Augustiniánský klášter s kostelem založil r. 1263 Oldřich Zajíc z Valdeka. Za husitských válek byl vypálen, obnoven r. 1469. V pol. 16. stol. pustý. R. 1676 barokně přestavěn (arch. D. Canevalle). V l. 1830-1886 opraven kostel a obnoven klášter. R. 1950 byl klášter zrušen. R. 1990 vše vráceno řádu.
Hlavní obrázek místa
klášter Svatá Dobrotivá
© Stanislav Drda 04/2005
Klášter Svatá Dobrotivá se nachází v obci Zaječov (okr. Beroun). Na místo se snadno dostanete např. po zelené, v půli trasy Strašice-Hořovice.
10.5. 2005
historie

klášter Svatá Dobrá s kostelem Zvěstování Panny Marie

Augustiniánský klášter s kostelem, první klášter řádu v Čechách, založil r. 1263 Oldřich Zajíc z Valdeka, původně pod názvem „na Ostrově“, podle tehdy užívaného názvu lokality „Ostrov“. Nejstarší stavbou kláštera byl malý kostelík Zvěstování Panny Marie ze 13. stol, který stál na místě dnešní sakristie. R. 1327 získal klášter ostatky svaté Dobrotivé (Benigny), umučené r. 449. Poté začal být zván „Svatá Dobrotivá“ a stal se poutním místem. Název Svatá Dobrotivá byl uváděn na turistických mapách i poštovních razítkách do r. 1960. Za husitských válek byl klášter vypálen, poté byl obnoven r. 1469. Na místě pozdějšího hřbitova stávala kaple Všech svatých (zmiňovaná v klášterním urbáři roku 1584), ze které se dochovaly zbytky základů. Klášter byl několikrát pobořen a znovu obnoven. V pol. 16. stol. se uvádí jako zpustlý. Po r. 1676 byl kostel výrazně barokně přestavěn podle plánů italského architekta Dominika Canevalleho a jeho syna. V 18.…  číst dále

http://cs.wikipedia.org a další, 4.3. 2012

pověsti

Založení kláštera svaté Dobrotivé

Na hradě Valdeku u Hořovic bydlíval Oldřich Zajíc, pán ač rekovný, přece mysli nábožné. Když jednou na loži svém ležel a skoro denice z hory vyšla, zdálo se mu, že stojí před ním dva mužové postavy spanilé, a takto dí k němu: "Ej, pane Oldřiše, povstaň z lože svého, a připravě se v oděv, pojď za námi." I poslechl jich, vstal a šel. Když vyšel za bránu, vál lehký letní vítr, který obalil údy jeho sladkým pocitem pokoje, i bylo mu, jako by ho vítr nesl a zanesl, až se octl v dole hlubokém černého lesa, a ti muži, kteří se mu zjevili, stáli tu také. Vtom se objevila panna postavy tak sličné, že se Oldřich nemohl kráse její dosti vynadiviti. I ptali se ho muži: "Medle, pane Oldřiše, vidíš-li tu jasnou děvici?" Odpověděl pán: "Vidím, ale nevím, kdo je." "To je svatá Maří, rodička boží," odpověděli, "kterou ty ve svých modlitbách vzýváš, aby se za tebe ke svému milému synu…  číst dále

August Sedláček, Založení kláštera svaté Dobrotivé, 10.5. 2005

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Zaječov

Místa v okolí

 Valdek
 Komárov
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 Chlukov
 kostel sv. Štěpána
 Doubravka
 Tři Trubky
 Zálužský hrad
 sloup odsouzenců
 synagoga
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Vimberk
 Hořovice
 Újezdec
 Hořovice
 Drahlín
 Třenická hora
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 Ostrý
 kaple se zvoničkou
 Tihava
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 Plešivec
 vodní hamr
 Švédský most
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Rovný
 Radeč
 Hluboš
 Otmíče
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 pivovar
 kostel sv. Ondřeje
 Žebrák
 Lochovice
 Lochovice
 Hornický skanzen
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Točník
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 Drštka
 Řebřík
 Dvorec
 Záhorsko
 židovský hřbitov
 Hůrka u Vranovic
 dub sv. Václava
 Mirošov
 Vysoká u Příbramě
 kostel sv. Josefa
 mariánský sloup
 Hrad na Babské skále
 Libomyšl
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Památník Vojna
 Homberk
 Terešov
 židovský hřbitov
 Neumětely
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 3116
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama