Pavilon nad minerálním pramenem poprvé vědecky analysovaným roku 1870 nahradil 60 let poté starší dřevěný objekt. Drobná stavba ve stylu art-deco.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2005
V obci Dolní Paseky (Niederreuth), kousek od místa, kde se setkává žlutá a zelená turistická značka, na pravém břehu potoka Bílý Halštrov (Halštrovka), je mírně radioaktivní minerální pramen. Ionty obsažené ve vodě pramene jsou juvenilního původu. Juvenilní podzemní voda vystupuje k povrchu z nitra Země. Vyskytuje se např. ve vulkanických oblastech nebo v blízkosti hlubokých zlomových struktur. Tvoří poměrně malou část podzemní vody. Podle místních pověstí má pramen blahodárný vliv na potenci a dlouhověkost. Je doporučován při poruchách látkové výměny, při svalovém revmatismu či při dně. Svým složením je blízký pramenům v lázeňském města Brambach, kde se léčí nemoci pohybového aparátu, srdeční a cévní onemocnění i kožní choroby (sklerodemie).
23.3. 2005
historie

Pramen je zmiňován již ve 12. stol., v 16. stol. byl pramen považován za léčebný. Pavilon byl postaven v roce 1930.

23.3. 2005

otvíračka

Pramen je volně přístupný bez vstupného od listopadu do dubna od 8,00 do 18,00 h od května do října od 7,00 do 20,00 h

23.3. 2005

Karlovarský kraj,

Místa v okolí

 Háj u Aše
 Kopaniny
 Doubravský pramen
 Doubrava
 Podhradí
 Podhradí
 Neuberg
 
 kostel sv. Mikuláše
 Bad Elster
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Neuhaus
 Hazlov
 Luby
 Skalná
 Poustka
 Skalná
 Luby
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Ostroh
 Libá (Liebenstein)
 kostel sv. Volfganga
 kostel sv. Ondřeje
 Trojmezí
 Pomezná
 fara
 kostel sv. Olgy
 metorologický sloup
 Císařské lázně
 Salingburg
 pramen Natálie
 kostel sv. Vavřince
 Thierstein
 Chlumeček
Základní informace místa
ID místa: 2941
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama