Raně barokní kostel nahradil v obci dřevěný renesanční kostel ze 16. stol., který vyhořel v 2. pol. 17. stol. Nový zděný kostel byl vybudován v l. 1683-86 (stavitel Jan Klein). Koncem 19. stol. pseudoslohově upraven. Od r. 1958 je chráněnou památkou ČR. V l. 1989-90 provedena vnější rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Raně barokní jednolodní kostel obdélného půdorysu s neodsazeným polygonálním presbytářem, se sakristií po severní straně. V západním průčelí stojí hranolová věž s novogotickou předsíní. Presbytář s opěráky, hladká fasáda. Okna kostela jsou podlouhlá, polokruhově zakončená, v hlubokých špaletách, nad nimi jsou kruhová okénka. Kostelní věž je dvoupatrová, s obdélnými okénky a s velkými, polokruhově zakončenými okny v posledním patře. Věž má jehlancovou střechu, kostel má vysokou sedlovou střechu. Předsíň má trojúhelníkový štít a polokruhově zakončený vchod; v závěru je nika se sousoším Svaté rodiny a Boha Otce (přibližně z pol. 19. stol.). Loď kostela je plochostropá, presbytář je zaklenut valeně, v závěru konchou s pěti lunetami. V západní části lodi je dřevěná kruchta na mohutných pilířích, po stranách a nad ní je tříramenná empora na dřevěných sloupech, zábradlí kruchty i empory je dřevěné, balustrové. Sakristie je sklenuta valenou klenbou s lunetami, vstupuje se do ní obdélným kamenným portálem s uchy. Klenbu presbytáře a strop lodi zdobí novodobá malba od Alfreda Meissnera z roku 1932. Hlavní oltář je rokokový, z 3. čtvrtiny 18. století. Portálový oltář má po stranách dvojice na koso postavených sloupů nesoucích výlomy kladí, se sochami sv. Petra a Pavla a klečících andělů, s rokokovými vázami a rokajovým ornamentem, uprostřed rokokový svatostánek s vázami, andílky a relikviáři. Oltářní obraz se sv. Matoušem vytvořil r. 1766 A. Henke. Křtitelnice je barokní s klasicizujícími prvky, kazatelna je rokoková, zdobená anděly a beránky, na stříšce se sochou Krista Dobrého pastýře, kolem řez. drapérie. Ve věži visí tři zvony (dva byly pořízeny v roce 2000).
E.H. podle http://farnostcervenavoda.cz; Umělecké památky Čech 4. - Dodatky, Emanuel Poche a kol., Academia 1982, 6.11. 2013
historie

První písemná zmínka o obci se objevuje roku 1480. Fara je doložena v 16. století, již roku 1575 stál v obci dřevěný kostel. Fara zanikla za třicetileté války, r. 1640 byla obnovena. Dřevěný renesanční kostel se zmiňuje roku 1651. Poté, co jej zcela zničil požár, byl postaven v l. 1683 - 1686 nový, zděný, raně barokní kostel sv. Matouše, který je dílem lichtenštejnského stavitele Jana Kleina. Koncem 19. století byl pseudoslohově upraven exteriér kostela a jeho klenba. Od roku 1958 patří kostel mezi chráněné památky ČR. V letech 1989 – 1990 byla provedena vnější rekonstrukce kostela, roku 1993 byl nově vymalován interiér.

E.H. podle http://farnostcervenavoda.cz/o-farnosti; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Karel Kuča, Libri 2008; http://monumnet.npu.cz, 6.11. 2013

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Červená Voda

Místa v okolí

 Křížová hora
 kaple sv. Rocha
 Suchý vrch
 Mlýnický dvůr
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 Králova Hora
 Bystřec
 Výprachtice
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Aloise
 Štíty
 kostel sv. Vavřince
 Bohdíkov
 Ruda nad Moravou
 Švédské šance
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 Międzylesie
 nadhledna Háječek
 Amálka
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Mikuláše
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Linharta
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Mikuláše
 Zemská brána
 Lusthaus
 lázně Bludov
 Pašerácká lávka
 kostel sv. Anny
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Lanškroun
 děkanství
 sochy svatých
 Bludoveček
 dům Piáno
 Krčma
 kašna s delfíny
 radnice
 Bludov
 Niemojów
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Červená Voda
Červená Voda 46
561 61 Červená Voda 1
Tel: 465 626 355 (farní úřad), 733 741 844
http://www.cervenavoda.cz/farnost
r.malac@seznam.cz (P. Radek Maláč)
Základní informace místa
ID místa: 11346
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama