Zříceniny loveckého zámečku postaveného na konci 18. stol. Jeho staviteli byli Kocové z Dobrše. Při přestavbě v 19. stol. zvýšen o dřevěné patro. Po r. 1945 zanikl kvůli blízkosti hraničního pásma.
Hlavní obrázek místa
zříceniny loveckého zámku Walddorf
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Zbytky zámku se nacházejí asi 300 m od bývalé návsi zaniklé osady Walddorf, vlevo přibližně 50 m od silničky vedoucí z osady směrem na Pleš. Byla to původně přízemní obdélná budova, po přestavbě v 19. století bylo přistavěno dřevěné patro. Ze zámku se zachovalo obvodové zdivo místy do výšky až 3,5 m na půdorysu obdélníka o stranách 16 x 38 m. Zaniklá osada se zříceninou zámku bývala součástí hraniční vsi Železná.
Vlastislav Mareček kolektiv autorů-Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-západní Čechy, Svoboda 1985,, 21.9. 2016
historie

V 17. století je doložena existence sklárny, kolem které někdy v 18. století vznikla i osada, patřící v té době Cukrům z Tamfeldu. V roce 1796 ji zdědili Kocové z Dobrše, kteří si v osadě vystavěli lovecký zámek, kde občas pobývali až do roku 1945. Zámek byl v 19. stolení přestavěn, kdy byl zvýšen o dřevěné patro. V 50. letech 20. století vyhořel. Někdejší Walddorf, který byl po 2. světové válce krátce psán Valddorf, byl původně osadou hraniční vsi Železná, nyní části města Bělá nad Radbuzou se silničním hraničním přechodem.

Vlastislav Mareček, kolektiv autorů-Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-západní Čechy, Svoboda 1985, http://www.zanikleobce.cz, 21.9. 2016

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Železná

Místa v okolí

 Diana
 Bělá nad Radbuzou
 kamenný most
 kostel sv. Apoleny
 Dianin Dvůr
 Mutěnín
 židovský hřbitov
 Hostouň
 Milíře u Rozvadova
 Starý Herštejn
 Přimda
 Velké Dvorce
 kostel sv. Mikuláše
 Poběžovice
 Bernartice
 Březinka
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 13102
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama