Pseudogotická kaple Panny Marie na Humberku z roku 1664, r. 1901 upravena v gotickém slohu s hranolovou věží v průčelí vysokou více jak 20 m osazenou třemi zvony. Nad vchodem tympanon z r. 1935.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Při cestě z Želetavy do Krasonic upoutá odbočka doleva, která vede na zalesněné návrší Humberk, kde ji tajemně zakrývají vzrostlé smrky. Stačí ale po oné cestě pokračovat 100 metrů a již se před našimi zraky objevuje hezky udržovaná kaple Narození Panny Marie. Je oděna do světle žlutého kabátu. Na první pohled upoutá její štíhlá vysoká věž se vchodem do kaple a nad ním umístěnou plastikou. Po boku kaple stojí kamenný kříž.
Marek Pouzar, 23.6. 2007
pověsti

Kaple Narození Panny Marie byla postavena roku 1664 a k jejímu vzniku se váže velmi zajímavý příběh. Majitel zdejšího panství Karel Maximilián hrabě Thurn trpěl závažnou oční chorobou a postupně se mu vytrácel zrak. Tehdejší lékaři byli na jeho nemoc krátcí a Thurnovi hrozila slepota, začal se tedy obracet na Pannu Marii. Pak dostal vnuknutí, aby si omyl oči v pramenu vyvěrajícím na nedalekém návrší. Hrabě slíbil, že pokud mu to pomůže, nechá na návrší postavit kapli. A opravdu. Thurn si omyl oči v pramenu a zrak se mu začal postupně zlepšovat. Na počest této události zde tedy stojí Kaple Narození Panny Marie. Z této doby také pochází název tohoto návrší, a to Humberk. Je to vlastně zkomolení původního pojmenování Thurnberk.

Marek Pouzar, 23.6. 2007

Vysočina,  Jihlava  (JI),

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 boží muka
 Maškův mlýn
 Kyprův mlýn
 Zdeňkov
 Knínice
 kaple sv. Magdaleny
 Šášovice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Želetava
 Budeč
 Budeč
 Želetava
 Horní Slatina
 Štítky
 kaple
 Čížov
 Červený Hrádek
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Dašovice
 Mařenka
 Budíškovice
 Sedlatice
 Oponešice
 Krumvald, Grünwald
 Hradiště
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Václava
 Lesonice
 kaple
 Štěměchy
 Jakubov
 Kapistránská lípa
 Holý mlýn
 Bílkov
 městské opevnění
 Radkov
 kostel sv. Stanislava
 Litohoř
 Čáslavice
 boží muka
 židovské ghetto
 Jemnice
 Dyjice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Černíč
 Borek
 kaple sv. Víta
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Oslednice
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 Sádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 špitál
 Dačice
 synagoga
 městské opevnění
 Dačice
 Hornice
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Heraltice
 Lannerův dům
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 mariánský sloup
 Kostelní Vydří
 Telč
 Dačice
 Vimperk
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 fara
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 Nové Syrovice
 Čechočovice
 Krnčice
 Panenská
 Okříšky
 Staré Hobzí
 Krahulov
 kostel sv. Barbory
 Šiškův mlýn
 Janovské Údolí
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Nové Hobzí
 Roštejn
Základní informace místa
ID místa: 5378
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama