Hrad byl rozbořen a vypálen r. 1352 výpravou Karla IV., který tak zasáhl proti Rožmberkům, kteří narušovali mír spory s rakouskými velmoži a pány z Landštejna. Není jisté, s kterým z bezejmenných hradů v oblasti lze tuto zprávu spojit.
Hlavní obrázek místa
Z hradu zbyl pouze příkop, zbytek ustoupil lomu
© Martin Kabeláč 05/2007
Kompilátor latinsky psané České kroniky ze 16. století, zvaný Beneš Minorita, zaznamenal, že v r. 1351 vypukla jižních Čechách válka mezi mocnými panskými rody. Na jedné straně bojovali páni z Hradce a ze Šternberka, k nimž se přidali Rožmberkové a páni z Michalovic, na druhé straně někteří rakouští velmožové a páni z Landštejna. Karel IV., aby nebezpečné rušitele míru zkrotil, vytáhl v únoru 1352 zejména proti Rožmberkům. Rozbořil a vypálil některé jejich hrady, mezi nimi jmenovitě i Chlukov a Strašice. Tato zpráva nás vede k tomu, abychom hrad Chlukov, o jehož vzniku, místě a dějinách prameny jinak mlčí, umístili do okolí Strašic a ztotožnili jej s oním hradem, jehož zbytky se ještě v druhé polovině 19. století nalézaly na okraji brdských lesů, na zalesněném vrchu Lipovsko na jihovýchod od Strašic, „tam, kde skála srázem spadá“ (A. Sedláček). Hrad po Karlově zásahu patrně nebyl obnoven a brzy zanikl. Dnes je tu opuštěný lom a po hradu není ani stopy.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 27.1. 2005
historie

S jménem hradu Chlukov lze spojovat více lokalit – všechny s velkou dávkou nejistoty. Už A. Sedláček spojoval toto jméno s vrcholem Lipovsko nedaleko od Strašic (na okraji brdského vojenského újezdu). A. Podlaha uvedl v Soupisu památek, že jsou zde zbytky zdí a vodovodu. V. Švábek a J. Anderle zde provedli povrchový průzkum – našli zde spíš stopy po hledání (a možná i těžbě) železné rudy a po výrobě dřevěného uhlí v milířích. Další možností je Kuškov (Tuskov) ležící také v prostoru brdského vojenského újezdu, severovýchodně od Skořic. Ves byla v roce 1325 prodána Rožmberkům, v roce 1379 je uváděna jako pustá. Možná by ve zprávě Beneše Minority mohlo jít o její zkomolený název. Vzhledem k tomu, že zde nebyl proveden žádný průzkum, není možné určit, zda (a jaké) panské sídlo zde existovalo. Poslední uvažovanou možností je i hrad Vydřiduch nedaleko Svojkovic – jeho původní jméno není spolehlivě známo a zprávy…  číst dále

Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999), 28.12. 2009

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Strašice

Místa v okolí

 Tři Trubky
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Vimberk
 vodní hamr
 Švédský most
 kostel sv. Václava
 Drštka
 Dvorec
 kostel sv. Štěpána
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Valdek
 Homberk
 Komárov
 kaple se zvoničkou
 Hůrka u Vranovic
 Doubravka
 Drahlín
 Veselá
 Újezdec
 Mydlná
 židovský hřbitov
 Kotel
 kaple
 křížová cesta
 Radeč
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 Hengst
 Vysoká u Příbramě
 Rokycany
 Zálužský hrad
 kašna
 masné krámy
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Fitzova vila
 městské opevnění
 Černá mohyla
 Hornický skanzen
 kostel sv. Martina
 Javor
 kostel sv. Vojtěcha
 Rovný
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Osek u Rokycan
 Kamýk
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Mítov
 Jince
 Hořovice
 Březina
 Památník Vojna
 Březina
 Ostrý
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Tihava
 Plešivec
 kostel sv. Martina
 Tochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
Základní informace místa
ID místa: 363
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama