
Hrad byl postaven na konci ostrožny obtékané Hamerským potokem a bezejmennou vodotečí. Přibližně trojúhelné jádro je od zbytku ostrožny odděleno šíjovým příkopem a valem, které jej zčásti chrání i ze severní strany. Jádro bylo obehnáno hradbou zčásti dochovanou na severu a severovýchodě, kde dosahuje tloušťky 1,15-1,35 m. . Její pata je zde založena s odstupem od terénní hrany, což může indikovat existenci parkánu, či vzhledem ke stáří hradu snad pravděpodobnější bermu (odsazení zdi od terénní hrany ze statických důvodů) K čelní hradbě byl přiložen obdélný palác, v jehož nádvorní zdi je dochováno tzv. klasové zdivo (opus spicatum), u nějž jsou vrstvy kameny kladeny šikmo každou další řadu v opačném směru, takže zdivo připomíná klasy.. O prohlubni v jihozápadní špici a dalších terénních nerovnostech, nelze bez výzkumu určit, zda se jedná o pozůstatky středověké situace či novodobých zásahů při písemně doloženém hledání… číst dále
Hrad založili někdy v první polovině 13. století páni z Hradce. Podle některých autorů (především T. Durdík) byl dnešní Jindřichův Hradec v té době královským majetkem a Vítkův Hrádek tak mohl být prvotním sídlem hradeckých Vítkovců a po jejich přesídlení do Hradce jako nepotřebný opuštěn. Tato hypotéza však není prokázána, ba naopak v posledních letech poměrně přesvědčivě zpochybňována (např. V. Razím, J. Klápště). Jinou variantu vzniku hradu nanesl M. Plaček, který stavebníka hradu hledá v osobě Blažka, dvořana Vítka z Hradce nebo v řádu německých rytířů V pramenech je Vítkův Hrádek poprvé uveden roku 1267, kdy jej dle Sedláčka Vítek z Hradce při svém vstupu do řádu věnoval německým křížovníkům. Soudě podle podacího práva ke kostelu v Blažejově si jej ponechali v přímém držení až do počátku 15. století, sídlo samotné však nejspíš nevyužívali a tou dobou již mohlo být zpustlé. Roku 1416 uvádí Sedláček Sezemu… číst dále
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.