Ochranná zeď z r.1897 postavená z lomeného kamene, 4 m vysoká a 521 m dlouhá. Chránila vlaky před šrapnely létající z nedaleké c.a k. vojenské střelnice. Zbytky střelnice se zachovaly ve formě zarostlých ochranných valů v lese před zdí.
Hlavní obrázek místa
Ochranná zeď střelnice
© Jiří Cukr 08/2006
V městském lese na východním okraji Jindřichova Hradce stojí kamenná zeď, která v délce více jak půl kilometru lemuje známou úzkorozchodnou železnici. Zeď dnes působí poněkud tajuplně, ale kdysi sloužila jako obrana tratě před výbuchy na blízké střelnici. Lesem vede mnoho neznačených cest, ze značených je to žlutá při severním konci zdi a červená u konce jižního. Červená trasa je opatřena i informačními panely a vedena jako tzv. Jindrova naučná stezka.
Jiří Cukr, 29.8. 2006
historie

Zeď pochází z roku 1897 a je postavena z kvalitního lomeného kamene, je čtyři metry vysoká a 521 metrů dlouhá. Kdysi chránila vlaky a cestující v nich před šrapnely létající z nedalekého c. a k. vojenské střelnice. Zbytky střelnice se zachovaly ve formě dnes již zarostlých ochranných valů v lese před zdí. Terče jindřichohradeckých ostrostřelců jsou dnes umístěny ve sbírkách Muzea Jindřichohradecka. Zeď se stala také místem, na kterém se daří vzácně se vyskytující kapradině sleziníku zelenému. Tato původně alpská kapradina vyhledává vápenitý podklad a proto je možno ji najít i na takovýchto zdech.

informační panel naučné stezky, 29.8. 2006

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Jindřichův Hradec

Místa v okolí

 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
 Vítkův Hrádek
 boží muka
 kostel sv. Alžběty
 Rýdův kopec
 Pejdlova Rosička
 kostel sv. Barbory
 Čertův kámen
 Nová Včelnice
 Lásenice
 Česká Olešná
 Budkov
 Beistein
 Tůmův vrch
 boží muka
 kašna
 kostel sv. Jiljí
 Popelín
 Pluhův Žďár
 boží muka
 Stráž nad Nežárkou
 Vysoký kámen
 Babky
 Kardašova Řečice
 Palupín
 Jemčina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ottona
 Červená Lhota
 Žirovnice
 Nová Bystřice
 Terezín
 Dírná
 boží muka
 Chotěmice
 nová radnice
 stará radnice
 boží muka
 kostel Božího těla
 Pomezí
 Landštejn
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 4566
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama