Gotický hrad přestavěli postupně jeho majitelé na renesanční zámek. V 17. st. dal Jan Ludvík Raduit de Souchez dostavět východní křídlo a kapli sv. Ludvíka na někdejší gotické baště. Novodobá rekonstrukce umožnila muzejní využití zámku (Moravské zemské muzeum).
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 07/2004
Místo hradu zbořeného v r. 1421 rakouským vévodou Albrechtem vybudovali jevišovičtí Kunštáti s přídomkem Zajímačové v polovině 15. století na skalním ostrohu na pravém břehu Jevišovky nový hrad. Ještě v 16. století bylo jevišovické panství rozděleno mezi několik příslušníků tohoto rodu, který v r. 1587 vymřel. Kronikář Václav Březan o tom praví: „Anno 1587 die 10. Septembris Pán Bůh všemohoucí pana Jiřího Zajímače z Kunštátu, již posledního mužského pohlaví z tohoto rodu, v noci prostředkem k smrti povolati ráčil. Pohřeb mu vykonal pan Hynek z Valdštejna 13. Octobris, dav jej položiti v Znojmě, kdež pan otec i jiní jeho předkové leží.“ Po vymření Zajímačů však zůstaly Jevišovice v majetku rodu pánů z Kunštátu i nadále. Sestra Jiřího Zajímače Kateřina, manželka Hynka Brtnického z Valdštejna, se pustila do přestavby dosavadního hradu. koncem 16. století byl nový hrad přebudován v renesanční čtyřkřídlý zámek s čestným dvorem a arkádami; přestavba byla dokončena v r. 1600. V témž roce Kateřina odkázala zámek spolu s panstvím Karlovi, knížeti münsterbersko-olešnickému, potomku krále Jiřího z Poděbrad a Kunštátu. V r. 1647 však zemřel Karlův syn Karel Fridrich a jím vymřela i tato nepřímá větev Kunštátů. jeho dědic Silvius Mimrod, vévoda wüttemberský, postoupil Jevišovice výměnou královské komisi a ta v r. 1649 prodala zámek s panstvím za 92 119 zl. Raduitu de Souces, známému obránci Brna proti Švédům. De Souches jevišovický zámek přestavěl. Přestavbu prováděl italský stavitel Ronio: všechny práce, včetně vybudování nové kaple sv. Ludvíka, byly ukončeny v r. 1686. Poslední držitel Jevišovic z rodu de Souches Karel Josef (1682 – 1736) odkázal v r. 1736 panství svým dvěma dcerám a v r. 1743 je opět sjednotil jeho zeť hrabě Jan Ugarte. V majetku rodu Ugarte zůstaly Jevišovice až do r. 1879;…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004
historie

Zajímavost - film

V roce 1997 natočil režisér Jiří Chlumský filmovou komedii s názvem "Stůj, nebo se netrefím!". Hraje zde řada známých herců (Bartoška, Brabec, Chýlková, Kříž, Landovský...) a mnoho scén se odehrává právě ve Starém zámku v Jevišovicích a v blízkém okolí. Nechtěným, ale cenným dokumentem jsou zvláště záběry na jihovýchodní terasu, která ještě nebyla zastřešená...

Jiří Černý, 26.5. 2017

Komentáře

21.8.2018 10:43 Ludmila
Nedávno jsem s přáteli navštívila Starý zámek a byla mile překvapena mnoha pozitivními změnami. Zámek má jasný přehlídkový okruh s výborně zaškolenými průvodci - studenty. Je zdůrazněná zámecká kaple, archeologie, nábytek, vyzdvižen význam J.L. Raduita de Souches a návštěvník je na trase upozorněn na hlavní zajímavosti Jevišovic a okolí. A nově je k vidění také sál s hudebními nástroji!
21.5.2018 22:29 Jiří Černý
Autobusy parkovat v Rovenském dvoře - u sýpky (u kruhového objezdu v centru), naproti kostelu!!!...

Vlastní zámek ve správě Moravského zemského muzea v Brně vstupné a prohlídková trasa s Průvodci zvlášť Vstupné 90,-Kč, snížené )důchodci, studenti) 45,-Kč. (Předzámčí ve správě Města Jevišovice zvlášť).
20.5.2017 13:51 Jiří Černý
Parkoviště zdarma (autobusy parkovat na přilehlém Ugartově náměstí).
Nabídka: prohlídková trasa: interiéry Starého zámku: zámecká kaple sv. Ludvíka, archeologická sbírka F. Vildomce, historický nábytek, kuchyňský nábytek, monitoring netopýrů na půdě, výstava stravování jižní Morava a Dolní Rakousy, umění skalních maleb. V předzámčí: živá a neživá příroda, archeologie, historie až do 20. stol.
27.7.2008 13:18 jana
na kruháku jsou k zámku směrovky, stáčí se pozorně dívat. Jana
3.7.2009 09:04 Petr
bohužel nemáte pravdu
celé jevišovice jsou dost zmatené
nejhorší je to, že se dovíte o uzavření zámku až když dospějete k vratům - nikde jinde o tom není zmínka (ani na netu)
v jevišovicích chcíp pes
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jevišovice

Místa v okolí

 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Bukovina
 Boskovštejn
 Ratíšovice
 Biskupice
 Biskupice
 Pavlický dvůr
 Pulkov
 Újezd
 Hostim
 Lapikus
 kaple sv. Anny
 Litovany
 Kravsko
 Plenkovice
 poklona
 Mikulovice
 Šenkenberk
 poklona
 Němčičky
 poklona
 poklona
 Ctidružice
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Tavíkovice
 poklona
 Mstěnice
 kostel sv. Prokopa
 zaniklá ves Mstěnice
 Únanov
 boží muka
 Vesce
 Višňové
 Mstěnice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Krhov
 Lesná
 boží muka
 Horní Kounice
 kostel sv. Barbory
 socha sv. Šebestiána
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Horní Dunajovice
 Pustý zámek
 židovský hřbitov
 Tvořihráz
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 pivovar
 Bohušice
 Lykodery
 smírčí kříž
 Rešice
 Lipňany
 karner sv. Michala
 dům čp. 60
 masné krámy
 Moravské Budějovice
 fara
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Želetice
 Krnčice
 Žerotice
 Pražská brána
 Čížov
 Želetice
 Claryho kříž
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Vranovská přehrada
 Ugartův palác
 Znojmo
 kaple sv. Kateřiny
 dvůr Alinkov
 Althanský palác
 Radniční věž
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Červený most
 Daunův palác
 Vlkova věž
 Mniszkův kříž
 Dalešice
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Grundův mlýn
 Lesůňky
 jez
 měšťanský dům
 Braitava
 Rabštejn
 Vranov nad Dyjí
 Bohunice
 Vlčí dvůr
 Hardeggská vyhlídka
 kaple sv. Víta
 Hardegg III
 Hardegg
 Dukovany
 Babylon
 Mohelno
Kontaktní informace
Moravské zemské muzeum
Starý zámek 1
671 53 Jevišovice
Tel: +420 778 743 952
http://www.mzm.cz/stary-zamek-v-jevisovicich/
jcerny@mzm.cz
Základní informace místa
ID místa: 2051
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama