Jeden z nejstarších hradů hradeckých Vítkovců z první poloviny 13. století. Poprvé zmiňován roku 1267 při věnování řádu německých rytířů, v 1. polovině 15. století již pustý. Valem a příkopem chráněné trojúhelné jádro se zbytky hradby a paláce obsahující tzv. klasové zdivo.
Hlavní obrázek místa
Zbytek paláce v čele jádra s dobře patrným klasovým zdivem
© Roman Řezáč 12/2007
Vítkův Hrádek - zbytky hradu jsou dobře přístupné z vesnice Blažejov po značené turistické stezce
Puffin zdroj: osobní zkušenost, 30.8. 2003
popis

Hrad byl postaven na konci ostrožny obtékané Hamerským potokem a bezejmennou vodotečí. Přibližně trojúhelné jádro je od zbytku ostrožny odděleno šíjovým příkopem a valem, které jej zčásti chrání i ze severní strany. Jádro bylo obehnáno hradbou zčásti dochovanou na severu a severovýchodě, kde dosahuje tloušťky 1,15-1,35 m. . Její pata je zde založena s odstupem od terénní hrany, což může indikovat existenci parkánu, či vzhledem ke stáří hradu snad pravděpodobnější bermu (odsazení zdi od terénní hrany ze statických důvodů) K čelní hradbě byl přiložen obdélný palác, v jehož nádvorní zdi je dochováno tzv. klasové zdivo (opus spicatum), u nějž jsou vrstvy kameny kladeny šikmo každou další řadu v opačném směru, takže zdivo připomíná klasy.. O prohlubni v jihozápadní špici a dalších terénních nerovnostech, nelze bez výzkumu určit, zda se jedná o pozůstatky středověké situace či novodobých zásahů při písemně doloženém hledání…  číst dále

Zany, 6.4. 2007

historie

dějiny hradu

Hrad založili někdy v první polovině 13. století páni z Hradce. Podle některých autorů (především T. Durdík) byl dnešní Jindřichův Hradec v té době královským majetkem a Vítkův Hrádek tak mohl být prvotním sídlem hradeckých Vítkovců a po jejich přesídlení do Hradce jako nepotřebný opuštěn. Tato hypotéza však není prokázána, ba naopak v posledních letech poměrně přesvědčivě zpochybňována (např. V. Razím, J. Klápště). Jinou variantu vzniku hradu nanesl M. Plaček, který stavebníka hradu hledá v osobě Blažka, dvořana Vítka z Hradce nebo v řádu německých rytířů V pramenech je Vítkův Hrádek poprvé uveden roku 1267, kdy jej dle Sedláčka Vítek z Hradce při svém vstupu do řádu věnoval německým křížovníkům. Soudě podle podacího práva ke kostelu v Blažejově si jej ponechali v přímém držení až do počátku 15. století, sídlo samotné však nejspíš nevyužívali a tou dobou již mohlo být zpustlé. Roku 1416 uvádí Sedláček Sezemu…  číst dále

Zany, 6.4. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Blažejov

Místa v okolí

 kostel sv. Alžběty
 Budkov
 synagoga
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 Pejdlova Rosička
 boží muka
 Česká Olešná
 židovský hřbitov
 kašna
 kostel sv. Jiljí
 Tůmův vrch
 Vysoký kámen
 boží muka
 Beistein
 Popelín
 Palupín
 Nová Včelnice
 Rýdův kopec
 Olšany
 Lásenice
 židovský hřbitov
 Čertův kámen
 mlýn Zahrádky
 Terezín
 kostel sv. Barbory
 Žirovnice
 Nová Bystřice
 rozhledna U Jakuba
 Studená
 kostel sv. Prokopa
 Stráž nad Nežárkou
 Pomezí
 stará radnice
 nová radnice
 Landštejn
 boží muka
 kostel Božího těla
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Ottona
 kaple sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 699
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama