Současná roubená zvonice z tesaných trámů byla postavena v r. 1863 na místě starší dřevěné stavby. V r. 2007 proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Stavba je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
roubená zvonice
© Luděk Vláčil 07/2021
Obec Třeštice (německy Treschtitz) se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Ke kulturním památkám obce patří roubená zvonice z roku 1863 stojící na návsi a roubený dům. Nejdominantnější stavbou je kaple sv. Antonína Paduánskémo. Přes Třeštice vede cyklotrasa č. 5123 a protéká zde Třeštický potok. Nedaleko obce stojí hrad Roštejn.
Luděk Vláčil, 9.7. 2021
historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1385. Současná roubená zvonice z tesaných trámů byla u hráze návesního rybníka uprostřed návsi postavena v roce 1863. Již na mapě z roku 1835 je na místě dnešní zvonice doložena dřevěná stavba stejného půdorysu. Podle výsledků dendrochronologie dřevěného prvku, který byl odebrán při opravě se zjistilo, že dřevo bylo skáceno v roce 1845. Lze tedy předpokládat že dnešní zvonice vznikla s využitím staršího objektu. Současná obdélníková stavba roubené konstrukce je zastřešena sedlovou střechou krytou šindelem. Ze střechy vystupuje bedněná čtyřboká zvonička s jehlancovou stříškou. Stavba je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek. V roce 2007 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, jejíž náklady celkově činily 90.000,- Kč.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://trestice.cz/historie-a-soucastnost a další, 9.7. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Třeštice

Místa v okolí

 kaple sv. Antonína
 Roštejn
 boží muka
 Šiškův mlýn
 židovský hřbitov
 pamětní kámen
 synagoga
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Třešť
 boží muka
 Lísek
 Štamberk
 boží muka
 Telč
 radnice
 boží muka
 Míchova skála
 mariánský sloup
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Lannerův dům
 městské opevnění
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 boží muka
 Oslednice
 kostel sv. Víta
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 parní mlýn
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kovárna
 Dyjice
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Janštejn
 smírčí kámen
 fara
 synagoga
 kašna
 židovský hřbitov
 Batelov
 kamenné mosty
 Batelov
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Žižkův kámen
 boží muka
 boží muka
 Stonařov
 smírčí kámen
 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 Radkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Horní Cerekev
 boží muka
 židovský hřbitov
 Černíč
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kunhuty
 kostel Všech svatých
 Kostelec u Jihlavy
 Sedlatice
 kaple sv. Kateřiny
 Aleje
 výklenková kaple
 pamětní kámen
 Kostelec
 Čížov
 Řečice
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 křížový kámen
 Švédské šance
 boží muka
 studánka Panny Marie
 boží muka
 Červený Hrádek
 boží muka
 boží muka
 mlýn Zahrádky
 kaple sv. Magdaleny
 boží muka
 Zdeňkov
 Štítky
 boží muka
 boží muka
 Příseka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Olšany
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15786
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama