Současná roubená zvonice z tesaných trámů byla postavena v r. 1863 na místě starší dřevěné stavby. V r. 2007 proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Stavba je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
roubená zvonice
© Luděk Vláčil 07/2021
Obec Třeštice (německy Treschtitz) se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Ke kulturním památkám obce patří roubená zvonice z roku 1863 stojící na návsi a roubený dům. Nejdominantnější stavbou je kaple sv. Antonína Paduánskémo. Přes Třeštice vede cyklotrasa č. 5123 a protéká zde Třeštický potok. Nedaleko obce stojí hrad Roštejn.
Luděk Vláčil, 9.7. 2021
historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1385. Současná roubená zvonice z tesaných trámů byla u hráze návesního rybníka uprostřed návsi postavena v roce 1863. Již na mapě z roku 1835 je na místě dnešní zvonice doložena dřevěná stavba stejného půdorysu. Podle výsledků dendrochronologie dřevěného prvku, který byl odebrán při opravě se zjistilo, že dřevo bylo skáceno v roce 1845. Lze tedy předpokládat že dnešní zvonice vznikla s využitím staršího objektu. Současná obdélníková stavba roubené konstrukce je zastřešena sedlovou střechou krytou šindelem. Ze střechy vystupuje bedněná čtyřboká zvonička s jehlancovou stříškou. Stavba je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek. V roce 2007 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, jejíž náklady celkově činily 90.000,- Kč.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://trestice.cz/historie-a-soucastnost a další, 9.7. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Třeštice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15786
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama