Evangelický kostel byl v Dolní Poustevně rozestavěn roku 1937. Události následujících let zabránily jeho dokončení, do roku 2002 byl ruinou. Tehdy začaly opravy, po jejichž dokončení (2009) slouží jako místo setkávání místních i návštěvníků města.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Ivan Grisa 04/2010
Kostel stojí na stráni nad centrem města, asi 400 m východně přes údolí od zdejšího nádraží. Podle projektu, na který získalo město dotaci od EU, má být jeho věž přístupná jako rozhledna.
Ivan Grisa, 9.4. 2010
historie

Evangelický kostel v Dolní Poustevně

Obec luterské církve v Dolní Poustevně začala budování svého svatostánku položením základního kamene v roce 1937. Události následujících let zabránily jeho dokončení, po II. světové válce zanikla vyhnáním svých členů církevní obec. Do roku 2002 stál rozestavěný kostel jako ruina. Tehdy začaly jeho opravy. Městu se podařilo získat dotace z EU na přetvoření kostela v místo setkávání generací, kultur a národností. Opravy byly dokončeny v říjnu 2009.

Ivan Grisa, dle webové stránky http://kostelik.dolnipoustevna.cz/, 9.4. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Dolní Poustevna

Místa v okolí

 Tanečnice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Lipová
 Neuer Wildenstein
 Weifberg
 Winterstein
 Frienstein
 Niedermühle
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Brtnický hrádek
 Šternberk
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 Vlčí Hrádek
 Šauenštejn
 Jeskyně víl
 rozhledna Janov
 Vlčí hora
 Suchá Kamenice
 Kyjovský hrad
 Dlouhý Důl – VPZ
 kostel sv. Vavřince
 Rudolfův kámen
 Na Tokáni
 Zahrady
 Dolský mlýn
 Vilemínina stěna
 Belveder
 Schönbuch
 Lilienstein
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Stolpen
 evangelický kostel
 poštovní milník
 Rynartice
 Trpasličí jeskyně
 Dolní Chřibská
 akvadukt
 radnice
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Městský úřad Dolní Poustevna
Vilémovská 77
407 82 Dolní Poustevna
Tel: 412 397 136
http://www.dolnipoustevna.cz/
info@dolnipoustevna.cz
Základní informace místa
ID místa: 9002
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama