Zámek byl vystavěn na místě starší dřevěné tvrze koncem 16. stol. Janem Bořeněm. V roce 1945 byl zámek znárodněn a využíván místním zemědělským družstvem. Po roce 1989 jej v restituci získala rodina posledních majitelů.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Újezd patří mezi časté názvy obcí. Tato ves Újezd leží při silnice II/230 spojující Přeštice a Nepomuk asi 6 km od Přeštic a je místní částí obce Horšice. Zámek je nepřístupný, spolu s kaplí sv. Anny je však částečně vidět i ze silnice. Fotografie byly pořízeny jen díky pochopení současného majitele a za jeho vstřícnost mu děkuji. Zámek je dvoukřídlá jednopatrová budova, křídla svírají pravý úhel. Na východní straně stojí kaple sv. Anny. Jedná se o jednolodní obdélníkovou stavbu s polygonálním závěrem. V západní části kaple je empora (tribuna) přístupná z prvního patra zámku.
20.10. 2004
historie

Dnešní zámek stojí na místě tvrze, která je poprvé zmiňována v roce 1513, kdy statek koupil Jan Steblenec z Drahkova. Podle popisu ze druhé poloviny 16. stol. byla tvrz dřevěná, prostorná s větším množstvím světnic. Ke konci 16. století nechal tehdejší majitel Jan Bořeň tvrz zbořit a na jejím místě postavil renesanční zámeček. Počátkem 18. století, kdy byl zámek v majetku Václava hraběte z Klenové, byla přistavěna barokní kaple sv. Anny. Zámek byl v roce 1948 znárodněn a objekt byl využíván místním zemědělským družstvem. Po roce 1989 byl zámek vrácen v restituci rodině posledního majitele, která zde dnes hospodaří.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 20.10. 2004

Půdorys místa

Plán přízemí, Újezd (Pbeň-jih), plán přízemí zámku a kaple. Křížky šikmé ke zdivu značí předpokládané středověké zdivo, křížky kolmé ke zdivu zdivo ze závěru 16. stol, zbylé zdivo neznačeno. Plán J. Uhla z r. 1894 doplněn o klenby a kapli v červnu a srpnu 2001. Zaměření a kresba J. Úlovec.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Horšice

Místa v okolí

 kostel sv. Matěje
 Skála
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Kožich
 Řenče
 Příchovice
 židovský hřbitov
 Měčín
 Hluboká
 kostel sv. Mikuláše
 Lužany
 kostel sv. Prokopa
 Skočice
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Chocenice
 Chocenice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Červené Poříčí
 kaple sv. Vojtěcha
 Netunice
 Petrovice
 Žinkovy
 Potenštejn
 kostel sv. Jiljí
 Předslav
 Nebílovy
 fara
 kostel sv. Václava
 radnice
 kaple sv. Anny
 Prádlo
 Měcholupy
 Švihov
 Vlčtejn
 Roupov
 synagoga
 Hradiště
 Němčice
 Poustevna
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Kokšín
 Chlumčany
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 Pokonice
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 Ježovy
 Zelená Hora
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 kaple sv. Vojtěcha
 dům U České lípy
 sousoší Piety
 Újezd u Štěpánovic
 Halter Valley
 boží muka
 pamětní kámen
 Zelenohorská pošta
 kostel Všech svatých
 Nezvěstice
 Štěpánovice
 synagoga
 Merklín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Štěnovice
 Dolany
 Komošín
 Křenice
 Kratice
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Lovčice
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Křížový vrch
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Spálené Poříčí
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 Kozel
 mlýn Lopata
 Lopata
 Neslívy
 Drslavice
 Tupadly
 Tupadelské skály
 Javor
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Mydlná
Základní informace místa
ID místa: 2651
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama