Bývalý královský dvorec, prvně připomínán r. 1500. Od r. 1523 sklárna, odtud název podle jediné pece ve sklárně "ein Tiegel", z toho Antýgl. Dnes jádro známého autokempingu, významná křižovatka turistických, bežeckých a cyklistických tras.
Hlavní obrázek místa
Antýgl,Královský dvorec
© Tomáš Marek, 09/2010
Antýgl, královský dvorec, leží uprostřed Šumavské louky v malebném údolí řeky Vydry v Národním parku Šumava nedaleko Modravy a Srní.
L. H. , 20.2. 2012
historie

Antýgl

Bývalý královský dvorec Antýgl (dříve Otýgl) byl poprvé připomínán roku 1500. V letech 1523–1818 zde zpracovávala sklárna duté sklo a páteříky (skleněné kuličky pro růžence) založená Janem Fuchsem ze Svojše. Dnešní název Antýgl vznikl ze slova "ein Tigel" (pec), protože sklárna měla jen jednu pec. Usedlost patřila ke stodůlecké královácké rychtě. Králováci byli osadníci, kteří od 12. století střežili státní hranice a současně hlídali i zlaté doly. Po uzavření hutě byl roubený objekt předělán na zájezdní hostinec. Historický dvorec je tvořen skupinou roubených i zděných stavení. Dříve se skládal z vlastní chalupy, domku, stodoly a kaple. Celá stavba je typicky šumavská a rozlehlá. Stavení má polovalbovou šindelovou střechu s širokými nízkými štíty s vyřezávanými obrazci v bednění nebo se skládanou okenicí. Typická královohradecká zvonička a kaplička. Pod střechou jsou umístěny vikýře, tzv. volská oka. V současnosti je…  číst dále

Tomáš Marek (podle www.antygl.ceskehory.cz), 11.2. 2012

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Srní

Místa v okolí

 Hauswaldkapelle
 kostel sv. Štěpána
 kaple
 Obří hrad
 Poledník
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
 smolná pec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Vatětice
 Kundratice
 Chalupská slať
 kostel sv. Vintíře
 Královský kámen
 Palvinov
 kaple sv. Vintíře
 švédské hroby
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Mořice
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Kohoutí kříž
 Karlov
 Záluží
 Zdíkov
 Dolejší Krušec
 židovský hřbitov
 kaple sv. Kříže
 Měsíční kámen
 Sedlo
 Větrný kámen
 Hrad u Strašína
 Sluneční kámen
 Dolejší Těšov
 Maleč
 Kunžvart
Kontaktní informace
Autocamping Antýgl s. r. o.
Srní 113
341 92

Hotel Antýgl
Vchynice-Tetov I/87
Srní
341 92
Tel: 376 599 331; 376 599 444
Základní informace místa
ID místa: 10717
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama