Jednolodní orientovaný farní kostel s gotickým jádrem, pozdně renesanční lodí a barokním průčelím. První zmínka o něm je z roku 1260, kdy patřil klášteru v Oslavanech. Mezi lety 1550 až 1625 byl kostel v rukou protestantů. Přestavován v r. 1704, při přestavbě v l. 1892–1894 získal současnou podobu.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2014
Myslibořice leží na silnici II/152 mezi obcemi Hrotovice a Jaroměřice nad Rokytnou. Železnice ani turisticky značené cesty na území obce nevedou. Asi 1,5 km severozápadně od obecní zástavby se na okraji lesa nacházejí zbytky středověkého tvrziště Lykodery (viz samostatné heslo).
19.2. 2019
historie

Jednolodní orientovaný farní kostel s gotickým jádrem, pozdně renesanční lodí a barokním průčelím z počátku 18. století. První písemná zmínka je z roku 1260, kdy patřil klášteru v Oslavanech. Mezi lety 1550 až 1625 byl kostel v rukou protestantů. Přestavován byl v roce 1704 a při přestavbě v letech 1892–1894 získal současnou podobu. Kostel má presbytář s tříbokým závěrem, obdélná sakristie je přistavena k severní (zadní) straně kněžiště. V čtyřboké věži v průčelí kostela jsou umístěny zvony z roku 1550 a 1609. Zatím poslední rekonstrukce proběhla v roce 2003 (exteriér) a 2004 (interiér). V interiéru jsou náhrobníky rodu Chroustenských z let 1542, 1544, 1565 a 1568 (umístěné sem druhotně). Kolem kostela býval tzv. starý hřbitov. U kostela jsou umístěny sochy sv. Aloise a sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána a sv. Antonína Paduánského.

Milan Caha (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_Luk%C3%A1%C5%A1e_(Myslibo%C5%99ice), 6.2. 2019

Vysočina,  Třebíč  (TR), Myslibořice

Místa v okolí

 Myslibořice
 Lykodery
 Krhov
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 Hrotovice
 Lhota u Lipníka
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 Ratibořice
 boží muka
 Pulkov
 Mstěnice
 smírčí kříž
 Litovany
 Mstěnice
 Biskupice
 Biskupice
 smírčí kříž
 Dalešice
 akciový pivovar
 Plešice
 Holoubek
 Výčapy
 Slatina
 Slatina
 Čalonice
 Kozlov
 Bohušice
 Slatina
 Újezd
 Kokštejn
 Lesůňky
 kostel sv. Jiljí
 Lipňany
 Hostim
 Bukovina
 pivovar
 Tavíkovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Babylon
 Rabštejn
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Ratíšovice
 Jevišovice
 Boskovštejn
 dům čp. 60
 fara
 Vesce
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Víta
 kaple sv. Anny
 Rešice
 Vlčí kopec
 Sádek
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Hostákov
 Hrádek
 Horní Kounice
 Stařík
 Gloriet
 Čertův most
 Třebíč
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Lamberk
 Nový hrad
 Pavlický dvůr
 Zňátky
 Čáslavice
 Krnčice
 dvůr Alinkov
 Ocmanice
 stará radnice
 fara
 barokní most
 pivovar
 hrobka Haugwitzů
 Pustý zámek
 Čechočovice
 Náměšť nad Oslavou
 Višňové
 Krahulov
 Kralice nad Oslavou
Základní informace místa
ID místa: 14115
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama