Pozůstatek tvrze v novodobé budově muzea ve obci Komárov nedaleko Hořovic. Na budově patrný gotický portál, suterén budovy je celý z gotického nebo renesančního zdiva. Nad sklepy postavena budova školy nazývaná zámeček.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 07/2007
První písemná zmínka o Komárovu je z roku 1263, kdy se se mluví o Bohuslavu z Komárova. Další zmiňovaný je Petr z Komárova v letech 1386–1405. Rod si později změnil na jméno Pešíkové z Komárova. Počátkem 16. století byla tvrz rozšířena a přestavěna Kunatou Pešíkem. První zmínka o samotné tvrzi je až z roku 1543. Tehdy měla tvrz čtvercový půdorys v rozích s válcovými věžemi a obytnými křídly. V roce 1610 koupil tvrz Ota z Losu, který byl popraven v roce 1621 na Staroměstském náměstí – panství připadlo k hořovickému zboží. V průběhu třicetileté války byla tvrz vypálena. V roce 1648 se uvádí jako zpustlá, v roce 1681 zřícená, v roce 1709 se dala část použít na hospodářské účely a v roce 1799 spadla poslední z věží. Počátkem 19. století byl objekt opraven na byty a kovárnu, poté změněn na školu a byt učitele a v roce 1877 pro havarijní stav zbourán. Koncem 19. století byla, s využitím středověkého suterénu, postavena nová škola. Dnešní suterén je původní přízemní dispozice pešíkovského paláce.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., Argo 2000, 2.2. 2010
historie

KOMÁROV ZÁMEK.

Komárov prostírá se v příjemném údolí mezi vysokými vrchy podlé Červeného potoka, jsa zakryt pěkným stromovím. Moderní jeho a pyšně se vypínající stavení dávno již překonala staré sídlo vladyk Komárovských, odkudž se této osadě a jiným sousedním osadám poroučelo. Na ten čas spatřuje se ze Starého zámku jen spodek, stavení starožitné tvářnosti, osmahlé, z větší části bez omítky, jež se odráží od okolní zahrádky. Skládá se ze dvou domů do rohu se stýkajících tak, že roh obrácen jest ke straně severozápadní. V těch místech, kde jest nyní dotčený roh, bývala prý zvenčí okrouhlá věž, kteráž se docela sřítila r. 1799 dne 24. července za bílého rána, když lidé již na blízku chodili a obecný pastýř jen tak tak stádo přehnal. Za starých dob bývaly čtyři takové věže. Na stranách severní a západní obklíčeny jsou zámek a zahrada Červeným potokem; na východní straně býval hluboký příkop, který jest zasypán, podobněž bývaly také na ostatních stranách příkopy,…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 6, 16.11. 2020

Komentáře

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Komárov

Místa v okolí

 Zálužský hrad
 Doubravka
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Valdek
 kostel sv. Martina
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Třenická hora
 Újezdec
 Tihava
 Ostrý
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Zbiroh
 Žebrák
 Otmíče
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 kostel sv. Václava
 Točník
 větrný mlýn
 Plešivec
 kostel sv. Ondřeje
 Čertova skála
 Strašice
 Lochovice
 Záhorsko
 Lochovice
 kostel sv. Vavřince
 Řebřík
 kaple sv. Anny
 Rovný
 Chlukov
 Drahlín
 kaple se zvoničkou
 Radeč
 židovský hřbitov
 Tři Trubky
 Libomyšl
 Vimberk
 Hluboš
 Neumětely
 muzeum Výtopna Zdice
 Šemíkův pomník
 mariánský sloup
 Kohoutov
 Terešov
 Hrad na Babské skále
 Neumětely
 Ostrovecký mlýn
 židovský hřbitov
 vodní hamr
 Švédský most
 kostel sv. Mikuláše
 Pičín
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Prokopa
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Suchomasty
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 Popovice
 dub sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Kotýz
 Podmokly
 Prašný Újezd
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Chlumská stráň
Základní informace místa
ID místa: 3726
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama