náplavnu v Brně již připomíná pouze název ulice.
Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule v místě, 10.4. 2017
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Heroltice

Místa v okolí

 Lažánky
 Heroltice
 Vohančice
 Sentice
 Jarošův mlýn
 Deblín
 Kubův most
 mariánský sloup
 dům Peklo
 městské opevnění
 dům U Jana
 Müllerův dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 Předklášteří
 Čepička
 Bílá boží muka
 Klucanina
 kostel sv. Jiří
 železniční viadukt
 mlýn ve Žlebě
 Loučky
 Čebínka
 Veveří
 boží muka
 Domašov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Křivoš
 kostel sv. Jiljí
 Devět křížů
 Říčany
 Újezd u Tišnova
 Kuřim
 kaple sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 vyhlídka Babylon
 Rudka
 Říčany u Brna
 socha sv. Floriána
 Rudka
 Ostrovačice
 kostel sv. Klimenta
 Zbraslav
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 židovská škola
 synagoga
 Rysov
 Příbram
 židovský hřbitov
 Brněnská přehrada
 Trmačov
 Skryje
 Újezd u Černé Hory
 ZOO Brno
 Žďárec
 Babí lom
 Košíkov
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Lelekovice
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Dvorce
 Víckov
 hraniční kameny
 Milonice
 křížová cesta
 Milonice
 kostel sv. Vavřince
 Medlánky
 Řečkovice
 dub Troják
 kostel sv. Jiří
 Bosonohy
 Osová
 Omice
 Vysoké Popovice
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Troubsko
 Jinošov
 Starý pivovar
 Ditlinův dvůr
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Víta
 Jinošov
 socha sv. Floriána
 Moravecké Pavlovice
 Šénvald
 Kociánka
 vila Stiassni
 Kamenný vrch
 Porčův mlýn
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Brno - Pisárky
 Husův sbor
 Tyršův sad
 pivovar
 Špilberk
 Zemský sněm
 Kounicův palác
 Pražákův palác
 Besední dům
 Mitrov
 Denisovy sady
 krematorium
 Strážek
Základní informace místa
ID místa: 13322
Typ místa: technická památka
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama