Současná novogotická kaple byla postavena kolem roku 1933. Dne 21. května 2000 byl posvěcen nový zvon ulitý v dílně paní Marie Tomáškové-Dytrychové v Brodku u Přerova.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Nevelká obec Brtnička (německy Klein Pirnitz, Klein Pürnitz) se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Nejvýznamnější stavbou je kaple Jména Panny Marie, většinou nesprávně označované jako kaple Nejsvětějšího Vykupitele. Na základovém kameni stavby je nápis „BOHU KE CTI 1933“. U vchodu stojí litinový kříž. Před kaplí je prostranství, na němž kdysi stávala kaple Nejsvětějšího Vykupitele.
Luděk Vláčil, 17.7. 2021
historie

Na návsi stávala původně malá kaplička Nejsvětějšího Vykupitele (Spasitele) z roku 1790. Stavba měla čtvercový půdorys a stála na volném prostranství před současnou kaplí Jména Panny Marie, která vznikla kolem roku 1933. Dne 21. května 2000 byl posvěcen nový zvon ulitý v dílně paní Marie Tomáškové-Dytrychové v Brodku u Přerova. Pořízení zvonu financovali farníci z Brtničky a jeho instalaci obec. V březnu 2001 byla provedena výměna stropu a další drobné opravy kaple. Kaple patří pod správu římskokatolické farnosti Opatov na Moravě.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.mistopisy.cz/pruvodce/obec/2572/brtnicka/pamatky-turistika/, https://www.biskupstvi.cz/katalog/farnost.php?ko a další, 16.7. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Brtnička

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Aleje
 kostel sv. Víta
 Kněžice
 Sedlatice
 Stonařov
 smírčí kámen
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 výklenková kaple
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Chaloupky
 Heraltice
 fara
 Štítky
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 Brtnice
 Štěměchy
 Dolní most
 Čížov
 Dašovice
 Střeliště
 Dašovský mlýn
 Mařenka
 Okříšky
 Želetava
 Zdeňkov
 Želetava
 Příseka
 kaple sv. Kříže
 Holý mlýn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 židovský hřbitov
 Třešť
 dům J. A. Schumpetera
 Bransouze
 Dyjice
 boží muka
 synagoga
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Magdaleny
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Oslednice
 Rokštejn
 Šášovice
 Čechočovice
 kostel sv. Anny
 Krahulov
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 synagoga
 Puklice
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 radnice
 parní mlýn
 městské opevnění
 kamenné mosty
 Telč
 synagoga
 boží muka
 Přímělkov
 židovský hřbitov
 Lannerův dům
 Přímělkov
 Červený Hrádek
 Roštejn
 boží muka
 Čáslavice
 Radkov
 pamětní kámen
 boží muka
 Šiškův mlýn
 Maškův mlýn
 výklenková kaplička
 Luka nad Jihlavou
 Sádek
 kostel sv. Kunhuty
 Myslůvka
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 kostel sv. Václava
 Černíč
 Lesonice
 Zátiší
 boží muka
 židovský hřbitov
 Kamenice
 křížový kámen
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
Základní informace místa
ID místa: 15781
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama