Hrad byl rozbořen a vypálen r. 1352 výpravou Karla IV., který tak zasáhl proti Rožmberkům, kteří narušovali mír spory s rakouskými velmoži a pány z Landštejna. Není jisté, s kterým z bezejmenných hradů v oblasti lze tuto zprávu spojit.
Hlavní obrázek místa
Z hradu zbyl pouze příkop, zbytek ustoupil lomu
© Martin Kabeláč 05/2007
Kompilátor latinsky psané České kroniky ze 16. století, zvaný Beneš Minorita, zaznamenal, že v r. 1351 vypukla jižních Čechách válka mezi mocnými panskými rody. Na jedné straně bojovali páni z Hradce a ze Šternberka, k nimž se přidali Rožmberkové a páni z Michalovic, na druhé straně někteří rakouští velmožové a páni z Landštejna. Karel IV., aby nebezpečné rušitele míru zkrotil, vytáhl v únoru 1352 zejména proti Rožmberkům. Rozbořil a vypálil některé jejich hrady, mezi nimi jmenovitě i Chlukov a Strašice. Tato zpráva nás vede k tomu, abychom hrad Chlukov, o jehož vzniku, místě a dějinách prameny jinak mlčí, umístili do okolí Strašic a ztotožnili jej s oním hradem, jehož zbytky se ještě v druhé polovině 19. století nalézaly na okraji brdských lesů, na zalesněném vrchu Lipovsko na jihovýchod od Strašic, „tam, kde skála srázem spadá“ (A. Sedláček). Hrad po Karlově zásahu patrně nebyl obnoven a brzy zanikl. Dnes je tu opuštěný lom a po hradu není ani stopy.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 27.1. 2005
historie

S jménem hradu Chlukov lze spojovat více lokalit – všechny s velkou dávkou nejistoty. Už A. Sedláček spojoval toto jméno s vrcholem Lipovsko nedaleko od Strašic (na okraji brdského vojenského újezdu). A. Podlaha uvedl v Soupisu památek, že jsou zde zbytky zdí a vodovodu. V. Švábek a J. Anderle zde provedli povrchový průzkum – našli zde spíš stopy po hledání (a možná i těžbě) železné rudy a po výrobě dřevěného uhlí v milířích. Další možností je Kuškov (Tuskov) ležící také v prostoru brdského vojenského újezdu, severovýchodně od Skořic. Ves byla v roce 1325 prodána Rožmberkům, v roce 1379 je uváděna jako pustá. Možná by ve zprávě Beneše Minority mohlo jít o její zkomolený název. Vzhledem k tomu, že zde nebyl proveden žádný průzkum, není možné určit, zda (a jaké) panské sídlo zde existovalo. Poslední uvažovanou možností je i hrad Vydřiduch nedaleko Svojkovic – jeho původní jméno není spolehlivě známo a zprávy…  číst dále

Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999), 28.12. 2009

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Strašice

Místa v okolí

 Tři Trubky
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Vimberk
 vodní hamr
 Švédský most
 kostel sv. Václava
 Drštka
 Dvorec
 kostel sv. Štěpána
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Valdek
 Homberk
 Komárov
 kaple se zvoničkou
 Hůrka u Vranovic
 Doubravka
 Drahlín
 Veselá
 Újezdec
 Mydlná
 židovský hřbitov
 Kotel
 kaple
 křížová cesta
 Radeč
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 Hengst
 Vysoká u Příbramě
 Rokycany
 Zálužský hrad
 kašna
 masné krámy
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Fitzova vila
 městské opevnění
 Černá mohyla
 Hornický skanzen
 kostel sv. Martina
 Javor
 kostel sv. Vojtěcha
 Rovný
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Osek u Rokycan
 Kamýk
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Mítov
 Jince
 Hořovice
 Březina
 Památník Vojna
 Březina
 Ostrý
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Tihava
 Plešivec
 kostel sv. Martina
 Tochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
Základní informace místa
ID místa: 363
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama