Zámek byl přestaven v l. 1817–1823 rodem Windischgrätzů z téměř ze tří čtvrtin strženého dřívějšího zámku podle návrhu Jeana Moreau. Později zde bylo učiliště, sídlo vojenských statků a mateřská školka. Dnes je zámek neudržovaný a chátrá.
Hlavní obrázek místa
Nový zámek od přístupové cesty
2003 ©Václav Hodek
Zámek naleznete ve stejnojmenné starobylé osadě, která patří k obci Radonice, na pravém břehu Vintířovského potoka, severně od Kadaně. Areál dvora, starého i nového zámku a parku je uváděn jako jedna z nejcennějších památek chomutovského regionu. V zámeckém parku je množství mohutných stromů, z nichž devět je památkově chráněných. Zámek je v současnosti v soukromém vlastnictví. V říjnu 2003 je jeho stav velmi zubožený, blížící se limitně ruinám, s poškozenou střechou, propadlými stropy a schodištěm. Cesta autem nejlépe z Radonic směrem na Kadaň, přes železniční přejezd a asi po 1km odbočkou doleva, poté vsí a na křižovatce z hlavní silnicí doprava, kde lze u cesty zaparkovat. Tento okraj přírodního parku Doupovská pahorkatina je i velmi příjemný pro turistiku a výlety na kole.
19.10. 2003
historie

Vintířov

Nejstarší zprávy o dnešní vsi Vintířov pocházejí z roku 1295. V roce 1403 jsou zde, podle některých pramenů, uváděny dvě tvrze a panství rozdělené mezi Vlčka z Vintířova a Arnošta ze Šumburku. Jedna z tvrzí následně beze zbytku zanikla a na místě druhé, která byla stržena, byl asi okolo roku 1550 vybudován Albrechtem Šlikem vodní renesanční zámek s třemi okrouhlými věžovými baštami, vodním příkopem a padacím mostem. Šlikové získali majetek, když byl zabaven Oplu z Fictumu, který jej vlastnil od roku 1508, jenž utekl ze země za vlády Ferdinanda I. poté, co byla prozrazena jeho penězokazecká dílna na Šumburku. Po smrti Jeronýma Šlika bez dědiců v roce 1612, připadl Vintířov Jindřichu Matyáši Thurnovi, synovi Barbory Šlikové. Ten se o šest let později postavil do čela druhého stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 prchá ze země, je v nepřítomnosti odsouzen k smrti a roku 1621 je mu…  číst dále

19.10. 2003

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Radonice

Místa v okolí

 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Radonice
 radnice
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 Doupovská dráha
 Mašťov
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kostel sv. Vavřince
 Pětipsy
 kostel sv. Štěpána
 Rokle
 Maleš
 Úhošť
 kostel sv. Vavřince
 Poláky
 zavlažovací nádrž
 Bystřický můstek
 Kadaň
 socha sv. Vojtěcha
 děkanství
 Šlikovský dům
 Ptačí domky
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 radnice
 městské opevnění
 Brody
 smírčí kříže
 stará synagoga
 křížová cesta
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Víta
 Libědice
 kostel sv. Jakuba
 Veliká Ves
 Funkštejn
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 Krásný Dvůr
 Egerberk
 židovský hřbitov
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Budiš
 Křečov
 Klejnštejn
 židovský hřbitov
 železniční most
 Lázně Evženie
 Kamenný Chlum
 špýchar
 Buškovice
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Šumburk
 Šumburk
 Kaštice
 Soběsuky
 Hlubany
 kostel sv. Martina
 železniční most
 kaple
 Rubín
 Lina
 Kličín
 Dolánky
 Vičice
 Ahníkov
 Valeč
 mariánský sloup
 Perštejn
 radnice
 židovský hřbitov
 Jírov
 Hoppova kaple
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 morový sloup
 kaple sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 povodňový památník
 kostel sv. Terezie
 Schillerova rozhledna
 Kozí hrady, Kozihrady
 Údlice
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 1725
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama