Tvrz pravděpodobně založil po zániku hradu Holoubek (1440–1446 ) Beneš z Krhova. V roce 1759, za Františka Rodena z Hirzenau a Hagendorfu proběhla pozdně barokní přestavba. Panství bylo i se zámkem navráceno rodině Odehnalů a začaly opravy.
Hlavní obrázek místa
©Martin Kabeláč 04/2002
Tvrz doložena rokem 1492 jako majetek pánů z Víckova. Na přelomu 16. a 17. století ji Zahrádečtí ze Zahrádky přestavěli v renesanční zámek. V letech 1679–1825 patřil Rodenům z Hirzenau a Hagendorfu. V 2. polovině 18. století upraven barokně (hlavně fasády a interiéry). Po roce 1825 se majitelé, kteří již v zámku nesídlili, rychle střídali (Harnoncourtové, Sinové, Dreherové) a zámek sloužil jako hospodářská budova, nebo obydlí nájemce dvora.
Michal Ivaník seznam.cz, 25.1. 2006
historie

První zmínka o Krhově je z roku, kdy zde byla fara a byl součástí myslibořickému panství.V roce 1378 je majetkem Sezemky z Čalonic jako věno jeho ženy Kateřiny (pocházela z rodu pánů z Myslibořic), takže po jeho smrti se vrátilo zpět tomuto rodu. K odtržení od Myslibořic dochází až v roce 1398, když tuto část panství kupuje od Jiřího a Ratibora z Myslibořic pražský měšťan Vít Havlíkův a bratři Tomáš a Václav z Oseku. Tito majitelé se zadlužili a jejich věřitelé prodávají panství v roce 1406 Elišce (vdově po Petříkovi ze Smrku), ta se zde usadila z dcerami Uršulou (Voršilou) a Annou a druhým manželem Benešem z Olbramovic, a tím vznikl předpoklad pro vznik sídla. V roce 1434 se uvádí Beneš z Krhova, je možné, že už je to syn. Na Krhově měla podíl i jeho nevlastní sestra Uršula, která žila ještě v roce 1448. Beneš z Krhova nabyl značného majetku a po otci…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 15.4. 2010

Půdorys místa

půdorys přízemí
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Krhov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 Hrotovice
 smírčí kříž
 Lykodery
 Mstěnice
 Mstěnice
 smírčí kříž
 Valeč
 Valeč
 Dalešice
 akciový pivovar
 Litovany
 Biskupice
 Biskupice
 Pulkov
 Čalonice
 Lhota u Lipníka
 Plešice
 Holoubek
 Kozlov
 Kokštejn
 Lipňany
 Ratibořice
 Slatina
 Slatina
 boží muka
 Újezd
 boží muka
 Slatina
 kostel sv. Jiljí
 Tavíkovice
 Babylon
 Rabštejn
 Výčapy
 Ratíšovice
 Bohušice
 Rešice
 Vlčí kopec
 pivovar
 Jevišovice
 Jevišovice
 Okárec
 Lesůňky
 Bukovina
 kostel sv. Josefa
 Hostim
 Horní Kounice
 Gloriet
 barokní sýpka
 Dukovany
 Jevišovice
 Lamberk
 Čertův most
 Nový hrad
 Zňátky
 dvůr Alinkov
 Boskovštejn
 kříž
 Hostákov
 Tulešice
 stará radnice
 Pustý zámek
 pivovar
 fara
 barokní most
 hrobka Haugwitzů
 Ocmanice
 Náměšť nad Oslavou
 Vesce
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Hrádek
 Pavlický dvůr
 Stařík
 Višňové
 židovský hřbitov
 Třebíč
 kostel sv. Barbory
 Kralice nad Oslavou
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Ctidružice
 Džbánice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
 sýpka
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 3862
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama