Kostel sv. Martina prvně doložen r. 1362, z gotické stavby dochována křížová klenba presbytáře. Současná jednolodní orientovaná stavba s mohutnou hranolovou věží při jižní stěně lodi je barokní z r. 1730 podle plánů T. Haffeneckera. Vnitřní vybavení zčásti barokní a zčásti novogotické.
Hlavní obrázek místa
Kostel Cerhovice
© Jiří Špaček, 07/2015
Cerhovice jsou jako ves prvně zmiňovány r. 1275 a r. 1516 byly povýšeny na městečko. Historický status městyse byl obnoven r. 2007. Městysem prochází silnice II/605, která vede souběžně s dálnicí D5 z Prahy přes Plzeň do Rozvadova. Železniční zastávka Cerhovice na páteřní trati 170 Praha-Plzeň-Cheb je od městyse vzdálena asi 1,5 km. Kostel sv. Martina se nachází na západním okraji náměstí Kapitána Kučery, které je tvořeno rozšířenou částí průjezdní komunikace.
2.8. 2015
historie

Kostel sv. Martina v Cerhovicích je zmiňován již r. 1362 jako gotická stavba. Současnou podobu mu dala barokní přestavba podle plánů Tomáše Haffeneckera z r. 1730. Je to jednolodní orientovaná obdélná stavba s mohutnou hranolovou věží při jižní straně lodi. Presbytář je polygonálně ukončen a opatřen opěráky a dvěma přístavky po stranách; je v něm dochována gotická křížová žebrová klenba, nástěnné malby s výjevy ze života světců pocházejí však až z let 1910-1911. Na klenbě lodi je nástěnný obraz Krista v zástupu světců, dílo Franze Ferd. Müllera z doby před r. 1735. Hlavní oltář je novogotický, čtyři oltáře boční jsou však barokní z 2. čtvrtiny 18. století, tedy z doby přestavby. Barokního původu je rovněž cínová křtitelnice. Cerhovický kostel sv. Martina byl až do r. 2006 kostelem farním, od té doby je kostelem filiálním ve farnosti Žebrák. Konají se v něm však dvakrát týdně pravidelné bohoslužby. Před kostelem…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace městyse na místě), 3.8. 2015

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Cerhovice

Místa v okolí

 Třenická hora
 Doubravka
 Zálužský hrad
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Komárov
 sloup odsouzenců
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Zbiroh
 Hořovice
 Žebrák
 větrný mlýn
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Točník
 Řebřík
 Tihava
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Záhorsko
 židovský hřbitov
 Otmíče
 kostel sv. Štěpána
 Rovný
 Valdek
 Ostrý
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Ostrovecký mlýn
 Lochovice
 Terešov
 Radeč
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 muzeum Výtopna Zdice
 kaple sv. Anny
 Plešivec
 Hrad na Babské skále
 Skryjská jezírka
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Libomyšl
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 Podmokly
 Týřov
 rozhledna Máminka
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Prašný Újezd
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Chlukov
 Vimberk
 Zvíkovec
 sladovna
 kostel sv. Tomáše
 Tmaň
 Hřebečníky
 Popovice
 Drahlín
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Hluboš
 vodní hamr
 Švédský most
 Králův Dvůr
 Chříč
 Děd
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Žebrák
Náměstí 91
267 53 Žebrák
Tel: 311 685 125
http://www.farnostzebrak.cz
info@farnostzebrak.cz
Základní informace místa
ID místa: 12378
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama