Augustiniánský klášter s kostelem založil r. 1263 Oldřich Zajíc z Valdeka. Za husitských válek byl vypálen, obnoven r. 1469. V pol. 16. stol. pustý. R. 1676 barokně přestavěn (arch. D. Canevalle). V l. 1830-1886 opraven kostel a obnoven klášter. R. 1950 byl klášter zrušen. R. 1990 vše vráceno řádu.
Hlavní obrázek místa
klášter Svatá Dobrotivá
© Stanislav Drda 04/2005
Klášter Svatá Dobrotivá se nachází v obci Zaječov (okr. Beroun). Na místo se snadno dostanete např. po zelené, v půli trasy Strašice-Hořovice.
10.5. 2005
historie

klášter Svatá Dobrá s kostelem Zvěstování Panny Marie

Augustiniánský klášter s kostelem, první klášter řádu v Čechách, založil r. 1263 Oldřich Zajíc z Valdeka, původně pod názvem „na Ostrově“, podle tehdy užívaného názvu lokality „Ostrov“. Nejstarší stavbou kláštera byl malý kostelík Zvěstování Panny Marie ze 13. stol, který stál na místě dnešní sakristie. R. 1327 získal klášter ostatky svaté Dobrotivé (Benigny), umučené r. 449. Poté začal být zván „Svatá Dobrotivá“ a stal se poutním místem. Název Svatá Dobrotivá byl uváděn na turistických mapách i poštovních razítkách do r. 1960. Za husitských válek byl klášter vypálen, poté byl obnoven r. 1469. Na místě pozdějšího hřbitova stávala kaple Všech svatých (zmiňovaná v klášterním urbáři roku 1584), ze které se dochovaly zbytky základů. Klášter byl několikrát pobořen a znovu obnoven. V pol. 16. stol. se uvádí jako zpustlý. Po r. 1676 byl kostel výrazně barokně přestavěn podle plánů italského architekta Dominika Canevalleho a jeho syna. V 18.…  číst dále

http://cs.wikipedia.org a další, 4.3. 2012

pověsti

Založení kláštera svaté Dobrotivé

Na hradě Valdeku u Hořovic bydlíval Oldřich Zajíc, pán ač rekovný, přece mysli nábožné. Když jednou na loži svém ležel a skoro denice z hory vyšla, zdálo se mu, že stojí před ním dva mužové postavy spanilé, a takto dí k němu: "Ej, pane Oldřiše, povstaň z lože svého, a připravě se v oděv, pojď za námi." I poslechl jich, vstal a šel. Když vyšel za bránu, vál lehký letní vítr, který obalil údy jeho sladkým pocitem pokoje, i bylo mu, jako by ho vítr nesl a zanesl, až se octl v dole hlubokém černého lesa, a ti muži, kteří se mu zjevili, stáli tu také. Vtom se objevila panna postavy tak sličné, že se Oldřich nemohl kráse její dosti vynadiviti. I ptali se ho muži: "Medle, pane Oldřiše, vidíš-li tu jasnou děvici?" Odpověděl pán: "Vidím, ale nevím, kdo je." "To je svatá Maří, rodička boží," odpověděli, "kterou ty ve svých modlitbách vzýváš, aby se za tebe ke svému milému synu…  číst dále

August Sedláček, Založení kláštera svaté Dobrotivé, 10.5. 2005

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Zaječov

Místa v okolí

 Valdek
 Komárov
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 Chlukov
 kostel sv. Štěpána
 Doubravka
 Tři Trubky
 Zálužský hrad
 sloup odsouzenců
 synagoga
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Vimberk
 Hořovice
 Újezdec
 Hořovice
 Drahlín
 Třenická hora
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 Ostrý
 kaple se zvoničkou
 Tihava
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 Plešivec
 vodní hamr
 Švédský most
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Rovný
 Radeč
 Hluboš
 Otmíče
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 pivovar
 kostel sv. Ondřeje
 Žebrák
 Lochovice
 Lochovice
 Hornický skanzen
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Točník
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 Drštka
 Řebřík
 Dvorec
 Záhorsko
 židovský hřbitov
 Hůrka u Vranovic
 dub sv. Václava
 Mirošov
 Vysoká u Příbramě
 kostel sv. Josefa
 mariánský sloup
 Hrad na Babské skále
 Libomyšl
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Památník Vojna
 Homberk
 Terešov
 židovský hřbitov
 Neumětely
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 3116
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama