Tvrz ze 14. stol., nejspíše dřevěná, zaniklá v první polovině 15. stol. Dodnes se dochovalo tvrziště s valem a příkopem. V místě tvrziště stojí kaplička z roku 1891.
Hlavní obrázek místa
Dvorec
příkop
© Petr Bauer 4/2005
Tvrziště Dvorec se nachází při severním okraji obce Mirošov na pravém břehu Skořického potoka při soutoku s Příkosickým potokem, asi 150 m západně od Dvorského rybníka. Můžete jej navštívit, když ze silnice II/117, na konci Mirošova ve směru na Dobřív, asi 50 m za můstkem přes Skořický potok, ještě však několik stovek metrů před odbočkou na Janov, odbočíte doprava, na polní cestu a půjdete dál kolem ohrady pro koně až k zachovalému příkopu bývalé tvrze. Od silnice k tvrzišti je to necelých 200 m. Polní cesta prakticky přetíná tvrziště. Tvrziště se nachází na mírné vyvýšenině, která je přibližně lichoběžníkovitého tvaru, kde od roku 1891 stojí kaplička. Tvrziště ohraničuje z jihozápadu Skořický potok a z ostatních stran podkovovitý příkop s valem.
Peter, 21.11. 2005
historie

Historie místa není dodnes přesněji objasněna. Se jménem Dvorec v souvislosti s touto polohou se lze setkat v písemných podkladech od poloviny 14. stol. do třicátých let 15. stol., kdy byl v majetku rodu pánů z Ronšperka. Jeden z rodu, Zdeněk ze Dvorce a stoupenec císaře Zikmunda se proslavil obranou Horšovského Týna při jeho obléhání husity. Právě případná odveta mohla být příčinou zániku Dvorce. Nejspíše se jednalo o dřevenou stavbu, která zanikla požárem, pro což svědčí hojný výskyt vypálené mazanice. Na přilehlém poli byla objevena vyzděná stoka, která snad sloužila k zavodňování příkopu a na druhém břehu Skořického potoka byla kdysi patrná cesta, považovaná za přístup do tvrze. Jisté je, že v roce 1565 je v sousedství Mirošova zmiňována „panská tvrz pustá", čímž je pravděpodobně míněn Dvorec. Při povrchovém průzkumu sousedního pole byly získány zbytky keramiky ze 13. a 15. stol.

L.P. (Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, I. (A-J), Argo, str. 158), 17.3. 2006

Půdorys místa

Plán tvrziště, Zaměření J. Andrle. Kresba V. Švábek.
Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, I. (A-J), str. 159
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Mirošov

Místa v okolí

 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Švédský most
 kostel sv. Václava
 vodní hamr
 Drštka
 Homberk
 Mydlná
 Veselá
 Kotel
 Vimberk
 Javor
 kaple
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 křížová cesta
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Neslívy
 Lopata
 Tři Trubky
 Chlukov
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 pivovar
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Kozel
 Osek u Rokycan
 Klabava
 Mítov
 Nezvěstice
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Žákava
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Kokotsko
 Pokonice
 Březina
 Březina
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Hengst
 Radeč
 kostel sv. Mikuláše
 Na Skále
 Radyně
 židovský hřbitov
 Bušovice
 kostel sv. Martina
 Vlčtejn
 synagoga
 Hradiště
 Třemšín
 Třemšín
 Spálený mlýn
 Doubravka
 Komárov
 Dolanský Mlýn
Základní informace místa
ID místa: 3593
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama