Původní gotický kostel sv. Markéty v Malšíně byl přestavěn roku 1593 (dochovány renesanční prvky věže) a koncem 17. století. Při úpravě koncem 19. století (zejména horní část věže) došlo ke změně zasvěcení.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 05/2010
Do Malšína lze autem dojet po silnici III. třídy z Rožmberka nebo Frymburka. Parkování je možné na návsi pod kostelem, autobusové spojení funguje třikrát denně v pracovních dnech. Přes obec prochází žlutá značka Rožmberk - Lipno. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se tu konají vždy třetí neděli v měsíci od 11.15.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel Srdce Ježíšova (původně svaté Markéty) v Malšíně

Nejstarší částí kostela v Malšíně je drobná sakristie se dvěma poli křížové klenby, datovaná stavebně historickým průzkumem do počátku 14. století. Původně se zřejmě jednalo o samostatně stojící kapli. Obdobně jako v nedalekých Malontech i zde došlo ještě před koncem téhož století ke stavbě nového kostela, jehož presbytář se přiložil k jižnímu boku původní kaple. O gotickém původu jeho lodi dnes svědčí jižní portálek s lomeným obloukem. Roku 1593 byl kostel výrazně přestavěn, dokladem toho jsou dnes zejména kamenické prvky na fasádě věže. Po třicetileté válce byl opraven v barokním duchu. Poslední úpravou bylo prodloužení lodi k západu a horní novogotické patro věže, provedené koncem 19. století. Tehdy bylo rovněž změněno patrocinium. Západně od kostela stojí fara s rozlehlým hospodářským dvorem.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 21.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela před rozšířením
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Čechách, sv. 42 Politický okres kaplický, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, , Praha 1921
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Malšín

Místa v okolí

 Čertova stěna
 kaple sv. Anny
 Rožmberk
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Čertovo kopyto
 radnice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Pasovary
 Trojaň
 Slavkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kostel sv. Kateřiny
 Omlenička
 Vítkův kámen
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 kostel sv. Ondřeje
 Louzek
 synagoga
 kaple sv. Martina
 Kvítkův dvůr
 fotoatelier Seidel
 boží muka
 dům č. p. 60
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 městská zbrojnice
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 boží muka
 kaple Stini
 radnice
 rybářská bašta
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Malšín
Horní 156
381 01 Český Krumlov
Tel: 380 711 336; 731 402 934
Základní informace místa
ID místa: 9118
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama