Specifické postavení Ašska v rámci Čech způsobilo, že tu nebyla po r. 1627 zakázána nekatolická vyznání. Tak mohl být v 80. letech 17. stol. v Podhradí u Aše postaven nový protestantský kostel, obnovený v 90. letech 20. stol. po poválečné devastaci.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 10/2019
Při rozcestníku na silnici vedoucí obcí Podhradí ke státní hranici stojí evangelický kostel Dobrého pastýře ze 17. století. Okolo něj vede modrá značka k zřícenině hradu Neuberg. Kostel je raně barokní, obdélný, jednolodní, s věží na východní straně. Věž je hranolová, v patře polygonální. Zajímavý je dřevěný interiér kostela, při jehož stavbě nebyl použit ani jeden hřebík. Místo hřebíků použili staří mistři řemesla dřevěných kolíků. Interiér kostele po roce 1995 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. U kostela stojí památník obětem 1. světové války, odhalen 29.7.1928 a pod kostelem stojí památník obětem válek z letech 1848, 1859 a 1866, který byl odhalen 11.6.1893.
22.3. 2005
historie

Jedná se pravděpodobně o nejstarší evangelický kostel v Rakousku – Uhersku na území české republiky. Kostel zde byl postaven již v letech 1480 – 1490. Na jeho místě stojí tato nová stavba z letech 1678 – 1712 (1682).

22.3. 2005

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Podhradí

Místa v okolí

 Podhradí
 Podhradí
 Neuberg
 Kopaniny
 Háj u Aše
 Doubravský pramen
 Doubrava
 Minerální pramen
 
 kostel sv. Mikuláše
 Bad Elster
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Trojmezí
 Neuhaus
 Hazlov
 Luby
 Luby
 Libá (Liebenstein)
 Poustka
 kostel sv. Ondřeje
 Ostroh
 Skalná
 Skalná
 kostel sv. Volfganga
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kostel sv. Olgy
 fara
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Sbor ČCE v Aši
Husovo nám.3/15
352 01 Aš
Tel: 354 525 282
http://as.evangnet.cz
kucmen@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 2939
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama