Pseudogotický kostel sv. Štěpána byl postaven na místě pův. dřevěného kostela z r. 1765, který vyhořel r. 1889. V l. 1892-1894 byl postaven nový kamenný kostel podle plánů kostela v Knížecích Pláních. V l. 1994-1999 prošel kostel celkovou rekonstrukcí. R. 2002 zavěšen nový zvon Panny Marie Pomocné.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Štěpána - pohled od západu
© Milan Caha, 01/2008
Pseudogotický kostel sv. Štěpána stojí na místě původního dřevěného kostela z roku 1765, který byl zasvěcený památce Nalezení těla sv. Štěpána. Jednalo se o jednolodní stavbu krytou šindelem, s hranolovou věží a výraznou cibulovitou bání, kterou dal postavit Arnošt Vilém Malovec. V roce 1889 zničil střed obce požár, shořelo 18 domů, škola i dřevěný kostel. V roce 1892 byl na místě původního kostela Janem Štěrbíkem vystavěna budova nového kamenného kostela, podle vzoru novogotického kostela v Knížecích Pláních. Finance na stavbu nového kostela poskytl kníže František Thun von Hohenstein. Nový kostel byl slavnostně vysvěcen roku 1894. Západní stěna kostela je pokryta šindelem. V letech 1994 - 1999 prošel kostel celkovou rekonstrukcí. Původní zvon byl nahrazen novým zvonem Panny Marie Pomocné (174 Kg), který byl zavěšen do věže dne 4.8. 2002 ze zvonařské dílny Marie Tomáškové - Dytrychové. V kostele se konají mše a příležitostně i koncerty duchovní hudby. Kolem původního kostela se rozkládal hřbitov, který byl r. 1978 zrušen a nešetrně zlikvidován (kříže do sběru, náhrobky odvezeny do pohraničního pásma). R. 2004 se náhrobky vrátily a budou použity na vytvoření pietního místa.
Milan Caha (zdroj: Poche E. a kol. Umělecké památky Čech, díl 2. (K-O), Academia, Praha 1976), E.H. podle http://cs.wikipedia.org; http://www.sumava.net, 12.1. 2008
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Kvilda

Místa v okolí

 Chalupská slať
 Antýgl
 Obří hrad
 Hauswaldkapelle
 Zdíkov
 rychta/fara/radnice
 kaple
 kostel sv. Martina
 Kohoutí kříž
 Královský kámen
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Poledník
 Kunžvart
 městské opevnění
 Haselburg
 Vimperk
 kašny
 měšťanský pivovar
 stará radnice
 dům U jelena
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 Záluží
 kaple Panny Marie
 Putkov
 smolná pec
 Měsíční kámen
 kostel sv. Mikuláše
 Přečín
 kostel sv. Vintíře
 kaple sv. Vintíře
 Dobrš
 kaple sv. Jana a Pavla
Základní informace místa
ID místa: 5914
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama