Antýgl

Antigelhof, Otýgl, Tigel
Bývalý královský dvorec, prvně připomínán r. 1500. Od r. 1523 sklárna, odtud název podle jediné pece ve sklárně "ein Tiegel", z toho Antýgl. Dnes jádro známého autokempingu, významná křižovatka turistických, bežeckých a cyklistických tras.
Hlavní obrázek místa
Antýgl,Královský dvorec
© Tomáš Marek, 09/2010
Antýgl, královský dvorec, leží uprostřed Šumavské louky v malebném údolí řeky Vydry v Národním parku Šumava nedaleko Modravy a Srní.
L. H. , 20.2. 2012
historie

Antýgl

Bývalý královský dvorec Antýgl (dříve Otýgl) byl poprvé připomínán roku 1500. V letech 1523–1818 zde zpracovávala sklárna duté sklo a páteříky (skleněné kuličky pro růžence) založená Janem Fuchsem ze Svojše. Dnešní název Antýgl vznikl ze slova "ein Tigel" (pec), protože sklárna měla jen jednu pec. Usedlost patřila ke stodůlecké královácké rychtě. Králováci byli osadníci, kteří od 12. století střežili státní hranice a současně hlídali i zlaté doly. Po uzavření hutě byl roubený objekt předělán na zájezdní hostinec. Historický dvorec je tvořen skupinou roubených i zděných stavení. Dříve se skládal z vlastní chalupy, domku, stodoly a kaple. Celá stavba je typicky šumavská a rozlehlá. Stavení má polovalbovou šindelovou střechu s širokými nízkými štíty s vyřezávanými obrazci v bednění nebo se skládanou okenicí. Typická královohradecká zvonička a kaplička. Pod střechou jsou umístěny vikýře, tzv. volská oka. V současnosti je…  číst dále

Tomáš Marek (podle www.antygl.ceskehory.cz), 11.2. 2012

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Srní

Místa v okolí

 Hauswaldkapelle
 kostel sv. Štěpána
 kaple
 Obří hrad
 Poledník
 pranýř
 radnice
 smolná pec
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Vatětice
 Kundratice
 Chalupská slať
 kostel sv. Vintíře
 Palvinov
 Královský kámen
 kaple sv. Vintíře
 švédské hroby
 rychta/fara/radnice
 Kašperk
 kostel sv. Mořice
 Pustý hrádek
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 Horská synagoga
 Karlov
 Kohoutí kříž
 kašna II
 Záluží
 Zdíkov
 Dolejší Krušec
 židovský hřbitov
 kaple sv. Kříže
 Měsíční kámen
 Sedlo
 Větrný kámen
 boží muka
 Hrad u Strašína
 Sluneční kámen
 Dolejší Těšov
 kaple sv. Anny
 Maleč
 Kunžvart
Kontaktní informace
Autocamping Antýgl s. r. o.
Srní 113
341 92

Hotel Antýgl
Vchynice-Tetov I/87
Srní
341 92
Tel: 376 599 331; 376 599 444
Základní informace místa
ID místa: 10717
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama