Mladší z obou slatinských tvrzí byla vybudována příslušníky rodu Jankovských někdy po roce 1535. Sídelní funkci plnila jen do roku 1602, kdy Zikmund Wolf v těsném sousedství vystavěl renesanční zámek. Dnes je v částečně přestavěné budově tvrze umístěn obecní úřad.
Hlavní obrázek místa
Jižní hlavní křídlo tvrze
© Dušan Dohňanský 10/2020
Ještě donedávna nebyla zcela vyjasněna problematika tří šlechtických slatinských sídel. Hovořilo se o zámku a jedné tvrzi.V její lokalizaci ale ani odborná veřejnost neměla stoprocentně jasno. Jedni ji umísťovali do prostoru zámku, jiní na jihozápadní okraj vesnice. Dnes už je prokázané, že tvrze existovaly na obou místech. Zvláštnosti je, že existence všech tří sídel je spjata s rodem Jankovských.
7.10. 2020
historie

Slatina se poprvé připomíná v roce 1287 v souvislosti s kostelem sv. Michala ve Znojmě, ale jako první příslušník nižší šlechty se po Slatině píše až v roce 1353 Vítek ze Slatiny. V roce 1447 ji od Jana Bítovského z Lichtenburka získává Jan Jankovský, jehož rod ve Slatině sídlil po několik století. Již v té době zde měli v jihozápadní části vsi manskou tvrz. Byli totiž v manském poměru k majiteli Moravského Krumlova Jana z Lipé, který v roce 1535 postoupil tvrz Hynkovi Jankovskému z Vlašimi. Po tomto roce Hynek Jankovský nebo některý z jeho šesti synů přistoupil k výstavbě nové renesanční tvrze, ale ne na místě tvrze starší, ale ve výše položené severní části vsi. Hovoří se především o Hynkově synovi Zdeňku Jankovském. Tato tvrz plnila obytnou funkci jen krátce, protože další příslušník rodu Jankovských Zikmund Wolf nechal v roce 1602 vystavět v těsném sousedství této mladší tvrze vystavět nový…  číst dále

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. F.Musil -Neznámé zámky Moravy a Slezska, 8.10. 2020

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Slatina

Místa v okolí

 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Biskupice
 Újezd
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Jevišovice
 Litovany
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Pulkov
 Jevišovice
 Bukovina
 Tavíkovice
 Mstěnice
 Boskovštejn
 Mstěnice
 Hostim
 Krhov
 Mikulovice
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Lapikus
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Horní Kounice
 Němčičky
 Hrotovice
 pivovar
 smírčí kříž
 Višňové
 Lipňany
 kaple sv. Anny
 Rešice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 poklona
 Plenkovice
 boží muka
 Pustý zámek
 poklona
 Lykodery
 Kravsko
 poklona
 Ctidružice
 poklona
 boží muka
 poklona
 Šenkenberk
 dvůr Alinkov
 Dalešice
 akciový pivovar
 Horní Dunajovice
 Rabštejn
 Vesce
 Bohušice
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Tulešice
 Valeč
 Valeč
 Džbánice
 kostel sv. Barbory
 Čalonice
 Tvořihráz
 boží muka
 vodní nádrž Mohelno
 Dukovany
 Ratibořice
 kostel sv. Markéty
 Želetice
 Přímětice
 Želetice
 Lhota u Lipníka
 Babylon
 Žerotice
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 Lesůňky
 sýpka
 Skalice
 Lesná
 Mohelno
 Výčapy
 Bohunice
 Vlčí kopec
 Claryho kříž
 vodní nádrž Vranov
 Mniszkův kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Grundův mlýn
 jez
 měšťanský dům
 Vranov nad Dyjí
Základní informace místa
ID místa: 15278
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama