Zámek navazující na renesanční tvrz, vybudovaný v roce 1602 Zikmundem Volfem rovněž v renesančním slohu. V roce 1633 jej získal Zikmundův bratr Fridrich Jankovský, majitel Bítova, jenž byl jeho hlavním rezidenčním sídlem. Od té doby zámek plnil spíše jen hospodářskou funkci statku. A rovněž po roce 1945 sloužil místnímu JZD.
Hlavní obrázek místa
Západní nádvorní strana
© Dušan Dohňanský 08/2018
Vřele doporučuji návštěvu tohoto zámku. Téměř celý areál je zrekonstruovaný včetně krásného nádvoří s parkovou úpravou a kovářskými uměleckými díly. A pokud budete mít štěstí, tak se můžete setkat s velmi příjemnou a ochotnou "zámeckou paní" Marii Pavlovskou, která vás provede i mimo oficiálních otevíracích hodin.
4.6. 2020
historie

Historie zámku stejně jako i mladší z obou slatinských tvrzí je spjata s Hynkem Jankovským a jeho rodem, který vlastnil Slatinu a okolní vsi od roku 1535, kdy mu ji postoupil majitel Moravského Krumlova Jan z Lipé. V roce 1602 vnuk jednoho ze šesti Hynkových synů Zikmund Volf vybudoval v severní části vsi renesanční zámek, který v roce 1633 získal Zikmundův bratr Fridrich Jankovský, majitel Bítova. Zámek tak postupně začal ztrácet svoji rezidenční funkci, jelikož hlavním Fridrichovým sídlem byl hrad Bítov. V 30. letech 18. století Maxmilián Arnošt II., poslední z rodu Jankovských, přistoupil k přestavbě a přístavbě areálu, který se změnil v hospodářský dvůr. V roce 1755 získává Slatinu rod Daunů a po nich ještě několik jiných soukromých majitelů. V roce 1945 byl zámek i s tvrzí zkonfiskován. V té době byly obě stavby již oddělené a sloužily potřebám obce a místního JZD.…  číst dále

D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 4.6. 2020

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Slatina

Místa v okolí

 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Biskupice
 Újezd
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Jevišovice
 Pulkov
 Litovany
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Tavíkovice
 Bukovina
 Mstěnice
 Boskovštejn
 Mstěnice
 Hostim
 Krhov
 Mikulovice
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 socha sv. Floriána
 Lapikus
 kostel sv. Václava
 Horní Kounice
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Němčičky
 pivovar
 Hrotovice
 smírčí kříž
 Lipňany
 Višňové
 kaple sv. Anny
 Rešice
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 poklona
 Pustý zámek
 Plenkovice
 boží muka
 Lykodery
 Kravsko
 poklona
 poklona
 Ctidružice
 poklona
 boží muka
 poklona
 Dalešice
 Šenkenberk
 dvůr Alinkov
 akciový pivovar
 Horní Dunajovice
 Rabštejn
 Vesce
 Bohušice
 kostel sv. Prokopa
 Tulešice
 Únanov
 Valeč
 Valeč
 Čalonice
 Tvořihráz
 Džbánice
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Dukovany
 vodní nádrž Mohelno
 Ratibořice
 kostel sv. Markéty
 Želetice
 Přímětice
 Želetice
 Lhota u Lipníka
 Babylon
 Žerotice
 dům čp. 60
 Lesůňky
 sýpka
 Lesná
 Skalice
 Mohelno
 Výčapy
 Bohunice
 Vlčí kopec
 Claryho kříž
 vodní nádrž Vranov
 Mniszkův kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Grundův mlýn
 jez
 měšťanský dům
 Vranov nad Dyjí
Základní informace místa
ID místa: 14943
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama