Na skalnatém ostrohu nad Ostrovem můžete objevit poutní kapli Neposkvrněného početí Panny Marie, která byla postavena v roce 1856. Hlavní pouť po 13. červenci.
Hlavní obrázek místa
© Seyček 2003
Přístup z návsi v Malšíně po významové odbočce (žlutý trojúhelník) okolo hospodářských objektů farnosti přes louku do lesa (cca 500 metrů).
Jiří Cukr , 8.10. 2009
popis

Velice působivé místečko. Jednoduchá kaple s věžičkou. Otvírají se odtud daleké výhledy na jih, do okolí Vyššího Brodu, na pohraniční hory, šumavské a novohradské podhůří. Nad kaplí vyčnívá zajímavá skála, menší skaliska jsou i jinde v okolí a při cestě. Na severu, severozápadě a severovýchodě je patrný příkop, který obklopoval zdejší domnělý hrádek, o jehož existenci se v poslední době intenzivně mluví. Už samotný název hory napovídá, že zde nějaká stavba skutečně stávala (Turmberg = věžová hora). Studii o ní publikovali Ondřej Chvojka – Jan John – Daniel Kovář: Středověký hrádek na vrchu Thurmbergu u Ostrova na Šumavě (okr. Český Krumlov), Archeologické výzkumy v jižních Čechách 18, České Budějovice 2005, s. 91–103.

Jiří Cukr , 8.10. 2009

historie

Kaple byla postavena v letech 1854–1856 a největší zásluhy na tom měl blízký vyšebrodský klášter. Stavbu projektovat tamní architekt, po dostavbě sem byl umístěn oltář a kazatelna z Brodu, obraz daroval vyšebrodský opat a z Vyššího Brodu sem také putovala hlavní poutní procesí. Vrch, na kterém kaple stojí, se nazývá Tumperk, což je zkomolenina německého Turmberg.

Jiří Cukr , 8.10. 2009

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Malšín

Místa v okolí

 Čertova stěna
 kaple sv. Anny
 Rožmberk
 Čertovo kopyto
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
 radnice
 kostel sv. Oldřicha
 Pasovary
 Trojaň
 Slavkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kostel sv. Kateřiny
 Omlenička
 Vítkův kámen
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 kostel sv. Ondřeje
 Louzek
 kaple Stini
 synagoga
 Kvítkův dvůr
 boží muka
 kaple sv. Martina
 fotoatelier Seidel
 boží muka
 dům č. p. 60
 kostel sv. Víta
 radnice
 rybářská bašta
Základní informace místa
ID místa: 2324
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama