Tvrz pravděpodobně založil po zániku hradu Holoubek (1440–1446 ) Beneš z Krhova. V roce 1759, za Františka Rodena z Hirzenau a Hagendorfu proběhla pozdně barokní přestavba. Panství bylo i se zámkem navráceno rodině Odehnalů a začaly opravy.
Hlavní obrázek místa
©Martin Kabeláč 04/2002
Tvrz doložena rokem 1492 jako majetek pánů z Víckova. Na přelomu 16. a 17. století ji Zahrádečtí ze Zahrádky přestavěli v renesanční zámek. V letech 1679–1825 patřil Rodenům z Hirzenau a Hagendorfu. V 2. polovině 18. století upraven barokně (hlavně fasády a interiéry). Po roce 1825 se majitelé, kteří již v zámku nesídlili, rychle střídali (Harnoncourtové, Sinové, Dreherové) a zámek sloužil jako hospodářská budova, nebo obydlí nájemce dvora.
Michal Ivaník seznam.cz, 25.1. 2006
historie

První zmínka o Krhově je z roku, kdy zde byla fara a byl součástí myslibořickému panství.V roce 1378 je majetkem Sezemky z Čalonic jako věno jeho ženy Kateřiny (pocházela z rodu pánů z Myslibořic), takže po jeho smrti se vrátilo zpět tomuto rodu. K odtržení od Myslibořic dochází až v roce 1398, když tuto část panství kupuje od Jiřího a Ratibora z Myslibořic pražský měšťan Vít Havlíkův a bratři Tomáš a Václav z Oseku. Tito majitelé se zadlužili a jejich věřitelé prodávají panství v roce 1406 Elišce (vdově po Petříkovi ze Smrku), ta se zde usadila z dcerami Uršulou (Voršilou) a Annou a druhým manželem Benešem z Olbramovic, a tím vznikl předpoklad pro vznik sídla. V roce 1434 se uvádí Beneš z Krhova, je možné, že už je to syn. Na Krhově měla podíl i jeho nevlastní sestra Uršula, která žila ještě v roce 1448. Beneš z Krhova nabyl značného majetku a po otci…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 15.4. 2010

Půdorys místa

půdorys přízemí
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Krhov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 Hrotovice
 smírčí kříž
 Lykodery
 Mstěnice
 Mstěnice
 smírčí kříž
 Valeč
 Valeč
 Dalešice
 Litovany
 akciový pivovar
 Biskupice
 Biskupice
 Pulkov
 Čalonice
 Lhota u Lipníka
 Plešice
 Holoubek
 Kozlov
 Kokštejn
 Lipňany
 Ratibořice
 Slatina
 Slatina
 boží muka
 Újezd
 boží muka
 Slatina
 Tavíkovice
 Babylon
 Rabštejn
 Výčapy
 Ratíšovice
 Rešice
 Vlčí kopec
 pivovar
 Jevišovice
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 Hostim
 Lesůňky
 Bukovina
 barokní sýpka
 Horní Kounice
 Gloriet
 Dukovany
 Čertův most
 Jevišovice
 Lamberk
 Nový hrad
 Zňátky
 dvůr Alinkov
 Boskovštejn
 Hostákov
 Tulešice
 stará radnice
 pivovar
 fara
 barokní most
 Pustý zámek
 hrobka Haugwitzů
 Ocmanice
 Vesce
 Náměšť nad Oslavou
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Hrádek
 Pavlický dvůr
 Višňové
 Stařík
 židovský hřbitov
 Třebíč
 kostel sv. Barbory
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Džbánice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
 sýpka
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 3862
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama