Zříceniny raně gotického hradu z doby kol. r. 1260 založeného Buzici, za Běškovců z Běškova r. 1346 obléhán. V 16. st. hrad rozšířen o druhý renesanční palác, již r. 1623 byl ale pustý. Dochována gotická věž, palác a mladší opevnění s předhradím.
Hlavní obrázek místa
© Tony 24.2.2008
Nejlépe autem, jinak vlakem do Hořovic, autobusem do obce Chaloupky a odtud do Neřežína a potom do táhlého kopce směrem k hájovně na hrad. Autem se dá zajet na parkoviště pod hradem. U vesnice Chaloupky je bezva koupání v údolní nádrži Záskalská.
Martin, upr. JC, 16.2. 2003
historie

Rozsáhlé území sahající od Žebráku přes Komárov hluboko do Brd náleželo již ve 12. století mocnému a politicky významnému rodu Buziců, od nichž odvozovali svůj původ i jeho pozdější držitelé, Zajícové z Valdeka. Již v Dalimilově kronice se k r. 1110 píše o Dětříškovi, synu Búzovu, který v tomto roce zahynul v bitvě proti Polákům. Letopis Vincenciův připomíná jednoho z jeho potomků, Jiříka (Jurika), který byl maršálkem knížete Vladislava II. a zahynul r. 1148 na křížové výpravě v Palestině. Na počátku 13. století žili Jiříkovi vnukové bratři Jan a Oldřich, od nichž lze již také sledovat přímou linii Zajíců z Valdeka. Oldřich Zajíc z Valdeka, připomínaný v letech 1209–1232, byl královským číšníkem. Měl dva syny, z nichž Zbislav se psal z Třebouně, kdežto Oldřich se psal Zajíc a od r. 1263 již také z Valdeka. O něm se dochovaly zprávy z let 1248–1271. Býval purkrabím na královském…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 31.10. 2009

Další texty historie
pověsti

Zlaté posezení.

Na hradbách prý se tu zjevovala bílá paní. Bývalo ji vidět o půlnoci a v pravé poledne, a kdo prý jí přišel do cesty, na toho se vrhla. Hlídá ukrytý poklad, jehož částí je také zlatý stůl s dvanácti zlatými židlemi. Je to zjevení zámecké paní, kterou tu vedví roztrhli dva zločinní augustiniánští mniši. Podle jiných verzí se tato příhoda vztahuje k tzv. Studánce paní Lídy u kláštera sv. Dobrotivé. Říká se také, že poklad hlídá zakletá plačící panna chovající dětskou rakvičku. Zjevuje se jen v jistých dobách a určitým lidem. Zjevovala se tu také černá paní. K oběma přízrakům se váží pověsti o jejich možném vysvobození. Bílou paní mohl vysvobodit jen ryšavý kněz z kláštera sv. Dobrotivé.

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa, Martin Stejskal - Albert Marenčin, nakl. Paseka r. 1991, 15.7. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys hradu, 1 - 4 zdiva jednotlivých stavebních fází, 5 neurčené zdivo, 6 zdivo kladené nasucho
© T. Durdík podle J. Muka (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Chaloupky

Místa v okolí

 Komárov
 kostel sv. Mikuláše
 sloup odsouzenců
 Jince
 synagoga
 Zálužský hrad
 kostel sv. Jiljí
 Ostrý
 Drahlín
 Hořovice
 Hořovice
 Plešivec
 Doubravka
 Tihava
 kostel sv. Martina
 Hluboš
 kaple sv. Anny
 Třenická hora
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 Strašice
 Chlukov
 kostel sv. Mikuláše
 Lochovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 kostel sv. Štěpána
 Otmíče
 Tři Trubky
 Újezdec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Prokopa
 Hornický skanzen
 Pičín
 mariánský sloup
 pivovar
 kostel sv. Vojtěcha
 Žebrák
 Buková u Příbramě
 Točník
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Záhorsko
 Neumětely
 Vimberk
 Šemíkův pomník
 Zbiroh
 Libomyšl
 větrný mlýn
 dub sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Studený vrch
 Památník padlým
 kaple se zvoničkou
 Neumětely
 Viereckschanze
 Rovný
 Řebřík
 muzeum Výtopna Zdice
 Osov
 kaple
 vodní hamr
 Radeč
 Památník Vojna
 kostel sv. Mikuláše
 Švédský most
 kříž sv. Ivana
 sladovna
 kostel sv. Václava
 Tmaň
 Suchomasty
 Drštka
 kostel sv. Jiří
 Terešov
Základní informace místa
ID místa: 313
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama