Zaniklý pozdně renesanční zámek, jenž nechal vybudovat buď Jaroslav Dubský nebo jeho nástupce Jiří Dubský někdy po roce 1579. Za Eichbuchlů začátkem 17. století zámek ztratil rezidenční funkci a stal se jen sídlem správy dvora. V roce 1948 v něm bylo umístěno JZD, v letech 2001 - 2002 byl pro špatný stav zbourán. Dnes stojí na jeho místě škola.
Hlavní obrázek místa
Škola stojí přesně na místě zámku. Pohled od východu
© Dušan Dohňanský 07/2019
Do roku 1557 nebylo v obci žádné šlechtické sídlo. Připomíná se jenom dvůr. To byly Výčapy součásti třebíčského panství. V roce 1579 prodal Jindřich Brtnický Výčapy s dvorem Jaroslavu Dubskému z Třebomyslic a ten nebo jeho nástupce Jiří Dubský nechal v místě dvora vybudovat pozdně renesanční sídlo, zvané původně tvrz a až později zámek. Po Dubských se na zámku vystřídalo několik rodů a v roce 1720 jej koupil Josef Kristián Eichbuchel. Tehdy se staly Výčapy příslušenstvím lesonického panství, čímž zámek ztratil rezidenční funkci a sloužil jen jako sídlo správy dvora, a to v podstatě až do konfiskace v roce 1948. Ale to už byl dvůr zbytkovým statkem. Po roce 1948 jej využívalo JZD a později škola. V letech 2001-2002 byl pro svůj špatný stav zámek zbourán a na jeho místě postavena škola úplně nová.
Dohňanský Dušan; zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 6.8. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Výčapy

Místa v okolí

 Ratibořice
 Lhota u Lipníka
 Lesůňky
 Sádek
 Lykodery
 Čáslavice
 Stařík
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Třebíč
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Čechočovice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 kaple sv. Víta
 Holý mlýn
 Lesonice
 Krahulov
 Jakubov
 pivovar
 dům čp. 60
 Krhov
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 masné krámy
 Valeč
 karner sv. Michala
 Litohoř
 Valeč
 Dašovský mlýn
 Hostákov
 Štěměchy
 Plešice
 socha sv. Floriána
 Kozlov
 Holoubek
 Pulkov
 Okříšky
 socha sv. Vendelína
 Dašovice
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Vesce
 Hostim
 Heraltice
 Krnčice
 Přeckov
 kostel sv. Barbory
 Šášovice
 Želetava
 Želetava
 akciový pivovar
 Dalešice
 Nárameč
 Biskupice
 Biskupice
 smírčí kříž
 Litovany
 smírčí kříž
 Nové Syrovice
 kostel sv. Václava
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Střeliště
 Budišov
 Pyšel
 Chaloupky
 Újezd
 Kněžice
 Dub
Základní informace místa
ID místa: 15134
Typ místa: zámek
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama