Zřícenina hradu založeného ve 14. stol. Vilémem, synem pána Děpolta ze Zbiroha. Od roku 1600 se uvádí již jako pustý. V r. 1658 na císařův příkaz byl hrad Sklála pobořen, aby nemohl sloužit jako opěrný bod nepříteli.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek, 08/2007
Zřícenina hradu Skála leží na zalesněném hřebenu na katastru vsi Zálesí, která je částí obce Příchovice. Z jižního okraje Zálesí nebo z opačné strany ze vsi Radkovice ke hradu vede červená turistická značka. Vydáte-li se na hrad Skála nedaleko Přeštic, neopomeňte fakt, že hrad je vyhlášeným rejdištěm strašidel a že se tu nedoporučuje zůstávat přes noc. My jsme nevědomi tohoto faktu na hradě přespávali a moc jsme se nevyspali, neboť stále byly slyšet podivné zvuky. Vřele se doporučuje před setměním odejít.
28.5. 2002
historie

Mezi vesnicemi Radkovici, Zálesím a Libšteinem vystupuje od břehu Horšického potoka výšina táhnoucí se od severovýchodu k jihozápadu, větším dílem porostlá lesem, který se nazývá Černým lesem. Zvláštností její jsou skaliska buližníku, neb i jednotlivé kameny z povrchu vystupující. Hřeben návrší hned od počátků jeho jest bradlem táhnoucím se směrem již dotčeným, úzkým a celkem příkrým, ač jsou místa, kde spadající sutiny utvořily aspoň obstojný přístup. Kde jest bradlo nejvyšší, korunováno jest zdmi starými sice, ale posud jako skály pevnými, kteréž jsou zbytky pevného někdy hradu Skály. Na holé a někdy strmé skále stoje obdržel toto jméno od lidu a páni na tom nic neměníce nazývali jej také Skálou. Již z daleka, na př. od Přeštic viděti jest, že má bradlo to dvě oddělení, která uprostřed úzkým skaliskem souvisí, a takto neslo vlastně dva hrady, z nichž horní byl o něco vyšší než dolní a tudíž každý stál o sobě, aniž by…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn. 9), 23.8. 2002

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Zálesí

Místa v okolí

 kostel sv. Matěje
 Újezd
 Příchovice
 Lužany
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Skočice
 Řenče
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Červené Poříčí
 Kožich
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Lukavice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hluboká
 kaple sv. Anny
 Roupov
 kostel sv. Jiljí
 fara
 kostel sv. Václava
 radnice
 Švihov
 Netunice
 Předslav
 Kokšín
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Měcholupy
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Nebílovy
 Chocenice
 Chlumčany
 Přestavlky
 Ježovy
 Halter Valley
 Žinkovy
 Potenštejn
 Němčice
 Merklín
 Vlčtejn
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Štěpánovic
 Křenice
 Ptenín
 Prádlo
 Hradiště
 Dolany
 Komošín
 Džbánek
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Štěpánovice
 kostel sv. Martina
 Poustevna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Křížový vrch
 Pokonice
 synagoga
 Štěnovice
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Nezvěstice
 Kratice
 Drslavice
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Lovčice
 Tupadly
 U Žižků
 Šťáhlavy
 Stará pošta
 kostel sv. Markéty
 Kozel
 kaple sv. Isidora
 mlýn Lopata
 Tetětice
 Lopata
 Neslívy
Základní informace místa
ID místa: 480
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama