Hrad byl rozbořen a vypálen r. 1352 výpravou Karla IV., který tak zasáhl proti Rožmberkům, kteří narušovali mír spory s rakouskými velmoži a pány z Landštejna. Není jisté, s kterým z bezejmenných hradů v oblasti lze tuto zprávu spojit.
Hlavní obrázek místa
Z hradu zbyl pouze příkop, zbytek ustoupil lomu
© Martin Kabeláč 05/2007
Kompilátor latinsky psané České kroniky ze 16. století, zvaný Beneš Minorita, zaznamenal, že v r. 1351 vypukla jižních Čechách válka mezi mocnými panskými rody. Na jedné straně bojovali páni z Hradce a ze Šternberka, k nimž se přidali Rožmberkové a páni z Michalovic, na druhé straně někteří rakouští velmožové a páni z Landštejna. Karel IV., aby nebezpečné rušitele míru zkrotil, vytáhl v únoru 1352 zejména proti Rožmberkům. Rozbořil a vypálil některé jejich hrady, mezi nimi jmenovitě i Chlukov a Strašice. Tato zpráva nás vede k tomu, abychom hrad Chlukov, o jehož vzniku, místě a dějinách prameny jinak mlčí, umístili do okolí Strašic a ztotožnili jej s oním hradem, jehož zbytky se ještě v druhé polovině 19. století nalézaly na okraji brdských lesů, na zalesněném vrchu Lipovsko na jihovýchod od Strašic, „tam, kde skála srázem spadá“ (A. Sedláček). Hrad po Karlově zásahu patrně nebyl obnoven a brzy zanikl. Dnes je tu opuštěný lom a po hradu není ani stopy.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 27.1. 2005
historie

S jménem hradu Chlukov lze spojovat více lokalit – všechny s velkou dávkou nejistoty. Už A. Sedláček spojoval toto jméno s vrcholem Lipovsko nedaleko od Strašic (na okraji brdského vojenského újezdu). A. Podlaha uvedl v Soupisu památek, že jsou zde zbytky zdí a vodovodu. V. Švábek a J. Anderle zde provedli povrchový průzkum – našli zde spíš stopy po hledání (a možná i těžbě) železné rudy a po výrobě dřevěného uhlí v milířích. Další možností je Kuškov (Tuskov) ležící také v prostoru brdského vojenského újezdu, severovýchodně od Skořic. Ves byla v roce 1325 prodána Rožmberkům, v roce 1379 je uváděna jako pustá. Možná by ve zprávě Beneše Minority mohlo jít o její zkomolený název. Vzhledem k tomu, že zde nebyl proveden žádný průzkum, není možné určit, zda (a jaké) panské sídlo zde existovalo. Poslední uvažovanou možností je i hrad Vydřiduch nedaleko Svojkovic – jeho původní jméno není spolehlivě známo a zprávy…  číst dále

Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999), 28.12. 2009

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Strašice

Místa v okolí

 Tři Trubky
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Vimberk
 vodní hamr
 Švédský most
 kostel sv. Václava
 Drštka
 Dvorec
 kostel sv. Štěpána
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Valdek
 Homberk
 Komárov
 kaple se zvoničkou
 Hůrka u Vranovic
 Doubravka
 Drahlín
 Újezdec
 Veselá
 Mydlná
 Kotel
 židovský hřbitov
 kaple
 křížová cesta
 Radeč
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 Hengst
 Vysoká u Příbramě
 Rokycany
 Zálužský hrad
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Fitzova vila
 městské opevnění
 Černá mohyla
 Hornický skanzen
 Kokšín
 kostel sv. Martina
 Javor
 kostel sv. Vojtěcha
 Rovný
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Osek u Rokycan
 Kamýk
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Mítovský mlýn
 Jince
 Hořovice
 Mítov
 Šťastná věž
 Březina
 Památník Vojna
 Březina
 pivovar
 Ostrý
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Tihava
 Plešivec
 kostel sv. Martina
 Tochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
Základní informace místa
ID místa: 363
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama