Pavilon nad minerálním pramenem v Dolních Pasekách poprvé vědecky analyzovaným roku 1870 nahradil 60 let poté starší dřevěný objekt. Drobná stavba ve stylu art-deco.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2005
Ve vsi Dolní Paseky (Niederreuth), která je nyní částí města Aš, kousek od místa, kde se setkává žlutá a zelená turistická značka, na pravém břehu potoka Bílý Halštrov (Halštrovka), je mírně radioaktivní minerální pramen. Ionty obsažené ve vodě pramene jsou juvenilního původu. Juvenilní podzemní voda vystupuje k povrchu z nitra Země. Vyskytuje se např. ve vulkanických oblastech nebo v blízkosti hlubokých zlomových struktur. Tvoří poměrně malou část podzemní vody. Podle místních pověstí má pramen blahodárný vliv na potenci a dlouhověkost. Je doporučován při poruchách látkové výměny, při svalovém revmatismu či při dně. Svým složením je blízký pramenům v lázeňském města Bad Brambach, kde se léčí nemoci pohybového aparátu, srdeční a cévní onemocnění i kožní choroby (sklerodemie).
23.3. 2005
historie

Pramen je zmiňován již ve 12. stol., v 16. stol. byl pramen považován za léčebný. Pavilon byl postaven v roce 1930.

23.3. 2005

otvíračka

Pramen je volně přístupný bez vstupného od listopadu do dubna od 8,00 do 18,00 h od května do října od 7,00 do 20,00 h

23.3. 2005

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Dolní Paseky

Místa v okolí

 Háj u Aše
 Doubravský pramen
 Kopaniny
 Doubrava
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 
 kostel sv. Mikuláše
 Bad Elster
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Neuhaus
 evangelický kostel
 Hazlov
 židovský hřbitov
 hrobka Hendrich
 Luby
 Skalná
 Poustka
 Luby
 Skalná
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Ostroh
 Libá (Liebenstein)
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Ondřeje
 Trojmezí
 Vysoký kámen
 Pomezná
 fara
 kostel sv. Olgy
 kostel sv. Jiljí
 metorologický sloup
 Soos
 Císařské lázně
 Salingburg
 pramen Natálie
 kostel sv. Vavřince
 Thierstein
 Chlumeček
Základní informace místa
ID místa: 2941
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama