Ochranná zeď z r.1897 postavená z lomeného kamene, 4 m vysoká a 521 m dlouhá. Chránila vlaky před šrapnely létající z nedaleké c.a k. vojenské střelnice. Zbytky střelnice se zachovaly ve formě zarostlých ochranných valů v lese před zdí.
Hlavní obrázek místa
Ochranná zeď střelnice
© Jiří Cukr 08/2006
V městském lese na východním okraji Jindřichova Hradce stojí kamenná zeď, která v délce více jak půl kilometru lemuje známou úzkorozchodnou železnici. Zeď dnes působí poněkud tajuplně, ale kdysi sloužila jako obrana tratě před výbuchy na blízké střelnici. Lesem vede mnoho neznačených cest, ze značených je to žlutá při severním konci zdi a červená u konce jižního. Červená trasa je opatřena i informačními panely a vedena jako tzv. Jindrova naučná stezka.
Jiří Cukr, 29.8. 2006

  historie

  Zeď pochází z roku 1897 a je postavena z kvalitního lomeného kamene, je čtyři metry vysoká a 521 metrů dlouhá. Kdysi chránila vlaky a cestující v nich před šrapnely létající z nedalekého c. a k. vojenské střelnice. Zbytky střelnice se zachovaly ve formě dnes již zarostlých ochranných valů v lese před zdí. Terče jindřichohradeckých ostrostřelců jsou dnes umístěny ve sbírkách Muzea Jindřichohradecka. Zeď se

  informační panel naučné stezky, 29.8. 2006
  Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Jindřichův Hradec

  Místa v okolí

   synagoga
   Landfrasova tiskárna
   Nežárecká brána
   Jindřichův Hradec
   židovský hřbitov
   Vítkův Hrádek
   boží muka
   kostel sv. Alžběty
   Rýdův kopec
   Pejdlova Rosička
   kostel sv. Barbory
   Čertův kámen
   Nová Včelnice
   Lásenice
   Česká Olešná
   Budkov
   Beistein
   Tůmův vrch
   boží muka
   kašna
   kostel sv. Jiljí
   Popelín
   Pluhův Žďár
   boží muka
   Stráž nad Nežárkou
   Vysoký kámen
   Babky
   Kardašova Řečice
   Palupín
   Jemčina
   židovský hřbitov
   kostel sv. Ottona
   Červená Lhota
   Žirovnice
   Nová Bystřice
   Terezín
   Dírná
   boží muka
   Chotěmice
   nová radnice
   stará radnice
   boží muka
   kostel Božího těla
   Pomezí
   Landštejn
   kaple Panny Marie
  Základní informace místa
  ID místa: 4566
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 30.8.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama