Specifické postavení Ašska v rámci Čech způsobilo, že tu nebyla po r. 1627 zakázána nekatolická vyznání. Tak mohl být v 80. letech 17. stol. v Podhradí u Aše postaven nový protestantský kostel, obnovený v 90. letech 20. stol. po poválečné devastaci.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2005
Při rozcestníku na silnici vedoucí obcí Podhradí ke státní hranici stojí evangelický kostel Dobrého pastýře ze 17. století. Okolo něj vede modrá značka k zřícenině hradu Neuberg. Kostel je raně barokní, obdélný, jednolodní, s věží na východní straně. Věž je hranolová, v patře polygonální. Zajímavý je dřevěný interiér kostela, při jehož stavbě nebyl použit ani jeden hřebík. Místo hřebíků použili staří mistři řemesla dřevěných kolíků. Interiér kostele po roce 1995 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. U kostela stojí památník obětem 1. světové války, odhalen 29.7.1928 a pod kostelem stojí památník obětem válek z letech 1848, 1859 a 1866, který byl odhalen 11.6.1893.
22.3. 2005
historie

Jedná se pravděpodobně o nejstarší evangelický kostel v Rakousku – Uhersku na území české republiky. Kostel zde byl postaven již v letech 1480 – 1490. Na jeho místě stojí tato nová stavba z letech 1678 – 1712 (1682).

22.3. 2005

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Podhradí

Místa v okolí

 Podhradí
 Podhradí
 Neuberg
 Kopaniny
 Háj u Aše
 Doubravský pramen
 Doubrava
 minerální pramen
 
 kostel sv. Mikuláše
 Bad Elster
 evangelický kostel
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Trojmezí
 Neuhaus
 Hazlov
 židovský hřbitov
 Luby
 Luby
 hrobka Hendrich
 Libá (Liebenstein)
 Poustka
 kostel sv. Ondřeje
 Skalná
 Ostroh
 Skalná
 kostel sv. Wolfganga
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Vysoký kámen
 fara
 kostel sv. Olgy
 Soos
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Sbor ČCE v Aši
Husovo nám.3/15
352 01 Aš
Tel: 354 525 282
http://as.evangnet.cz
kucmen@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 2939
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama