Zpřístupněný vodní hamr z 16. stol. V provozu trvale od r. 1656. Původní dřevěná stavba postupně rozšiřována, dnešní podoba dílem přestavby z let 1825-30. Vodou poháněno původně 5 kol (dnes 4) roztáčejících stroje i el. generátor.
Hlavní obrázek místa
Hamr Dobřív
© Jan DASTYCH 04/2006
Unikátní technická památka, vodní hamr, se nachází v obci Dobřív, která leží 8 km jihovýchodně od Rokycan. V Dobřívě se k hamru dostaneme třemi cestami. Výchozí bod je vždy Stará hospoda, roubená budova, jež vznikla roku 1731. Před hospodou přejdeme po kamenném mostě, tzv.švédském – vybudovaném v 17.století, a pak buď krásnou památkově chráněnou lipovou alejí podél vodního náhonu přímo ke vstupu do hamru, nebo vrchní částí vsi okolo roubených , dobře udržovaných stavení, ke stavidlu náhonu hamru v jeho zadní části. Třetí cesta k hamru vede od hospody po silnici proti proudu Padrťského potoka, kde po 400m vlevo je ocelový mostek.Po mostku se dostaneme před vstup do hamru.
17.4. 2006
historie

Hamr Dobřív

Vodní hamr pravděpodobně vznikl již v 16.století. Do trvalého provozu byl uveden v roce 1656. Původní stavba hamru byla dřevěná, postupně se k hamru přistavovaly další budovy. Do současné podoby byl hamr přestavěn asi v letech 1825 – 30. Zpočátku se zde prokovávalo železo na polotovary, za třicetileté války se zde kromě nářadí vyráběly dělové koule pro císařské vojsko.Od r.1724 sloužil hamr k výrobě hřebíkářského a cvočkařského železa. Po 2. světové válce zde bylo vyráběno vykováváno různé nářadí a radlice pro pluhy až do roku 1956. Voda v náhonu poháněla původně pět vodních kol. Dvě kola pohánějí dva těžké nadhazovací kladiva, jedno pohání podstropní transmisi, pomocí níž se dávají do pohybu stroje umístěné na levé straně hamru (buchary, brusy, nůžky na plech, generátor – ten vyráběl elektrický proud o napětí 120V, který sloužil pouze na osvětlení) a jedno pohánělo dmychadla.Páté kolo, které patřilo k měchu pecí, shořelo…  číst dále

17.4. 2006

otvíračka

Otevřeno sezónně, od 1. dubna do 31. října, středa, sobota a neděle 9 - 12 a 12,30 - 17 hodin

Muzeum Dr. B. Horáka, 22.1. 2006

Další texty otvíračka

Půdorys místa

půdorys přízemí hamru, stav r. 1967
© ing. arch. S. Mojžíš (in Z. Rasl: K historickému, technickému a stavebnímu vývoji hamru v Dobřívu, Zprávy památkové péče LXIV/4, Národní památkový ústav, Praha 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Dobřív

Místa v okolí

 Švédský most
 Vimberk
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Drštka
 Chlukov
 Kotel
 Veselá
 křížová cesta
 kaple
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Tři Trubky
 Rokycany
 Homberk
 děkanství
 radnice
 kašna
 masné krámy
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 Mydlná
 Černá mohyla
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Javor
 Kamýk
 Osek u Rokycan
 Klabava
 Neslívy
 Radeč
 Lopata
 Březina
 mlýn Lopata
 Březina
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Šťastná věž
 Kokotsko
 Kozel
 pivovar
 děkanství
 Spálené Poříčí
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Kokšín
 židovský hřbitov
 Mítov
 Rovný
 Mítovský mlýn
 Bušovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Újezdec
 Bílá vila
 Nezvěstice
 Bílý mlýn Kepka
 Doubravka
 kostel Všech svatých
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 Komárov
 Valdek
 Hengst
 Pokonice
 synagoga
 Na Vrchách
 kašna
 kaple sv. Rozálie
 Jakšovský dům
 Radnice
 Spálený mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 Zálužský hrad
 židovský hřbitov
 Vlčtejn
 synagoga
Kontaktní informace
Hamr, Dobřív
Dobřív, okr. Rokycany
Tel: 371 722 160
muzeumro@proactive.cz
Základní informace místa
ID místa: 2014
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama