Centrální osmiboká barokní poutní kaple z l. 1722–1723, postavena Janem Karlem z Nostitz-Rieneck. V r. 1852 rekonstruována a znovu vysvěcena. Oltář s obrazem sv. Anny z 18. stol.
Hlavní obrázek místa
pohled od východu
© Milan Caha 01/2009
Kaple je poněkud "utopena" mezi novostavbami. Vzdušnou čarou je vzdálena 250 m severozápadně od zámku, na mírném návrší. Vede k ní alej ze Severní ulice. Kaple je osmiboká, s osmibokou kopulí. Postavena byla v letech 1722–1723 Janem Karlem z Nostitz-Rieneck "na paměť velké neúrody a drahoty". Rekonstrukcí a novým vysvěcením kaple prošla v polovině 19. století. Další – tentokrát generální rekonstrukce – proběhla v roce 1996, do značné míry díky darům bývalých německých obyvatel Rokytnice.
Milan Caha (zdroj: Poche E., Umělecké památky Čech, 3. díl, Academia, Praha 1980), 4.1. 2009
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Rokytnice v Orlických horách

Místa v okolí

 kašna
 fara
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Suchá
 socha Panny Marie
 pevnost Hanička
 Pěčín
 domek Na Sboru
 Anenský vrch
 kaple sv. Anny
 Niemojów
 kaple na rozcestí
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Anny
 radnice
 Helvíkovice
 Pašerácká lávka
 Kateřinský špitál
 Lusthaus
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Zemská brána
 kaple sv. Rozálie
 Žamberk
 sousoší Piety
 Divišovo divadlo
 kostel sv. Kateřiny
 Rychmberk
 Peklo
 Amálka
 Szczerba
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 hrad u Nekoře
 socha sv. Marka
 synagoga
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 Rychnov nad Kněžnou
 kostel sv. Havla
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Nový hrad
 Vamberk
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Hlodný
 Žampach
 Skuhrov nad Bělou
 židovský hřbitov
 Skuhrov
 Chudoba
 Žampach
 Hotmarova kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 Potštejn
 Międzylesie
 Kyšperk
 kostel sv. Antonína
 Na Velké Deštné
 Velešov
 socha sv. Prokopa
 Hříště
 Doudleby nad Orlicí
 České Libchavy
 Hájek
 Hluky
 Chlumek
Základní informace místa
ID místa: 7232
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama