Židovský hřbitov založený v polovině 17. století, první písemná zmínka o něm je z roku 1669. Nejstarší dochovaný náhrobek je z roku 1710. Používán do poloviny 20. století židovskou komunitou z širokého okolí (např. z obcí Blatná, Sedlice, Nepomuk). Na ploše 3086 m2 se dochovalo cca 350 náhrobků.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2013
Židovský hřbitov v Kasejovicích byl založen v polovině 17. století, první písemná zmínka o něm je z roku 1669. Nejstarší dochovaný náhrobek je z roku 1710. Rozloha hřbitova byla postupně zvětšována - nejprve v 18. století, dále pak v letech 1808 a 1855. Používán byl do poloviny 20. století židovskou komunitou z širokého okolí (např, z obcí Blatná, Sedlice, Nepomuk, Žinkovy, Mladý a Starý Smolivec). Na ploše 3086 m2 se dochovalo cca 350 náhrobků od počátku 18. století do první poloviny 20. století. Na hřbitov se vchází torzem márnice, sousední domek hrobníka byl přestavěn a slouží k bydlení.
© Milan Caha (zdroj: B.Rozkošná, P. Jakubec, Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004), 14.10. 2013
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Kasejovice

Místa v okolí

 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Řesanice
 Lnáře
 Životice
 kostel sv. Jiljí
 Podhůří
 kostel sv. Ondřeje
 Oselce
 Tchořovice
 Starý Smolivec
 Dožice
 Pole
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Chanovice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Kadov
 židovský hřbitov
 Hvožďany
 Defurovy Lažany
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 Strašná skála
 radnice
 Třemšín
 Třemšín
 Zelenohorská pošta
 Blatná
 Na Skále
 stará radnice
 parostrojní lihovar
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 kaplanka
 mariánský sloup
 Pětnice
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 Záboří
 kaple sv. Markéty
 Ženatý dub
 Hengst
 Bratronice
 boží muka
 Poustevna
 Hostišovice
 Mítov
 Buzice
 Křikava
 Čekanice
 Prádlo
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Sedlice
 Hradiště
 židovský hřbitov
 synagoga
 Ballymote
 Nalžovy
Základní informace místa
ID místa: 11439
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama