Jeden z nejstarších hradů hradeckých Vítkovců z první poloviny 13. století. Poprvé zmiňován roku 1267 při věnování řádu německých rytířů, v 1. polovině 15. století již pustý. Valem a příkopem chráněné trojúhelné jádro se zbytky hradby a paláce obsahující tzv. klasové zdivo.
Hlavní obrázek místa
Vítkův Hrádek - zbytky zdiva
2003 ©Puffin Puffin
Vítkův Hrádek - zbytky hradu jsou dobře přístupné z vesnice Blažejov po značené turistické stezce
Puffin zdroj: osobní zkušenost, 30.8. 2003
popis

Hrad byl postaven na konci ostrožny obtékané Hamerským potokem a bezejmennou vodotečí. Přibližně trojúhelné jádro je od zbytku ostrožny odděleno šíjovým příkopem a valem, které jej zčásti chrání i ze severní strany. Jádro bylo obehnáno hradbou zčásti dochovanou na severu a severovýchodě, kde dosahuje tloušťky 1,15-1,35 m. . Její pata je zde založena s odstupem od terénní hrany, což může indikovat existenci parkánu, či vzhledem ke stáří hradu snad pravděpodobnější bermu (odsazení zdi od terénní hrany ze statických důvodů) K čelní hradbě byl přiložen obdélný palác, v jehož nádvorní zdi je dochováno tzv. klasové zdivo (opus spicatum), u nějž jsou vrstvy kameny kladeny šikmo každou další řadu v opačném směru, takže zdivo připomíná klasy.. O prohlubni v jihozápadní špici a dalších terénních nerovnostech, nelze bez výzkumu určit, zda se jedná o pozůstatky středověké situace či novodobých zásahů při písemně doloženém hledání…  číst dále

Zany, 6.4. 2007

historie

dějiny hradu

Hrad založili někdy v první polovině 13. století páni z Hradce. Podle některých autorů (především T. Durdík) byl dnešní Jindřichův Hradec v té době královským majetkem a Vítkův Hrádek tak mohl být prvotním sídlem hradeckých Vítkovců a po jejich přesídlení do Hradce jako nepotřebný opuštěn. Tato hypotéza však není prokázána, ba naopak v posledních letech poměrně přesvědčivě zpochybňována (např. V. Razím, J. Klápště). Jinou variantu vzniku hradu nanesl M. Plaček, který stavebníka hradu hledá v osobě Blažka, dvořana Vítka z Hradce nebo v řádu německých rytířů V pramenech je Vítkův Hrádek poprvé uveden roku 1267, kdy jej dle Sedláčka Vítek z Hradce při svém vstupu do řádu věnoval německým křížovníkům. Soudě podle podacího práva ke kostelu v Blažejově si jej ponechali v přímém držení až do počátku 15. století, sídlo samotné však nejspíš nevyužívali a tou dobou již mohlo být zpustlé. Roku 1416 uvádí Sedláček Sezemu…  číst dále

Zany, 6.4. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Blažejov

Místa v okolí

 kostel sv. Alžběty
 Budkov
 synagoga
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 Pejdlova Rosička
 Česká Olešná
 boží muka
 židovský hřbitov
 kašna
 kostel sv. Jiljí
 Tůmův vrch
 Vysoký kámen
 boží muka
 Beistein
 Popelín
 Palupín
 Nová Včelnice
 Rýdův kopec
 Olšany
 Lásenice
 židovský hřbitov
 Čertův kámen
 mlýn Zahrádky
 Terezín
 kostel sv. Barbory
 Žirovnice
 Nová Bystřice
 rozhledna U Jakuba
 Kámen republiky
 Nové Mlýny
 Studená
 kostel sv. Prokopa
 most do Údolí lásky
 Stráž nad Nežárkou
 Pomezí
 nová radnice
 Landštejn
 stará radnice
 boží muka
 kostel Božího těla
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Ottona
 kaple sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 699
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama