
Zbytky skalního hradu se nacházejí na strmém pískovcovém masivu s několika samostatnými věžemi pod svahem kopce Hausberg (396 m.n.m) V jeho dolní části se nachází průchozí jeskyně Kuhstall – s celkovou výškou 11 metrů a šířkou 17 metrů patří mezi největší jeskynní prostoru v Českosaském Švýcarsku. Před ní se rozprostíralo valem oddělené předhradí, jeskyně jistě sloužila odpradávna jako úkryt nebo obydlí. Četné záseky v jejích stěnách tomu napovídají. V dobách neklidu se stávala dočasným útočištěm pro lidi i skot. Z jeskyně se přístupová cesta na hrad stáčí k severovýchodu, kde zčásti traverzuje skalní blok. Pokračuje do přirozené skalní průrvy, kterou se dá vystoupat po stupních – Himmelsleiter (nebeský žebřík) vzhůru. Na vrcholu je dobře patrné množství různých záseků a dražé. V jižní části se dokonce dochoval zbytek základového zdiva. Dobře rozpoznatelné je i nádvoří a zahloubená místa po dřívějších objektech. Na… číst dále
Přesné zmínky o jeho vzniku nemáme, datuje se mezi 13. – 14. stoletím. Poprvé je uváděn r. 1410. Zakladatelem byli pravděpodobně Berkové z Dubé. Jisté je, že Berkům patřilo vildštejnské panství do r. 1451. Po sporech se Saským vévodou Bedřichem ztrácí Berkové panství. Získali tím však dnešní šluknovský výběžek. Jednalo se vlastně o výměnný obchod. Pět let po předání panství byl hrad Sasy záměrně zničen. R. 1459 vystavil Jiří z Poděbrad listinu o přidružení vildštejnského panství k Sasku. Za třicetileté války sloužila hradní jeskyně jako chlév pro dobytek a z těch dob vznikl název Kuhstall (kravín). Stal se tak charakteristickým, že i dnes je na mapách a turistických směrovkách uveden Kuhstall, namísto Neuer Wildenstein. Od 19. století, s rozvojem turismu, probíhají zajišťovací práce pro pohodlí turistů a v bývalém předhradí vzniká výletní restaurace. Dnes je skála s jeskyní volně přístupna veřejnosti. Po pohodlných… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.