Antýgl

Antigelhof, Otýgl, Tigel
Bývalý královský dvorec, prvně připomínán r. 1500. Od r. 1523 sklárna, odtud název podle jediné pece ve sklárně "ein Tiegel", z toho Antýgl. Dnes jádro známého autokempingu, významná křižovatka turistických, bežeckých a cyklistických tras.
Hlavní obrázek místa
Antýgl,Královský dvorec
© Tomáš Marek, 09/2010
Antýgl, královský dvorec, leží uprostřed Šumavské louky v malebném údolí řeky Vydry v Národním parku Šumava nedaleko Modravy a Srní.
L. H. , 20.2. 2012
historie

Antýgl

Bývalý královský dvorec Antýgl (dříve Otýgl) byl poprvé připomínán roku 1500. V letech 1523–1818 zde zpracovávala sklárna duté sklo a páteříky (skleněné kuličky pro růžence) založená Janem Fuchsem ze Svojše. Dnešní název Antýgl vznikl ze slova "ein Tigel" (pec), protože sklárna měla jen jednu pec. Usedlost patřila ke stodůlecké královácké rychtě. Králováci byli osadníci, kteří od 12. století střežili státní hranice a současně hlídali i zlaté doly. Po uzavření hutě byl roubený objekt předělán na zájezdní hostinec. Historický dvorec je tvořen skupinou roubených i zděných stavení. Dříve se skládal z vlastní chalupy, domku, stodoly a kaple. Celá stavba je typicky šumavská a rozlehlá. Stavení má polovalbovou šindelovou střechu s širokými nízkými štíty s vyřezávanými obrazci v bednění nebo se skládanou okenicí. Typická královohradecká zvonička a kaplička. Pod střechou jsou umístěny vikýře, tzv. volská oka. V současnosti je…  číst dále

Tomáš Marek (podle www.antygl.ceskehory.cz), 11.2. 2012

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Srní

Místa v okolí

 Hauswaldská kaple
 kostel sv. Štěpána
 kaple
 Obří hrad
 Prášilské jezero
 Poledník
 pranýř
 radnice
 smolná pec
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Vatětice
 Kundratice
 Chalupská slať
 kostel sv. Vintíře
 Palvinov
 Královský kámen
 kaple sv. Vintíře
 švédské hroby
 rychta/fara/radnice
 Kašperk
 hrobka rodiny Schmid
 Pustý hrádek
 kostel sv. Mořice
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 kašna II
 Horská synagoga
 Kohoutí kříž
 Karlov
 Záluží
 Zdíkov
 Dolejší Krušec
 Laka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Kříže
 Měsíční kámen
 Sedlo
 Větrný kámen
 boží muka
 Hrad u Strašína
 Dolejší Těšov
 Sluneční kámen
 Strádal
 kaple sv. Anny
 Maleč
 Kunžvart
Kontaktní informace
Autocamping Antýgl s. r. o.
Srní 113
341 92

Hotel Antýgl
Vchynice-Tetov I/87
Srní
341 92
Tel: 376 599 331; 376 599 444
Základní informace místa
ID místa: 10717
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama