Elektrárna byla roku 1914 zřízena v říčním km 421,2 Teplé Vltavy jako součást františkovské papírny. Rekonstruována 1991, po povodních 2002 nová turbína. Voda se přivádí 1200 m dlouhým náhonem, čímž se dosáhne spádu 26 m. Instalovaný výkon činí 320 kW.
Hlavní obrázek místa
Elektrárna z levého břehu Teplé Vltavy
© Stanislav Šůna 07/2009
Elektrárnu najdeme na pravém břehu Teplé Vltavy při výjezdu silnice II/167 z osady Františkov směrem k vlastní Kvildě. Jez, na kterém začíná náhon, se nachází 1200 m odtud proti proudu. Naproti elektrárně (tedy u zmíněné silnice) nabízí své služby lovecká restaurace manželů Janouškových s nadprůměrnou kvalitou (i cenou) pohoštění. Vzhledem k její nevelké kapacitě se raději předem objednejte.
Ivan Grisa , 7.7. 2009
historie

Vodní elektrárna Františkov u Kvildy

Elektrárna byla roku 1914 (nebo o několik let dříve: prameny se rozcházejí) zřízena v říčním km 421,2 Teplé Vltavy jako součást františkovské papírny. Rekonstruována 1991, po povodních 2002 byla místo původní Francisovy spirální turbíny od firmy Voith osazena nová Bánkiho turbína Wolk. Voda se přivádí 1200 m dlouhým náhonem, čímž se dosáhne spádu 26 m. Instalovaný výkon původního generátoru Brown-Boveri činí 320 kW.

Ivan Grisa, dle serveru www.calla.cz, 7.7. 2009

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Kvilda

Místa v okolí

 Chalupská slať
 kostel sv. Štěpána
 Antýgl
 hájenka na Březníku
 Zdíkov
 Obří hrad
 Kunžvart
 rychta/fara/radnice
 silniční most
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 Vimperk
 kašny
 měšťanský pivovar
 radnice
 Haselburg
 stará radnice
 dům U jelena
 Hauswaldkapelle
 Kohoutí kříž
 kostel sv. Martina
 kaple
 Královský kámen
 Boubín
 Putkov
 Lenora
 chlebová pec
 rechle
 kostel sv. Mikuláše
 Smrčná
 Skalice
 Volarské šance
Kontaktní informace
AQUA ENERGIE s. r. o.
Hamry 83
340 22 Nýrsko
Tel: 376 310 288
vaclav.mandak@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 8012
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama