Chrám sv. Jáchyma a Anny byl vybudován v roce 1933 z podnětu tehdejšího kněze Josefa Leixnera. Dne 16. července byl chrám slavnostně vysvěcen za účasti biskupa Gorazda II. a dalších duchovních z Brna a Olomouce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Opatov (německy Oppatau) se nachází v moravské části Českomoravské vrchoviny v okrese Třebíč. Hlavní dominantou a kulturní památkou obce je římskokatolický kostel sv. Bartoloměje s farou. V Opatově lze nalézt i další sakrální stavby jako je římskokatolická kaple sv. Anny a chrám (správný český výraz pro „kostel“ východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] církve) sv. Jáchyma a Anny.
Luděk Vláčil, 17.7. 2021
historie

Pravoslavné obřady v Opatově se původně konaly v místní škole. Chrám rodičů přesvaté Bohorodice, sv. Jáchyma a Anny byl vybudován na návrší na jižním okraji obce v r. 1933 z podnětu tehdejšího kněze Josefa Leixnera. Dne 15. července 1933 byla sloužena první bohoslužba a 16. července byl chrám slavnostně vysvěcen. Slavnosti se zúčastnil i biskup pravoslavné církve v Československu Gorazd II. (vlastním jménem Matěj Pavlík) a pravoslavní duchovní z Brna (Petr Kauer) a z Olomouce (Bohumír Aleš-Axman). Chrám o rozměrech 7 x 11 m má klenutý strop a dřevěnou podlahu. Po r. 2000 byly instalovány měděné okapy, které však byly posléze ukradeny. Proto došlo k instalování okapů z levnějšího materiálu. V r. 2008 byla opravena střecha a krov. V r. 2010 byla zrekonstruována věž. Bohoslužby jsou zde slouženy obvykle jednou měsíčně. Konají se zde také poutní bohoslužby na svátek sv. Anny. Filiální církevní obec…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pravoslavi.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 24.8. 2021

Vysočina, Opatov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Sedlatice
 Aleje
 Kněžice
 Heraltice
 Štěměchy
 Chaloupky
 Dašovice
 Dašovský mlýn
 Štítky
 Mařenka
 výklenková kaple
 kostel sv. Víta
 Střeliště
 Stonařov
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Okříšky
 smírčí kámen
 Želetava
 Holý mlýn
 Čížov
 boží muka
 fara
 Valdštejnský dům
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 kamenný most
 Želetava
 Dolní most
 Brtnice
 Zdeňkov
 Čechočovice
 Krahulov
 Šášovice
 Bransouze
 Čáslavice
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Sádek
 Příseka
 Rokštejn
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Maškův mlýn
 Dyjice
 boží muka
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 výklenková kaplička
 Přímělkov
 výklenková kaplička
 Přímělkov
 Červený Hrádek
 výklenková kaplička
 Lesonice
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 Oslednice
 Knínice
 židovský hřbitov
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 Puklice
 dřevěná zvonice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 synagoga
 parní mlýn
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 Telč
 boží muka
 Radkov
 Lannerův dům
 Horní Slatina
 Budeč
 Velký javor
 kamenné mosty
 Zátiší
 Černíč
 Lesůňky
 Bílkov
Základní informace místa
ID místa: 15768
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama