Jeden z nejstarších hradů hradeckých Vítkovců z první poloviny 13. století. Poprvé zmiňován roku 1267 při věnování řádu německých rytířů, v 1. polovině 15. století již pustý. Valem a příkopem chráněné trojúhelné jádro se zbytky hradby a paláce obsahující tzv. klasové zdivo.
Hlavní obrázek místa
Zbytek paláce v čele jádra s dobře patrným klasovým zdivem
© Roman Řezáč 12/2007
Vítkův Hrádek - zbytky hradu jsou dobře přístupné z vesnice Blažejov po značené turistické stezce
Puffin zdroj: osobní zkušenost, 30.8. 2003
popis

Hrad byl postaven na konci ostrožny obtékané Hamerským potokem a bezejmennou vodotečí. Přibližně trojúhelné jádro je od zbytku ostrožny odděleno šíjovým příkopem a valem, které jej zčásti chrání i ze severní strany. Jádro bylo obehnáno hradbou zčásti dochovanou na severu a severovýchodě, kde dosahuje tloušťky 1,15-1,35 m. . Její pata je zde založena s odstupem od terénní hrany, což může indikovat existenci parkánu, či vzhledem ke stáří hradu snad pravděpodobnější bermu (odsazení zdi od terénní hrany ze statických důvodů) K čelní hradbě byl přiložen obdélný palác, v jehož nádvorní zdi je dochováno tzv. klasové zdivo (opus spicatum), u nějž jsou vrstvy kameny kladeny šikmo každou další řadu v opačném směru, takže zdivo připomíná klasy.. O prohlubni v jihozápadní špici a dalších terénních nerovnostech, nelze bez výzkumu určit, zda se jedná o pozůstatky středověké situace či novodobých zásahů při písemně doloženém hledání…  číst dále

Zany, 6.4. 2007

historie

dějiny hradu

Hrad založili někdy v první polovině 13. století páni z Hradce. Podle některých autorů (především T. Durdík) byl dnešní Jindřichův Hradec v té době královským majetkem a Vítkův Hrádek tak mohl být prvotním sídlem hradeckých Vítkovců a po jejich přesídlení do Hradce jako nepotřebný opuštěn. Tato hypotéza však není prokázána, ba naopak v posledních letech poměrně přesvědčivě zpochybňována (např. V. Razím, J. Klápště). Jinou variantu vzniku hradu nanesl M. Plaček, který stavebníka hradu hledá v osobě Blažka, dvořana Vítka z Hradce nebo v řádu německých rytířů V pramenech je Vítkův Hrádek poprvé uveden roku 1267, kdy jej dle Sedláčka Vítek z Hradce při svém vstupu do řádu věnoval německým křížovníkům. Soudě podle podacího práva ke kostelu v Blažejově si jej ponechali v přímém držení až do počátku 15. století, sídlo samotné však nejspíš nevyužívali a tou dobou již mohlo být zpustlé. Roku 1416 uvádí Sedláček Sezemu…  číst dále

Zany, 6.4. 2007

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Blažejov

Místa v okolí

 kostel sv. Alžběty
 Budkov
 synagoga
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 Landfrasova tiskárna
 Pejdlova Rosička
 Česká Olešná
 boží muka
 židovský hřbitov
 kašna
 kostel sv. Jiljí
 Tůmův vrch
 Vysoký kámen
 boží muka
 Beistein
 Popelín
 Palupín
 Nová Včelnice
 Olšany
 Rýdův kopec
 Lásenice
 židovský hřbitov
 mlýn Zahrádky
 Čertův kámen
 Terezín
 kostel sv. Barbory
 Žirovnice
 Nová Bystřice
 rozhledna U Jakuba
 Nové Mlýny
 Kámen republiky
 Studená
 kostel sv. Prokopa
 most do Údolí lásky
 Stráž nad Nežárkou
 Pomezí
 hotel U Modré hvězdy
 Landštejn
 nová radnice
 stará radnice
 boží muka
 kostel Božího těla
 zvonice s kostnicí
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Ottona
 kaple sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 699
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama