Špitál s kaplí nechal v letech 1671-1672 postavit hofmistr Jana Antonína z Questenberka, Jan Kreutz. Autorem raně barokní budovy byl Jan Křtitel Erna, významný brněnský barokní stavitel. Na špitál navazuje kaple na oktagonálním půdorysu, završená kopulí s lucernou. Sídlí zde kulturní centrum a TIC.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
První špitál v Jaroměřicích je doložen již v roce 1382. V letech 1671-1672 jej nechal zcela přestavět hofmistr Jana Antonína z Questenberka, Jan Kreutz. Autorem raně barokní budovy byl Jan Křtitel Erna, významný brněnský stavitel, který rovněž barokně přestavěl jaroměřický zámek. Vstupní průčelí budovy má výrazný trojúhelníkový štít zdobený questenberským znakem v kamenném reliéfu, po obou stranách vchodu jsou niky se sochami Immaculaty (vlevo od vchodu) a sv. Josefa (vpravo od vchodu). Interiér si zachoval původní rozvržení. V přední části bývalo hospodářské zázemí (kuchyně a komory), v zadní části bývaly ložnice. Na špitál navazuje kaple na oktagonálním půdorysu, završená kopulí s lucernou. V budově dnes sídlí městské kulturní středisko Jaroměřice nad Rokytnou a turistické informační centrum (TIC). U špitálu byla při poslední opravě obnovena i bylinková zahrada, přístupná v otvírací době TIC. Areál je památkově chráněný od roku 1958.
Milan Caha (zdroj: https://www.jaromericenr.cz), 28.7. 2021
Vysočina,  Třebíč  (TR), Jaroměřice nad Rokytnou

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Bohušice
 Lesůňky
 Ratibořice
 Výčapy
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lhota u Lipníka
 kaple sv. Víta
 dům čp. 60
 Moravské Budějovice
 kostel sv. Jiljí
 fara
 masné krámy
 karner sv. Michala
 kaple sv. Anny
 Pulkov
 Hostim
 Vesce
 Krhov
 Jakubov
 Litohoř
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Sádek
 Lesonice
 Biskupice
 Biskupice
 Bukovina
 Krnčice
 Čáslavice
 socha sv. Floriána
 Litovany
 socha sv. Vendelína
 Slatina
 Slatina
 kostel sv. Vavřince
 Nové Syrovice
 Valeč
 pivovar
 Hrotovice
 Valeč
 Ctidružice
 Slatina
 Boskovštejn
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Jevišovice
 Jevišovice
 smírčí kříž
 Stařík
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 kostel sv. Martina
 Pavlický dvůr
 Městská věž
 Černý dům
 Hrádek
 Třebíč
 Holý mlýn
 smírčí kříž
 Újezd
 Jevišovice
 Dalešice
 židovský hřbitov
 Čechočovice
 akciový pivovar
 Plešice
 Holoubek
 Kozlov
 pivovar
 Ratíšovice
 Krahulov
 Čalonice
 Dašovský mlýn
 Kokštejn
 Mařenka
 kostel sv. Jiljí
 Štěměchy
 Dašovice
 Mikulovice
Základní informace místa
ID místa: 15826
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama