Původně renesanční, postavený kolem r. 1550 místo jedné z místních tvrzí Albrechtem Šlikem. Za J. A. Losyho 1717–20 tři čtvrtiny zbořeny kvůli stavbě sousedního nového zámku. Po jeho dokončení opraven i zbytek původní budovy. Dnes v desolátním stavu.
Hlavní obrázek místa
Starý zámek z okna nového zámku
© Jiří Čížek 02/2012
Vintířov se nachází asi 1 km severně od Radonic, přibližně 8 km jižně od Kadaně. Autem je přístupný odbočkou se silnice II/225 u rozvodny Hradec ve směru na Vinaře, Blov a Miřetice u Vintířova, u poutní kaple se starou lípou vpravo. Oba zámky se ukrývají za areálem hospodářského dvora s výraznými renesančními a barokními stavbami (na severní straně návsi), autem lze dojet až k nim. Nejbližší železniční zastávka Radonice u Kadaně je obsluhována jen o letních víkendech (viz Doupovská dráha), autobusové spojení ve volných dnech velmi sporadické. Přes Vintířov vedou modrá a žlutá turistická značka z Radonic do Kadaně (variantními trasami).
Ivan Grisa , 20.3. 2009
historie

Nejstarší zprávy o dnešní vsi Vintířov pocházejí z roku 1295. V roce 1403 jsou zde, podle některých pramenů, uváděny dvě tvrze a panství rozdělené mezi Vlčka z Vintířova a Arnošta ze Šumburku. Jedna z tvrzí následně beze zbytku zanikla a na místě druhé, která byla stržena, byl asi okolo roku 1550 vybudován Albrechtem Šlikem vodní renesanční zámek s třemi okrouhlými věžovými baštami, vodním příkopem a padacím mostem. Šlikové získali majetek, když byl zabaven Oplu z Fictumu, který jej vlastnil od roku 1508, jenž utekl ze země za vlády Ferdinanda I. poté, co byla prozrazena jeho penězokazecká dílna na Šumburku. Po smrti Jeronýma Šlika bez dědiců v roce 1612, připadl Vintířov Jindřichu Matyáši Thurnovi, synovi Barbory Šlikové. Ten se o šest let později postavil do čela druhého stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 prchá ze země, je v nepřítomnosti odsouzen k smrti a roku 1621 je mu…  číst dále

20.2. 2004

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Radonice

Místa v okolí

 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Radonice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 hřbitovní kaple
 Vilémov
 Doupovská dráha
 Mašťov
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Štěpána
 Pětipsy
 Rokle
 Maleš
 Úhošť
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Poláky
 zavlažovací nádrž
 Bystřický můstek
 Kadaň
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Ptačí domky
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 Katova ulička
 radnice
 dům č. p. 7
 katovna
 městské opevnění
 Brody
 stará synagoga
 křížová cesta
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Víta
 smírčí kříže
 Libědice
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 vodní nádrž Kadaň
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 Krásný Dvůr
 Egerberk
 židovský hřbitov
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Budiš
 Křečov
 Klejnštejn
 židovský hřbitov
 železniční most
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 Kamenný Chlum
 špýchar
 Buškovice
 Klášterec nad Ohří
 stará porcelánka
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Šumburk
 Šumburk
 Kaštice
 Soběsuky
 Hlubany
 kostel sv. Martina
 železniční most
 kaple
 Rubín
 Kličín
 Lina
 Dolánky
 Vičice
 Ahníkov
 Valeč
 mariánský sloup
 Jírov
 radnice
 Perštejn
 Hoppova kaple
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 morový sloup
 kaple sv. Václava
 Sfingy u Měděnce
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 povodňový památník
 kostel sv. Terezie
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 Údlice
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 2130
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama