Pozdně románský kostel je pozůstatkem vsi Kosovice, uváděné v letech 1101 a 1225. Byl pravděpodobně založen koncem 12. století třebíčskými benediktýny. Do roku 1607 při něm byla protestantská fara. Poté se stal součástí farnosti u kostela sv. Martina a r. 1785 u kostela Proměnění Páně v Třebíči.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2020
Pozdně románský, dnes hřbitovní, kostel je pravděpodobně pozůstatkem středověké vsi Kosovice, v písemných pramenech uváděné v letech 1101 a 1225 a zaniklé pravděpodobně při některém z uherských nájezdů na Moravu. Původ kostela není doložen, pravděpodobně byl založen koncem 12. století třebíčskými benediktýny. Písemné prameny dále dokládají, že při něm byla až do roku 1607 utrakvistická fara. Po jejím zániku se stal filiálním kostelem farnosti u kostela sv. Martina v Třebíči. V roce 1785 byl přiřazen k farnosti kostela Proměnění Páně v Třebíči. Jedná se o jednolodní obdélný orientovaný kostel s obdélným kněžištěm a s mohutnou věží (šířka zdí je v dolní části až 1,2 m) nad vstupním průčelím. Ve většině interiérů je valená klenba, ve věži pak klenba křížová. Kostel je zastřešen sedlovou střechou, věž má střechu stanovou. Ve věži jsou 2 zvony ze 16. století - z roku 1521 a 1553. Mladší z nich byl v roce 1942 rekvírován pro vojenské účely, v roce 1945 se ho ale podařilo dohledat a nepoškozený vrátit do kostela. V areálu hřbitova kolem kostela je památkově chráněná barokní kaple z 18. století a kamenný kříž z roku 1871.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a www.stritez.eu), 10.9. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Střítež

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Černý dům
 Hrádek
 Stařík
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Výčapy
 Lhota u Lipníka
 Ratibořice
 pivovar
 Sádek
 Čechočovice
 Hostákov
 Krahulov
 Lykodery
 boží muka
 Lesůňky
 Přeckov
 Čáslavice
 Nárameč
 Valeč
 Valeč
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 boží muka
 Holý mlýn
 Velký javor
 Okříšky
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 Budišov
 Vlčatín
 Štěměchy
 Heraltice
 socha sv. Floriána
 Lesonice
 Pyšel
 Kokštejn
 Dašovský mlýn
 socha sv. Vendelína
 kaple sv. Víta
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 akciový pivovar
 Dalešice
 boží muka
 Čalonice
 Dašovice
 Střeliště
 Jakubov
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 Litohoř
 fara
 Vaneč
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Dolní Heřmanice
 kaple sv. Anny
 Bransouze
 Dub
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Chaloupky
 Litovany
 Tasov
Základní informace místa
ID místa: 15139
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama