Chrám sv. Jáchyma a Anny byl vybudován v roce 1933 z podnětu tehdejšího kněze Josefa Leixnera. Dne 16. července byl chrám slavnostně vysvěcen za účasti biskupa Gorazda II. a dalších duchovních z Brna a Olomouce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Opatov (německy Oppatau) se nachází v moravské části Českomoravské vrchoviny v okrese Třebíč. Hlavní dominantou a kulturní památkou obce je římskokatolický kostel sv. Bartoloměje s farou. V Opatově lze nalézt i další sakrální stavby jako je římskokatolická kaple sv. Anny a chrám (správný český výraz pro „kostel“ východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] církve) sv. Jáchyma a Anny.
Luděk Vláčil, 17.7. 2021
historie

Pravoslavné obřady v Opatově se původně konaly v místní škole. Chrám rodičů přesvaté Bohorodice, sv. Jáchyma a Anny byl vybudován na návrší na jižním okraji obce v r. 1933 z podnětu tehdejšího kněze Josefa Leixnera. Dne 15. července 1933 byla sloužena první bohoslužba a 16. července byl chrám slavnostně vysvěcen. Slavnosti se zúčastnil i biskup pravoslavné církve v Československu Gorazd II. (vlastním jménem Matěj Pavlík) a pravoslavní duchovní z Brna (Petr Kauer) a z Olomouce (Bohumír Aleš-Axman). Chrám o rozměrech 7 x 11 m má klenutý strop a dřevěnou podlahu. Po r. 2000 byly instalovány měděné okapy, které však byly posléze ukradeny. Proto došlo k instalování okapů z levnějšího materiálu. V r. 2008 byla opravena střecha a krov. V r. 2010 byla zrekonstruována věž. Bohoslužby jsou zde slouženy obvykle jednou měsíčně. Konají se zde také poutní bohoslužby na svátek sv. Anny. Filiální církevní obec…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pravoslavi.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 24.8. 2021

Vysočina, Opatov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Sedlatice
 Aleje
 Kněžice
 Heraltice
 Štěměchy
 Chaloupky
 Dašovice
 Dašovský mlýn
 Štítky
 Mařenka
 kostel sv. Víta
 Střeliště
 Stonařov
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Okříšky
 smírčí kámen
 Želetava
 Holý mlýn
 Čížov
 boží muka
 fara
 Valdštejnský dům
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 kamenný most
 Želetava
 Dolní most
 Brtnice
 Zdeňkov
 Čechočovice
 Krahulov
 Šášovice
 Bransouze
 Čáslavice
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Sádek
 Příseka
 Rokštejn
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Dyjice
 boží muka
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Přímělkov
 výklenková kaplička
 Přímělkov
 Červený Hrádek
 výklenková kaplička
 Lesonice
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 Oslednice
 Knínice
 židovský hřbitov
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 Puklice
 dřevěná zvonice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 synagoga
 parní mlýn
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 Telč
 boží muka
 Radkov
 Lannerův dům
 Horní Slatina
 Budeč
 Velký javor
 kamenné mosty
 Zátiší
 Černíč
 Lesůňky
 Bílkov
Základní informace místa
ID místa: 15768
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama